Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vazelína na vodovodní baterii

Máte prosím nějakou zkušenost s volbou vazelíny na namáznutí vnitřku drážek a těsnění pohyblivého otáčivého výtokového ramene v dřezové vodovodní baterii s kartuší? Viz například https://voda.tzb-info.cz/docu/clanky/0165/016551o7.png

Nechci kupovat celou tubu nebo kelímek, navíc je jich spousta druhů a laik neví, kterou vybrat. Stačí nějaká obyčejná silikonová nebo jiná vazelína, nebo to musí být nějaká speciální "vodní" vazelína, která musí splňovat kromě mazání i nějaké hygienické vlastnosti? Indulona asi nestačí :-).

Nebo je opravdu lepší koupit tubu nebo kelímek originál aby se vazelína dala nějak v domácnosti využít i jinak (namáznutí pantů dveří, kola, atd.)? Děkuji za jakékoliv rady a dopoučení.

JJ,máte pravdu,spousta lidí zase nedoporučuje silikon,není to mazivo,je suchý,hlavně to čtu na vzduchovkářském fóru ,jsou tam profíci v oboru,včetně výrobců zbraní,Silikon moc nedoporučují,pouze jako antikorozní ochranu na povrchovku zbraní a jejich kovového příslušenství.Asi také záleží na kvalitě okroužku,když je udělají ze starých holinek,vytěžených z třídičky odpadů,tak asi nic nevydrží.Osobně kupuji ve speciálce v Poděbradech a tam opravdu dreky neprodávají,prostě firma přes gumové věci,lisují i vysokotlaké koncovky na hadice,velice ochotní i při koupi haléřových položek.
Na dvůr k hadicím do rychlospojek dávám klidně z levných sad z Penny,nebo od žluťáků z rákosí.:-)

Silikon hlavně není dobré mazivo. Má sice pár zajímavých vlastností ale nějaká vysoká mazací schopnost mezi nimi není. A kdyby chtěl někdo vzít silikon do galvanovny, tak ho poženou vidlemi (namočenými v kyanidu) :-). Ale na lubrikaci té gumy je myslím ok. Profíci od kyslíku a medicinálních zařízení samozřejmě spíš použijí nějaký perfluorovaný olej, ale to je na doma zbytečně drahé.

Díky za rady a zkušenosti. Takže asi provizorně bude stačit to co je po ruce, třeba jelení lůj a až pomine největší nebezpečí nákazy, dojít si koupit opravdovou vodní vazelínu, například Lukosan M14, během čtvrthodinky vodovodní kuchyňskou baterii rozebrat (třeba už opět nebude těsnit a bude z ní ronit voda) a opravit s pořádnou vodní vazelínou. viz například https://www.lucebni.cz/cs/lukosan-m/77-silikonova-vazelina-lukosan-m-14.html Díky všem. To není reklama, je to jen dotaz, třeba ještě někdo má lepší nápad, všechny se hodí.

https://www.alza.sk/maxi/xavax-potravinarska-vazelina-silikonove-mazivo-oks-1110-d5585023.htm

Pri vyšších teplotách je kvalitnejšia teflónová vazelína, bod topenia tuším 260°C, je detto potravinársky neutrálna.

Výhodou silikonových vazelín je ich absolútna neutralita k pryži, gume, tesneniam z kože, i na mazanie teflonu, keramických sediel.(Ak vŕzga zatuhnutá kartuš od pákovej batérie stačí vnútro, keramické plochy a spol. čriev napatlať silikónoivou vazelínou, nahriať kartuš horúcim vzduchom z fénu na vlasy).

Gumy nespuchria, guma sa neleptá, nerozpadá, časom nerozťahuje, nemení rozmery.

Ideálne sú vazelíny pod prachovky a tesnenia strmeňov kotúčových a pod prachovky prasiatok bubnových bŕdz.

Tiež je velice výhodné toutu stuženou vazelínou napatlať tesnenie od dverrí mrazákov, aby fes priliehali, nedostávala sa vzdušná vlhkosť do mrazáku.

Silikón sa dá zjesť na chlebe, s cibuľkou, žalúdočné kyseliny ho nerozložia, nedostane sa do krvného obehu, iba sa vylúči stolicou zase ako neporušená vazelína bez ujmy na zdraví. Hustýýýý.

nuda: vazelína na kterou odkazujete (XAVAC oks 1110) funguje, je určena i pro potravinářské použití, nemusel jsem ji kupovat, soused mi jí trošičku (na špičku prstu) věnoval, na namáznutí gumových kroužků a drážky v otočném výtokovém ramínku kuchyňské baterie to stačilo.
Ještě jednou díky za všechny rady, zkušenosti a připomínky.