U startéru s výsuvnou cívkou se nejprve vysune pastorek a pak sepne stykač.
U verze bez cívky se rotor hned roztáčí, což by způsobilo prudký náraz do ozubení.
Ta pružina omezí tento náraz, nejdříve se poddá a pak utáhne. (alespoň si myslím).
Někde na obrázcích jsem si všimnul, že u pastorku je výsuvná šroubovice, což by bylo odpovídající.
Na videu při první demontáži (asi je víc typů), ukazoval na jakousi asi odstředivou spojku.
Asi vyřešit přechod na 12V nebude tak jednoduché.
Kdybych to měl doma, asi bych šel cestou "softstartu". Začátek startu přes odpor na 6V a po vysunutí s malým zpožděním sepnutí stykače na plných 12V. Dalo by se to vhodně načasovat. Možná by stačilo mechanické zpoždění stykače. Odpor by se musel vylaborovat a pro činnost tak sekundu by se dal vyrobit a nebyl by nijak rozměrný. Záběr by pak byl měkký a pak silný záběr na 12V. Auto by chytalo velmi rychle i za mrazu, startér by krátkodobé přetížení vydržel.
Jako stykač cívku ze Š 120 na šrotišti. Nastavení zpoždění by šlo třeba přidanou hmotou na kotvu cívky.
Jako odpor (odhad) třeba drát cca 3 mm průměr. Na tu velmi krátkou dobu i méně. Vyzkoušet délku, při které pastorek bez problémů zapadne. Zoušet jen asi půl sekundy aby drát neshořel. Pastorek by měl zapadnout, ale motor by netočil, omezeno odporem. Zatím bez cívky, jen pokusně. Pokud pastorek bez problémů zaskakuje, pak zapojit s cívkou, která odpor přemostí. Pokud úspěch, drát stočit do spirály a někam umístit. Start by pak probíhal původním spínačem přes odpor a odpor by pak přemostil stykač. Cívka stykače napojena na původní spínač.
Vypadá to divně, ale asi by to fungovalo. Odpor by byl zatížen jen asi na půl sekundy, což by umožnilo malé rozměry.
Myslím, že to vylaborovat by mohla být otázka tak na odpoledne. Kdybych to chtěl dělat rozhodně bych to vyzkoušel, náklady téměř nulové.