Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem retro vianočné svetielka

Po krátkom čase zhasli sviečky na stromčeku.Od zásuvky na prvej vetve je prúd,ale žiarovka nesvieti.Na druhej vetve -kábly nie je prúd?Môžete mi poradiť ako nájdem vypálenú sviečku alebo zlý spoj?ďakujem

Dobrý den!
Jestli je to ten retro "řetěz", kde jsou 24 V žárovky zapojené do série, přímo na 230 V je to tak trochu problém, protože se pracuje na zařízení pod napětím, a to by měla dělat jen s osoba s odpovídající elektro kvalifikací.
Stejný problém jsem řešil předevčírem, kdy po krátké době provozu po "ročním odpočinku" vzaly za své postupně 3 žárovky. Protože to retro mám z nostalgie v oblibě, poradil jsem si, protože tu kvalifikaci mám.
Jsou tři možnosti opravy.
1/ proměřit celý řetěz po odpojení multimetrem /ohmmetrem/, měřením nalézt místo přerušení, ev. přepálenou žárovku. To může dělat bez porušení předpisů kdokoli.
2/lokalizovat vadnou žárovku "výměnkářským" způsobem, t. postupně osazovat dobrou přezkoušenou žárovku. Problém nastane když "rupnou" najednou dvě, nebo více žárovek. Nebo postupně žárovky přezkušovat /multimetr, baterie/
3/ Fázovou zkoušečkou na zapojeném řetězu postupovat po jednotlivých žárovkách od první, až po nalezení místa přerušení. To je ale již práce "pod napětím" , ošetřená zákazem podle předpisů.

Mně se osvědčila tahle zkoušečka - mají ji i v našem TESCu:
https://akce.najdislevu.cz/1693657-zkousecka-napeti.html
Hrot táhni po izolaci drátu od světýlka ke světýlku, dokud na displeji něco signalizuje (asi blesk, nechce se mi ji teď hledat) je to v pořádku, až to signalizovat přestane, zkusmo vyměň tu žárovičku. Když to ještě nebude svítit, pokračuj v hledání, závada nemusí být jen jedna.
:beer:

JJ,tu mám taky desítky let od rákosníků,poslal jsem prvotně odkaz na tu chytřejší.Jo,je tam blesk,najde i kabel ve zdi pod napětím.Pk mám v kuru na elektro ještě jednu,ta se zase při přiblížení ke zdroji napětí rozbliká.Vypadá jako šroubovák,není to klasická fázovka,jsou v ní baterie.:-)