Perlit sa mieša klasicky, ako bežná malta v miešačke a to:
Mletý portlandský cement,
Vápenný hydrát,
Perlit.
V miešačke po rozmiešaní ingrediencii uvidíš správny maglajz, pomer, ktorý sa musí ako husté cesto na pečenie oddeľovať od lopatiek, nesmie tiecť ani sa lepiť na miešačku.
Piesok, ako bonus, do tejto malty nedávaj, je ťažký (zle by sa hoblom naťahoval na vertikálne murivo), piesok je tepelne vodivý teda by perlit stratil samotný význam izolanta.
Podotýkam, omietka z perlitu je po vytrvdení malty stále na omak mäkýš, ako tvrdený polystyrén, zatlačíš do nej nechtom, nikdy nestvrdne ako klasika piesok-vápno-cement.
Perlitovú omietku je nutné povrchovo ošetriť. Nátermi, vrchnou, finálnou omietkou, šúchaným, škriabaným brizolitom alebo stačí jemným líznutím klasickej vápeno-cementovej malty s pieskom a povrch uhladiť.
Ak máš v úmysle natiahnuť hrubšiu vrstvu perlitovej omietky (5cm a viac nanesené v opakovaných vrstvách) je vhodné pribiť najprv na murivo keramické, rabicové pletivo, ktoré sa najprv cementovým mliekom s pieskom mierne prešpricuje. Nechá sa špricung_mlieko preschnúť, aby sa pletivo prilepilo k podkladovému murivu, brizolitu, omietke apod.