Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak napustit stoupačky teplé vody

Při opravě stoupačky s teplou vodou se vypustila voda ze stoupaček. Přitom se asi zavzdušnila stoupačka a při puštění vody trvá dlouho, než začne téct teplá voda. Jde nějak voda napustit, aby odešel vzduch a voda kolovala ? V posledním patře zemřela majitelka a nikdo tam teď není. Díky za radu.

Prosím, nerozebírejte tady, jak sehnat majitele. O tom tento dotaz není. Kdysi jsem někde četl návod, jak se to dá udělat šikovným napouštěním, ale už si nepamatuji, jak ten postup byl. Pokud nevíte, tak sem nepiště. Jen to tu zaplevelíte něčím, na co jsem se neptal. Je to tak těžké pochopit ? To je marný, marný, marný.

Je to marný, marný, marný s tebou v prípade, ak neovládaš základné fyzikálne zákony.

V prípade stúpačky na teplú úžitkovú vodu je jedno, či sú horné partaje zavzdušnené alebo nie, lebo ak by voda núteným pretlakom najprv cirkulovala kade-tade, širinou marinou v potrubí, tak by sa vzduch najprv "vystrieľal" spolu s vodou u poslednej výpustnej batérii, dokonca aj v suteréne, čím by sa vrchné potrubie dokonale odvzdušnilo.

Jedine, že by bola v najvyššom podlaží situovaná expanzná tlaková nádrž min. o kapacite 100 litrov, ktorej vzduchový vankúš by čakal na naplnenie pretlakovou teplou vodou. (Osobne som sa s týmto riešením pri moderných kotloch ohrevnej sústavy na teplú vodu ešte nestretol. Dnes sa akumulačné, tlakové expanzky montujú priamo pri tepelnom zdroji).

V tom prípade by sa musela sústava napúšťať reverzným (opačným) prítokom zároveň pri otvorených ventiloch na výpustných batériách v sústave úžitkovej vody, aby mohol vzduch unikať.

Iná vec je v prípade ÚK, beztlakového ústredného kúrenia s vodným médiom smerom do radiátorov. Tu je nutné odvzdušniť vrch sústavy.

Ak by si sem zavesil komplet schému rozvodov, našiel by sa slušný, poctivý, pracovitý, nemajetný, sociálne cítiaci občan, spriaznená duša s odbornou radou.

O základních fyzikálních zákonech jsem poslouchal řeči celý minulý týden od všelijakých "odborníků", když se v bytě pode mnou objevil mokrý flek na stropě. Prolezli celý můj byt, všude sucho, tak řekli, že voda přece teče dolů a někde v mé podlaze něco prasklo (i když tam žádné trubky v podlaze nejsou), tak je potřeba podlahy rozkopat. Po týdnu přišel člověk, zjistil, že praskla teplá voda v suterénu, pára stoupá do bytu pode mnou a sráží se na chladném místě na stropě. Takže asi tak je to s odborníky a ovládáním fyzikálních zákonů.

Když jdeš s prosíkem pro radu, tak sebou příště přibal trochu úcty. Dotaz zněl "jak napustit vodu aby odešel vzduch a voda kolovala". Nejjednodušší řešení je získat přístup k problémovému bytu.

Jak píše Nuda, kdyby bylo pouze zavzdušněné potrubí, čerpadlo by bublinu vyhnalo kterýmkoliv otevřeným kohoutkem. Zkontroloval bych expanzku, další možností je špatně navařená stoupačka (buď teče, nebo je přicpaná - v obou případech dochází ke ztrátě tlaku).