Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kape boiler Tatramat EOV122, 120litrů

Ahojky, prosím koukli byste na fotky, kape mi boiler, dělají se kapky na jednom šroubu a odkapávají cca 1 kapka za 20 vteřin.
Na fotkách je vidět ten šroub, má zrovna velkou kapku na spodu, pod matkou toho šroubu je již rezavá podložka a pod ní jakési těsnění, takové jako silikonové.
Netušíte někdo co to je za šroub, zda má cenu se pokusit tu matku sundat a dát pod ní nějaké těsnění?

(Ona už ta matka vypadá zblízka podezřele, jako by se rozpadala, má odlomený okraj, nerad bych zažil že při pokusu povolit tu matku vykroutím/vylomím ten šroub z boileru a bude o zábavu postaráno :-) )

Předmět Autor Datum
Stejně nezbývá než to rozebrat a podívat se. Tomu neutečeš.
Kyncl 08.01.2022 18:46
Kyncl
Je to šroub,který je součástí anodové tyče.Nejdříve bych očistil ocelovým kartáčem závit,potom nějak…
Lubomír 08.01.2022 20:39
Lubomír
Jo jo, když na něj kouknu z jiné strany jde pod matku zelenožlutý kablík zdá se, asi uzemněná anoda.…
Lk1 09.01.2022 08:49
Lk1
Ještě by bylo dobré zveřejnit stáří bojleru.
nerady 09.01.2022 09:04
nerady
Pravda, to bych taky rád věděl, já ho mám v opatrování asi čtyři roky ale celkové stáří nevím.. Kdyb…
Lk1 09.01.2022 09:13
Lk1
https://www.tatramat.com/cz/kontakt Zkus tam v pondělí zavolat zda ti budou moci říci stáří dle výro…
nerady 09.01.2022 09:31
nerady
Podařilo se mi kontaktovat předchozího majitele a prý tam byl od r.2010 - 11let. Takže radíte nesaha…
Lk1 09.01.2022 09:54
Lk1
Kdysi jsem měnil topnou tyč. Nevím jak je to nyní ale dřív Tatramat vydržel docela dlouho. Nejméně m…
nerady 09.01.2022 10:52
nerady
Ten bojler se prodává stále,jestli jste v nájmu,tak bych bojler neřešil,další by měl mít někde štíte…
Lubomír 09.01.2022 12:24
Lubomír
Tak u tohoto bojleru mě odešel šroub co je prakticky vypouštěcí Zátka.Pustil jsem tam trochu většít…
kap.dabač 09.01.2022 16:41
kap.dabač
V prípade 11-ročného bojlera by si nemal do ničoho strkať nos lebo sa ti rozpadne pod rukami, hnilob…
Nuda 09.01.2022 18:30
Nuda
Jo jo, dneska jsem měl pod tím kyblík a zdá se mi že to kape opravdu maličko, za celé odpoledne jeno…
Lk1 09.01.2022 19:08
Lk1
Neposlouchejte rady zahraničních fušérů.Tato závada se musí odstranit,ten šroub od anody postupně uh…
Lubomír 09.01.2022 20:27
Lubomír
Pane Lubomíre, beru vás za slovo, mám pocit že Nymbursko pro vás není úplně z ruky, spravte mi ten b…
Lk1 10.01.2022 18:31
Lk1
Main Gáát, kde to porád žijete? Bolier je nedostatkový, americký, kapitalistický, tuzexový, podpulto… poslední
Nuda 12.01.2022 00:23
Nuda

Je to šroub,který je součástí anodové tyče.Nejdříve bych očistil ocelovým kartáčem závit,potom nějaký sprej na zarezlé závity,možná by stačil petrolej,nepovolovat hned,párkráte natřít,nebo do nějakého víčka po okraj nalít a celou matku i se šroubem ponořit,petrolej vleze všude,hlavně nespěchat,jak se to protočí,může se rozthnout těsnění.Případně po očištění závitu zkuste dát na závit dvě matky,dotáhnout na kontra, přidržet takto šroub klíčem a vrchní matku pozvolna povolit ,jak trošku půjde níže,tak nad ní na šroub nějaké mazivo,steče dolů do závitu a mělo by to jít povolit.Po vyšroubování kartáčem očistit závit,namazat a znovu dotáhnou,opět přes jištění kontramatkami,aby se šroub neotočil v přírubě,třeba to vyjde a přestane to kapat.Vím přesně o čem píšu,před čtrnácti dny jsem ten samý bojler opravoval kamarádovi a přestrájel těleso i tyč na přírubu.:-)

Jo jo, když na něj kouknu z jiné strany jde pod matku zelenožlutý kablík zdá se, asi uzemněná anoda.

Jenom mi není jasné co teče? To se kolem toho šroubu prohlodala díra?
A proti čemu ta matka tlačí?

Zkusím vaše rady s kontramatkama a zkusím tam dát jiné těsnění. Držte mi palce!

Pravda, to bych taky rád věděl, já ho mám v opatrování asi čtyři roky ale celkové stáří nevím..
Kdyby byl deset let starý, tak bych asi nechtěl riskovat vytopení, protože i kdybych ucpal tuhle dírečku, tak se možná brzy objeví další..
Nevěděl byste Lubomíre cca stáří boileru, kdy se naposled prodávaly?

Podařilo se mi kontaktovat předchozího majitele a prý tam byl od r.2010 - 11let.
Takže radíte nesahat na něj a vyměnit ho dokud jenom lehce kape?

Když se nad tím zamyslím, asi nikdo nikdy neměnil anodu, a ona se celá spotřebovala a teď už se spotřebovává její zbytek, tj. její uzemňovací šroub?

Kdysi jsem měnil topnou tyč. Nevím jak je to nyní ale dřív Tatramat vydržel docela dlouho. Nejméně mi vydržel italský bojler se zárukou 3 roky (přesně 3 roky a 2 měsíce). Na tvém místě bych se porozhlédl pokud tam chceš mít stejný bojler po tom kde ho mají a za jakou cenu. Pokud seš schopný si to vyměnit sám tak až potom bych uvažoval o opravě.

Ten bojler se prodává stále,jestli jste v nájmu,tak bych bojler neřešil,další by měl mít někde štítek-asi dnes samolepku a tam se dá vyčíst rok výroby.Tato oprava je na hodinu,nejdéle trvá vypuštění,pak golovku,sundat přírubu,vyměnit anodu,nebo na prasáka tam dát jen těsnění a šroub,prostě otvor zaslepit.Ona jde i fušeřina,tento šroub při vypuštěném bojleru useknou majzlikem jak to je,vrazit dovnitř,vyříznout závit a zaslepit zvenčí šroubem s těsněním.Osobně to takto nedělám,vypustím,vyčistím,případně dám nové věci a znovu ustrojím.
Ten můj kámoš měl velké štěstí,stejný bojler demontovali jeho sousedi a byl vyhozený zatím na dvoře,kámoš měl totiž odešlé těleso,na tom vyhozeném bylo dobré,dělají rekonstrukci domu,tak vyhazují i celkem nové věci.Teď má rezervní přírubu,budu objednávat vše nové na ni a bude připravena k příští opravě.
Objednávám nejvíce v Nadeta Kosice,nebo elektra HK u nádraží.:-)

Tak u tohoto bojleru mě odešel šroub co je prakticky vypouštěcí Zátka.Pustil jsem tam trochu většít tlak a najednou všude plno vody.Šroub byl normálně prakticky celý závit až k hlavě uhnilý.No a hlava ustřelila.Tak nezbývalo dát nový.Už je to cca dva roky ale budu to muset skouknout jestli je ještě v cajku.Je to M 10.Ale že to uhnilo zrovna tam tak to mě hlava nebere.

V prípade 11-ročného bojlera by si nemal do ničoho strkať nos lebo sa ti rozpadne pod rukami, hnilobou.

To vpadá na anódovú tyč, odpoj, ucvakni kabeláž od skrutky vedúcej do tyče lebo je beztak absolútne zožratá, nenájdeš po nej v boilere ani stopy, akurát pri šmátraní holou rukou sa ti zapichne do paprče "trieska" v podobe kus ostrého metalického íverca z rozpadnutej tyče, budeš bolesťou ujúkať, vec zahnisne, sepsa, bude se muset řezat https://www.youtube.com/watch?v=GFueO0KGEgg

Zaves na kus drátu pod skrutku nejaký plastový kýblik, 3litorvý od zavináčov, a nechaj vodu ukvapkávať, možno sa voda stihne z kýblika odparovať.

Jo jo, dneska jsem měl pod tím kyblík a zdá se mi že to kape opravdu maličko, za celé odpoledne jenom uprostřed kyblíku loužička 4cm průměr nerozteklá. Včera jsem to asi blbě odhadoval..
Navíc teď je boiler vypnutý, studený. Možná až se nahřeje tak to bude stíhat odpařovat..
Uvidím.
Děkuju.

Neposlouchejte rady zahraničních fušérů.Tato závada se musí odstranit,ten šroub od anody postupně uhnije a v nečekaný okamžik vás tím otvorem voda vyplaví.Kde je vlhko,tam to bude rezatět a je nebezpečí problému s elektřinou,může se průtok netěsností zvýšit,začne to prýštit na kabeláž a termstat a bude více problémů než to přestrojit.
Kecy o stáří bojleru miluji,mám doma dražický bojler,měnil jsem ho v dvaaosmdasátém roce minulého století.Několikráte nové těleso,vyčištění a stále slouží,ale nikdy bych nenechal nikde nic slzet,to je základ správného chodu a ochrany před dalšími problémy.:-)

Main Gáát, kde to porád žijete? Bolier je nedostatkový, americký, kapitalistický, tuzexový, podpultový tovar, ktorý sa oplatí po 11-rokoch rozobrať, následne po zistení závady nakúpiť patričný HW, ošetriť hrdzu, spoje, tesnice gumy a následne šikovne tesniace spoje, dekel, izoláciu, elektrické prípoje zaonáčiť za dobré slovo.

Pozn.: Ani doma, vo vlastnej nehnuteľnosti v 21.soročí by som sa do tejto sizyfovskej práce nepustil. Lúza šetríklov sa aspoň na fórach seberalizuje, "že něco umí".

Po prácnej reparácii ti onedlho prdne namáhaný zvar vo vrchnej časti tlakovej nádrže a si namydlený.

Totižto u týchto spotrebných, lacných el.bolierov je velice dôležité sledovať presadenými, expanznými nádržkami na prítoku, tiež tlakovým ventilom, presne nastavené vyrovnávacie tlaky v desatinách bar. spôsobené teplotným rozpínaním vody v sústave, reguláciou vonkajšími, prítokovými tlakmi in/out, lebo inak trpia zvary, spoje.

tento 11-ročný bolier nechaj, ako dosluhujúceho geronta situovaného v starobnom ústave spokojne zaveseného na stene, dožiť.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru