Vazelína na vodovodní baterii
Máte prosím nějakou zkušenost s volbou vazelíny na namáznutí vnitřku drážek a těsnění pohyblivého otáčivého výtokového ramene v dřezové vodovodní baterii s kartuší? Viz například https://voda.tzb-info.cz/docu/clanky/0165/016551o7.png
Nechci kupovat celou tubu nebo kelímek, navíc je jich spousta druhů a laik neví, kterou vybrat. Stačí nějaká obyčejná silikonová nebo jiná vazelína, nebo to musí být nějaká speciální "vodní" vazelína, která musí splňovat kromě mazání i nějaké hygienické vlastnosti? Indulona asi nestačí .
Nebo je opravdu lepší koupit tubu nebo kelímek originál aby se vazelína dala nějak v domácnosti využít i jinak (namáznutí pantů dveří, kola, atd.)? Děkuji za jakékoliv rady a dopoučení.
Nikdy jsem neměl potřebu mazat vodovodní baterii, protože jediné, co se tam tře, je gumové těsnění.
Ve vodovodní baterii Metalia s otočným ramínkem jsou v otočném dílu s výtokovým ramínkem dva těsnicí kroužky a prý se mají namáznout (i drážka, ve které jsou uzazené), aby při tření otočná kovová část kolem pevné středové části klouzala. Tak proto se ptám. Přesto díky za radu.
Viz https://www.novaservis.cz/tesneni-ramene-55091-modre/
Můžeš dát ..trochu ! silikonového oleje nebo vazeliny .Není agresivní na gumu .
V Bauhausu mají tubu maziva na vodovodní baterie asi za pade, tam myslím není co řešit. Je to silikonová "vazelína" tužší konzistence, v potravinářské kvalitě.
E250TD o umfa: díky za rady, pokud se dostanu do Bauhausu, koupím tohle mazivo, pokud virus znemožní nákup, použiji silikonový olej. Pánové, díky, díky.
Mázněte to sádlem,je to funkční a levné.Sádlo nešpiní,co vyteče utřete hadříkem,je to potravina,takže OK.Jsem kutil všeho druhu a i pamětník,takže nepíšu bludy,vše mám doma ověřeno po praktické stránce.
Sádlo, také dobrá rada, Lubomíre, díky. Přírodní mazivo, jistě neškodné, možná se teplou vodou změkne a brzo vyplaví, ale do doby než koupím jinou vazelínu to možná bude stačit (nebo na to zapomenu a bude to fungovat stále, jak psal první rádce, který nemaže, guma klouže sama). Jde i o to, aby otočný díl bylo možné na pevný díl s těsněním nasadit, aby to klouzalo a při nasazování se gumové kroužky nesesmekly nebo nezkroutily a neskříply.
Dobrý den!
Já již více než 50 let používám na mazání závitů, těsnění, O kroužků, ucpávek, hřídelek a pod. u baterií, kohoutů, ventilů a pod. s úspěchem t.zv. Jelení lůj /kosmetický?, pomáda na rty/. Je zdravotně neškodný. Z plast. obalu nebo tyčinky se vysune, snadno namázne na potřebné místo ...a je to! Stojí to pár korun. Ve spoji vydrží déle než sádlo, to se rychle vyplaví a někdy obsahuje sůl, která může způsobit korozi. https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=jelen%C3%AD+l%C5%AFj
vítovec: no to je nápad! Jelení lůj máme doma. Není třeba zarouškovaný chodit na nákup a riskovat virus. Jeleního loje je v tyčince tak akorát, není třeba kvůli jednomu namazání těsnění kupovat celou tubu nebo kelímek jiné vazelíny. Po použití na těsnění se jelení lůj zase může dál používat na rty v mrazu. Díky za další radu.
Existuje na takové věci speciální vazelína. Kdysi jsem s tím mazal pumpičku u ruční pípy na pivo a kupoval jsem to u servisáka pivních zařízení.
Může být,ale znám případy,kdy sádlo pomohlo gumě k destrukci ..silikon ne .Téměř všechny formy na gumu jsou ošetřeny silikonem ,viz nové pneu ,etc.
JJ,máte pravdu,spousta lidí zase nedoporučuje silikon,není to mazivo,je suchý,hlavně to čtu na vzduchovkářském fóru ,jsou tam profíci v oboru,včetně výrobců zbraní,Silikon moc nedoporučují,pouze jako antikorozní ochranu na povrchovku zbraní a jejich kovového příslušenství.Asi také záleží na kvalitě okroužku,když je udělají ze starých holinek,vytěžených z třídičky odpadů,tak asi nic nevydrží.Osobně kupuji ve speciálce v Poděbradech a tam opravdu dreky neprodávají,prostě firma přes gumové věci,lisují i vysokotlaké koncovky na hadice,velice ochotní i při koupi haléřových položek.
Na dvůr k hadicím do rychlospojek dávám klidně z levných sad z Penny,nebo od žluťáků z rákosí.
Silikon hlavně není dobré mazivo. Má sice pár zajímavých vlastností ale nějaká vysoká mazací schopnost mezi nimi není. A kdyby chtěl někdo vzít silikon do galvanovny, tak ho poženou vidlemi (namočenými v kyanidu) . Ale na lubrikaci té gumy je myslím ok. Profíci od kyslíku a medicinálních zařízení samozřejmě spíš použijí nějaký perfluorovaný olej, ale to je na doma zbytečně drahé.
Mastnota a kyslík není dobrá kombinace,vzniká třaskavina,je to o hubu,vím coby svářeč,nikdy nemazat žádným tukem těsnění na pistoli,nebo autogenní či jiné kyslíkové soupravě.Prvotní základ a důkladné upozornění na každém bezpečnostním školení.
Krytox (založený na tom perfluorovaném oleji) je přímo na kyslík určený, ten se může. Ale používá se spíš v té medicinální technice.
No vidíš,a řeč byla o přimáznutí ! těsnění s vodou ! VODOVODNÍ BATERIE ..A kam se ta debata dostala. Mé jasné rozhodnutí bude vždy ..SILIKON .A a tím lojem,souhlasím .Nikdy,za půl století mé praxe jsem neobjevil vadné gumové těsnění ošetřené silikonem . Tak hezký den .
JJ,také ho mám stále doma,stříknu gumy na dveřích před mrazem,nebo oxidnutý šroubek,ale třeba do hodinových strojků je suchý,tam si míchám směs převoďáku s petrolejem,konzistence skoro jako voda,maže to perfekt a dlouho vydrží v pouzdrech a kluzných ložiscích.Vše se dá koupit hotové,ale vlastní výtvory jsou k nezaplacení.Petrolej je nejprolínavější mazivo co znám,používali jsme při sváření nádrží,potom kontrola na křídu,petrák ukáže s naprostou přesností špatný svár.
Ono to s těmi okroužky je na štíru,zmínil jsem se o zbraních,třeba ve zbraních na CO2 dělá silikon brikuli,těsnění mění rozměr,prostě guma začne pracovat působením těchto dvou složek,pak zase v některých případech vyššího tlaku dýzluje,což je také chyba.
Sádlo mám v paměti skoro šedesát let,moje babička,holka ze mlejna,sádlem namazala kliky,panty,prostě cokoli v domácnosti drhlo.Moje mamka zase znala z domova petrák,čistila s ním vnitřní dveře,lesk jako blesk,jen chvilku smrádek.Jo naši předci měli petrák doma stále,od svícení až po likvidaci vší.Kožené věci vyleští špek.
Díky za rady a zkušenosti. Takže asi provizorně bude stačit to co je po ruce, třeba jelení lůj a až pomine největší nebezpečí nákazy, dojít si koupit opravdovou vodní vazelínu, například Lukosan M14, během čtvrthodinky vodovodní kuchyňskou baterii rozebrat (třeba už opět nebude těsnit a bude z ní ronit voda) a opravit s pořádnou vodní vazelínou. viz například https://www.lucebni.cz/cs/lukosan-m/77-silikonova-vazelina-lukosan-m-14.html Díky všem. To není reklama, je to jen dotaz, třeba ještě někdo má lepší nápad, všechny se hodí.
https://obchod.svet-piva.cz/zbozi/potravinarska-vazelina
Ano, podobné silikonové výrobky požívají mí kolegové od vody a plynu půl století a vše je O.K.
https://www.alza.sk/maxi/xavax-potravinarska-vazelina-silikonove-mazivo-oks-1110-d5585023.htm
Pri vyšších teplotách je kvalitnejšia teflónová vazelína, bod topenia tuším 260°C, je detto potravinársky neutrálna.
Výhodou silikonových vazelín je ich absolútna neutralita k pryži, gume, tesneniam z kože, i na mazanie teflonu, keramických sediel.(Ak vŕzga zatuhnutá kartuš od pákovej batérie stačí vnútro, keramické plochy a spol. čriev napatlať silikónoivou vazelínou, nahriať kartuš horúcim vzduchom z fénu na vlasy).
Gumy nespuchria, guma sa neleptá, nerozpadá, časom nerozťahuje, nemení rozmery.
Ideálne sú vazelíny pod prachovky a tesnenia strmeňov kotúčových a pod prachovky prasiatok bubnových bŕdz.
Tiež je velice výhodné toutu stuženou vazelínou napatlať tesnenie od dverrí mrazákov, aby fes priliehali, nedostávala sa vzdušná vlhkosť do mrazáku.
Silikón sa dá zjesť na chlebe, s cibuľkou, žalúdočné kyseliny ho nerozložia, nedostane sa do krvného obehu, iba sa vylúči stolicou zase ako neporušená vazelína bez ujmy na zdraví. Hustýýýý.
nerady, Nuda: díky i za vaše typy na potravinářské vazelíny a E250TD za jeho zkušenosti.
Jak se zdá, silikon vede a podle informací má vlastnosti vhodné pro použití i ve styku s pitou vodou, což je u vodovodní baterie dost zásadní. Teplota teplé a studené vody je v rozsahu použitelnosti těchto vazelín.
Jde hlavně o možnost namáznutí třecí plochy gumových těsnicích kroužků otočného ramínka s výtokovou hubicí ve vodovodní baterii. Zbytek se dá použít na panty u dveří (ale tam silikonová vazelína udělá černočernou lepkavou špínu, která sice maže dveře aby nevrzaly, ale po čase se musí setřít a namáznou znovu, obvykle obyčejnou vazelínou, nebo osvědčeným sádlem).
Děkuji všem za užitečné rady a zkušenosti.
nuda: vazelína na kterou odkazujete (XAVAC oks 1110) funguje, je určena i pro potravinářské použití, nemusel jsem ji kupovat, soused mi jí trošičku (na špičku prstu) věnoval, na namáznutí gumových kroužků a drážky v otočném výtokovém ramínku kuchyňské baterie to stačilo.
Ještě jednou díky za všechny rady, zkušenosti a připomínky.
osvědčené lety
https://www.notino.cz/regina/traditional-jeleni-luj/p-501962/?gclid=EAIaIQobChMI5NKzssLj9AIVje3tCh3R_gj_EAQYASABEgL3zfD_BwE
Jindra
požívám rybářskou vazelinu silikon nejen na baterie ale i na chladiče procesorů
Dobrou chuť přeji.
Na chladič procesoru je silikon asi to nejhorší, co tam jde nacpat... Je to izolant.
Jste asi trošku mimo,že je něco izolant,neznamená,že nevede teplo.Silikonová vazelína se na kontakt součástky s chladičem používá od nepaměti.Dávala se i do usměrňovačů pod velké diody do lokomotiv,pamětníci znají,stavěli jsme z těchto diod usměrňovače do svářeček.
Hledat to nebudu, ale najdi si přenos tepla a výsledky s pastou a bez ní nebo se silikonem... PC není lokomotiva nebo svářečka a je o hodně náchylnější na teploty...
určitě ta vazelina nevyschne, a když vyhověla pod tranzistory, nevím proč by nevyhověla pro CPU