Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyrovnání do roviny

Dobrý den, mám možná pro některé hloupou otázku. Zajímaly by mě vaše kutilské nápady jak vyrovnat desku do roviny. Uvedu příklad: mám svařovaný podtavec, na který přijde přidělat duralová deska (základna), na kterou se umístí další sestavy. Potřebuji, aby byla vzdálenost mezi základnou a sestavami co nepřesnější. [Jak se při stavbě CNC dává do roviny stůl proti hlavě ?] Základna je cca 2500x2000x30 mm duralová deska. Je umístěna na svařenci za pomocí stavěcích šroubů (počítal jsem s tím, že rám nesvařím přesně a rovinnost dorovnám šrouby). Nad základnu bude přiděláno dalších 5 menších desek ve vzdálenosti cca 600 mm nad deskou. Menší desky budou (např. 650x500x20) na "nohách" z jeklů. Jelikož ani nohy neuříznu přesně, tak tyto desky jsou také výškově stavitelné. Proto jsem chtěl zde načerpat inspiraci s tím, jak vše vyrovnat max. +/- 0,2 mm. Jak byste postupovali vy ? Klasické stavební vodováhy mají přesnost 1mm/m, což je pro mě málo. 600 mm posuvku nemám a pravítkem mi to přijde nepřesné. Napadl mě ještě nivelační lsaer, ale ten nemám (pořídím) a nevím, jestli paprsek nebude příliš široký. Napadá někoho z vás, jak si s tím poradit ?

Strojní vodováha nemá být dlouhá, protože se s ní měří mj. průhyb jinak rovných ploch a dlouhá vodováha by to nezachytila správně. S 200mm vodováhou dáte do roviny třeba stůl horizontky nebo deset metrů dlouhý soustruh. Naopak ty dlouhé mívají nižší rozlišení ("přesnost"), protože jsou určené na jiné práce.

Na "kutilské" poměry je to moc velké a i když mám doma "portálový" jeřáb tak si nedovedu představit práci s deskou 2x2,5 m o síle 3 cm. Dokonce si nedokážu tuto desku, pokud neprojde nějakým broušením či přesným frézováním představit naprosto rovnou. Pokud pod ní budou nohy (asi 4) a nějaký rám tak jde zase o to jaká bude podlaha a velikost styčných ploch mezi nohou a podlahou.

Hliník (míněno slitiny) je mrcha, má v sobě vždycky nějaké vnitřní pnutí a ani frézováním se nedá úplně srovnat. Odfrézuje se půl milimetru do roviny a ono se to zase zkroutí jinak. U takovéhle obrovské desky to bude vždycky nějaký kompromis. Jistota by byla třeba litinová rýsovací plotna :-)