Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Komín ke kotli + akumulační nádrž

Zdravím,
měl bych dotaz. Mám koupený tento kotel. Další rok mi ho budou připojovat. V prvé řadě musím udělat nový komín. Mám pořídit komín s ventilační šachtou nebo může být bez? Je to stará chalupa, která nijak netěsní. Komín by byl asi 180mm.

A topenář mi tam chce dát za každou cenu minimálně 500l akumulační nádobu. Vůbec nikde na to není místo. Kotel bude v takové malé koupelně, protože prostě není kam to dát.
Jak se to v praxi řeší, když na tu nádobu nenajdem místo. A to tvrdím na 99%, nenajdem.

Díky

Co se týká komínu, tak nevím. Je dobrý nápad dávat kotel do koupelny? Umístění bych řešil na prvním místě. Bál bych se úniku spalin do místnosti.
Topenář doporučuje větší AKU zřejmě kvůli Vašemu tepelnému komfortu, kdy jde přebytečné teplo po natopení okruhu do AKUMULAČNÍ nádrže a po natopení okruhu nemusíte třeba dva dny topit, protože teplo půjde z AKU. Já jsem si udělal AKU nádrž ze starého boileru, ale jen 160l a stačilo to sotva na noc, kdy jsem úmyslně vypnul na zkoušku plynový kotel a netopil v kotli na tuhá paliva.
Určitě Vám tohle řešení neříká topenář se špatným úmyslem. Co jsem se bavil s kamarádem topenářem, tak mně doporučil minimálně 1000l nádrž.

On mi to topenář neříkal jako doporučení, ale prý je to zákoná povinnost. Myslím že říkal 50 litrů na kilowatu.

Co se týče kotle v koupelně, nevím jak z toho ven. Není prostě kam. Není garáž, sklep, tech. místnost, prostě nic. Jedině obyv., kuchyně nebo druhá pokoj.

Zákoná povinnost? O tom nic nevím. Myslel tím, že AKU nádrž musíš mít nebo její minimální objem? Já bych oslovil ještě pro jistotu jiného topenáře, ať máš
jistotu, jak je to správně. Tady tomu rozumí tuším Milan Cukrář, zkus mu napsat.
Mně kdysi dobře poradil pan Rony Vališ, má dokonce i svůj WEB, za pokus nic nedáš a víc názorů je lepší než jeden.. https://www.serviskotlu.net/

Doporučený objem akumulace je 55 litrů na 1kW výkonu kotle.
A je to z toho důvodu aby kotel pracoval ekonomicky, ekologicky a bezpečně.
Kotel jede naplno s ideálním spalováním, nemusíš mu zavírat vzduch atd.

Umístění kotle v koupelně není dobrý nápad, sice místnost v pohodě přetopí, ale zase popel, prach a nečistoty.
Ideální kdyby se postavil přístavek s dílnou, nebo nějakou jinou zašívárnou.

Pokud budeš topit uhlím bez akumulace tak bude kotel zadehtovaný. Při topení dřevem(chalupa) to nebude tak hrozný.
S akumulací je závislost na elektřině, bez akumulace se samotíží ne.

Na tvůj kotel je doporučená akumulace cca 1100litrů : odkaz

Topit uhlím určitě nebudu. Jen dřevem.
Já vím že koupelna není dobrý nápad, ale jsem pořád tam, kde jsem byl do teď. Není prostě prostor jinde a na stavění kotelny už vůbec ne. Do koupelny se z bídou vleze kotel, akumulačka nehrozí. Nevím, jak si topenář poradí.

Nevím kde je napsáno, že u tohoto kotle musí být akumulační nádrž. Vím, že to bylo požadováno u kotlů kde byla přidělována dotace. Pokud to platíš ze svého tak to musí být jedno. Pokud pozoruješ co se děje okolo tak za pár let si plamínek nezapálíš - dřevo, uhlí, LTO, mazut a plyn skončí na smetišti dějin. Pokud ti to udělá a nedá revizi a neudá tě, budeš v kotli moc topit dokud budeš mít palivo a i pokuta tě vyjde daleko levněji. Jinak pokud se jedná o chalupu, kde nebudeš stále bydlet tak je to ekonomická a energetická kravina. To přijedeš v pátek budeš topit jak mourovatej a v sobotu večer možná budeš mít v chalupě teplo.

Tak mi to topenář říkal. Žádné dotace na to nemám. Prostě potřebuji vyhodit starý OPOP H41 a dát nový kotel.
Jinak tam se bude topit na stálo, nikoli jen o víkendu.

Bude tedy lepší jednoprůduchový komín bez nebo s větrací šachtou?

Díky

Někdy mě připadne, že si z nás dělají s těmi komíny a kamny blbce. Například u mě. Mám asi 2 roky postavený komín se sopochem 90° . Komin je na levé straně koupelny v rohu. Sopouch mám na pravé straně komína směrem do koupelny ve výšce asi 150 cm nad zemí. . Do teď byl kotel tak, že z něj šla přes koleno roura nahoru a dalším kolenem z roury doleva do sopouchu. Teď jsem koupil kotel Viadrus a v manuálu je toto. To si jako někdo myslí, že budu bourat komín a stavět nový kvůli tomu, aby tam nebylo koleno? Za 15 let koupím novej kotel a nanovo? At jdou někam.

Jak je to nyní s komíny nevím. Dělal jsem bezpečáka do roku 1992 a měl všechny normy ČSN v knihovně. Nyní se toho u komínů hodně změnilo tak nevím. Jinak mám doma kotel připojen na komín o průřezu 40 x 40 cm postavený před 150 lety a ten funguje.