Předmět Autor Datum
Výrobce pořád existuje, akorát se přejmenoval: https://www.atas.cz/ Když jsem ještě pracoval a potře…
Yarda 25.11.2021 21:17
Yarda
Ty uzlíky budou něco naznačovat :), asi kondík a přívod
mik.miky 25.11.2021 21:24
mik.miky
Na takúto otázku s "toľkými" informáciami by ti možno odpovedala baba Vanga, ale nikto na tejto pora…
ok 26.11.2021 07:23
ok
Niečo podobné: https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,26795.0.html Postupuj podľa toho - tvoj…
yYy 26.11.2021 13:00
yYy
Děkuji za odpověd, jak říkám jsme lajk. Nešlo by namalovat obrázek jak připojit jednotlivé kabely -…
romulus 26.11.2021 18:27
romulus
Postupuj tak, ako som napísal vyššie. Vždy dva a dva vývody sú zakončenia cievok. Nájdi tie dva, kto…
ok 26.11.2021 19:25
ok
Je to jednoduchý motorek s kotvou na krátko s rozběhovými závity nakrátko. Je čtyřpólový, tedy cca 1…
Zerozero 27.11.2021 08:48
Zerozero
Děkuji za další rady. Dnes jsem propojil odpory mezi vodiči, červený a černý má odpor mezi sebou, a…
romulus 27.11.2021 18:37
romulus
Není třeba kreslit. Propoj spolu černý a bílý. Na zbývající dva připoj fázi a nulu. Tedy fáze červen…
Zerozero 28.11.2021 23:48
Zerozero
Vidím to jinak,není důvod dělat vývody zapojení ven,pokud je to na 230 V,vypadá to,že jeden vývod po…
Lubomír 29.11.2021 09:44
Lubomír
Žádný kondenzátor, je to motorek se závity nakrátko na rozběh. Jsou tam i vidět. Je to běžný větráko…
Zerozero 29.11.2021 11:00
Zerozero
Tak snad,jo poly civek jsou někdy problém.Já před lety generálkoval doma velký třífázový elektromoto…
Lubomír 29.11.2021 12:38
Lubomír
Pokud není rozkuchané to, co je originál spojené a zabandážované a z motoru vede šest drátů, zak zap…
Zerozero 30.11.2021 11:25
Zerozero
Tak tomu pokaždé není,některé motory jsou zabandážovány důkladně,tak,že nepoznáte konec od začátku c…
Lubomír 30.11.2021 11:56
Lubomír
Když budu mít smůlu a netrefím se, je ještě jeden trik. (mám na mysli menší motory, ne desítky kilow…
Zerozero 30.11.2021 13:35
Zerozero
Tak to znám,jenže ten můj motor v dílně má pět kilowat,takže ta pomůcka s kompasem je perfektní,hlav…
Lubomír 30.11.2021 14:23
Lubomír
Samozřejmě i tak to jde. Můj postup byl vždy snadnější, když jsem dělal svářečky triodyn k-320. Svář…
Zerozero 30.11.2021 14:45
Zerozero
Kdepák,to bych uvedl,motor je při tom postupu komplet ustrojený,jen z boku přidržíte kompas,prostě j…
Lubomír 30.11.2021 15:38
Lubomír
Dobrý den, děkuji všem za ochotu.Zapojení elekromotoru jsem sehnal přímo u firmy Atlas jsou moc ocho…
romulus 30.11.2021 18:40
romulus
Takže zerozero má pravdu,jednou paralelně,další v sérii.Jen dodatek,pokud by tam byl běhový kondenzá… poslední
Lubomír 30.11.2021 19:01
Lubomír

Na takúto otázku s "toľkými" informáciami by ti možno odpovedala baba Vanga, ale nikto na tejto poradni nie. Označ jednotlivé vývody značkami, napr. A, B, C a D. premeraj ohmické odpory medzi nimi, zaznač si ich do obrázka a doplň svoj dotaz. Podľa možnosti odober viečko z motorčeka a odfotografuj. Užitočný by bol pohľad na stator (vinutie). Ďalej sú len moje dohady, môžu ti poslúžiť na experimentovanie:
Ide o motorček s malým výkonom a zrejme o ventilátor, alebo čerpadlo. Smer otáčania sa nebude dať meniť. Pravdepodobne tam nebude potrebný kondenzátor, ale motor bude mať tienené póly. Je prepínateľný na 220V/110V. To je možné napr. tak, že sú tam dve cievky, ktoré zapojíš buď paralelne, začiatky cievok pripojíš na fázu a konce na nulák (pre 110V) alebo do série začiatok jednej cievky na fázu, jej koniec na začiatok druhej cievky a koniec druhej cievky na nulák (pre 220V). Cievky sa nesmú ani v jednom prípade prepólovať, hrozila by totiž katastrofa malého rozsahu (dymová clona s možným výpadkom ističa a presmerovanie motorčeka do elektroodpadu).

Postupuj tak, ako som napísal vyššie. Vždy dva a dva vývody sú zakončenia cievok. Nájdi tie dva, ktoré sú pripojené na jednu cievku a potom tie druhé dva, ktoré sú pripojené na druhú cievku. Zmeraj odpory cievok - mali by byť (približne) rovnaké. Cievky medzi sebou nesmú mať žiadne spojenie, musíš tam namerať veľmi vysoký odpor, min. niekoľko MOhm. Po tejto kontrole a označení koncov hľadaj smery vinutia (začiatok a koniec cievok). Nájdeš to tak, že cievky zapojíš do série a zmeriaš impedanciu. Potom jednu z cievok prepóluješ a znova zmeriaš impedanciu. Správne zapojenie je to, pri ktorom je impedancia vyššia. Ak nemáš merací prístroj na meranie impedancie, tak to pripoj na nízke striedavé napätie z transformátora a meraj prúd. Správne zapojenie je to, pri ktorom je prúd menší. Hotovo.

Je to jednoduchý motorek s kotvou na krátko s rozběhovými závity nakrátko.
Je čtyřpólový, tedy cca 1400 ot. Že má čtyři cívky, je využito, že je lze rozdělit a zapojit na 110 V.
Na 230 V, se jednoduše spojí do serie.
Protože nevím, jaké vodiče jsou které, uděláme pokus. Z každé dvojice vezmi jeden a ty spoj do sebe.
Na zbývající vodiče připoj síť. Asi tak... fáze A ---spojka BC ---- nula D.
Pokud normálně běží, tak OK. Pokud vrčí a neběží správně, přehoď vodiče A--B.
Předpoládám, že dvojice vodičů jsou z jednotlivých cívek. Pokud by se nezdařilo, napiš.

Vidím to jinak,není důvod dělat vývody zapojení ven,pokud je to na 230 V,vypadá to,že jeden vývod podle štítku motorku je 110 V,druhý 230 V.Nebo je jeden z vývodů na kondenzátor,který je připojen k jednomu vinutí,běžně u praček staršího data s běhovým kondenzátorem.Jenže to chce ohmmetr a zkušenost, znát odpory vinutí, jinak se to upeče.Ač jsem jeden čas pracoval v převíjárně,tak stejně nacházím perličky v zapojení,nikdo bez měřáku neví jak je to pospojeno a zalakováno uvnitř motoru.:-)

Žádný kondenzátor, je to motorek se závity nakrátko na rozběh. Jsou tam i vidět.
Je to běžný větrákový motorek se čtyřmi póly.
Normálně jsou všechny čtyři cívky v serii. Tady jsou vyvedeny dvě a dvě, pro možnost zapojení na 110V. Pro 220V se pouze spojí do serie, pro 110 paralelně.
Jen když nejsou známé barvy začátků a konců. je to potřeba zjistit pokusně, jak jsem popsal.
I při nesprávném spojení, při krátké zkoušce nehrozí spálení.

Tak snad,jo poly civek jsou někdy problém.Já před lety generálkoval doma velký třífázový elektromotor tak důkladně,že jsem při rozborce poodpojil co šlo.Pak nastal problém s cívkami,dokonale omotané,zalakované,nic k nalezení,někde na netu jsem našel návod.Kompas,nebo buzolu,baterii a připojit cívku podle kompasu určíte polaritu,začátek a konec cívky,označit drát a další ,pak třetí,šlo to OK hned na první pokus,ale před tím pokus omyl, byl vždy omyl,ono sesadit šest drátů správně je někdy problém. :-)

Pokud není rozkuchané to, co je originál spojené a zabandážované a z motoru vede šest drátů, zak zapojení není vůbec složité i bez kompasu. :-) Většinou jsou z vinutí trojice oddělené, tři začátky a tři konce. Pak je to jednoduché zcela. Pokud oddělené nejsou, stačí zjistit ohmmetrem dvojice patřící k sobě. Pak z každé dvojice jeden a spojit. Pokud to nejede, přehodí se dráty jedné dvojice a je to ve hvězdě. Pokud je potřeba zapojit do trojúhelníku, použije se známé zapojení šestisvorkové svorkovnice.
:puff::beer:
--- Kdysi jsem opravoval svářečky triodyny. Některé měly vyvedené 18 drátů na svorkovnici a z té šest drátů k přepínači hvězda trojúhelník. Na svorkovnici šlo spojkami navolit množství různých napájecích napětí. Většinou byly na vývoz. Tam, pokud to někdo odpojil ze svorkovnice a nebyly vývody označené, to byl teprve mazec. Elaborát na celej den. Dnes už bych to asi nezapojil... :-)

Tak tomu pokaždé není,některé motory jsou zabandážovány důkladně,tak,že nepoznáte konec od začátku cívky a pak jste v začarovaném kruhu,zkuste si to,odpojte si svorkovnici,zamíchejte dráty a pak to zapojte podle ohmmetru,nepůjde to,neznáte konce a začátky.Já motorů převinul stovky,ale začátky a konce jsem měl označené,takže po omotání tkalounem a zalakování jsem to snadno našel.Pracoval jsem u pána staršího data,již zesnulý,mistr řemeslník přes motory,takže i staré kvalitní postupy,ale na to,co se mě stalo doma už jsem se ho nemohl zeptat.
Berte to logicky,tři dvojice,dvě mají opačně začátky,přehozením třetí to nezachráníte,všechny musejí být správně,nepsal bych to,kdybych to neřešil,přehodíte jednu dvojici a motor bručí,nevíte která další to dělá,přehodíte druhou a stále nejde,přehodíte třetí a nejde,vrátíte druhou a nejde.Vezměte si na stůl tři magnety,pomocníka a zkuste je od oka sesadit správně polaritou,druhý vám řekne,že to máte špatně,který otočíte?Když jsem to tehdá hledal,lidé to popisovali jako vy,přehodit jednu dvojici,prostě měli kliku,že ty dvě další měli shodnou polaritu .:-)

Když budu mít smůlu a netrefím se, je ještě jeden trik. (mám na mysli menší motory, ne desítky kilowat).
Najdu dvojice vývodů. Spojím jen dvě fáze a připojím na dvě fáze (nebo F a N).
Rukou roztočím hřídel. Když se chytne a rozběhne (na libovolnou stranu a jako na dvě fáze), mám dvě dobře. Pokud ne, tak jednu otočím. Když mám dvě dobře, už doladím třetí.

Tak to znám,jenže ten můj motor v dílně má pět kilowat,takže ta pomůcka s kompasem je perfektní,hlavně jednoduchá,stačí malá baterie a připojovat cívy,ručka kompasu se otočí doleva,nebo doprava, musí se na všech otočit stejně,pokud né,stačí přehodit drát a již nezamíchat.To jen pro takové dobrodruhy jako jsem já,generálka důkladná,vše vyčištěno nově zalakováno,nová ložiska a komplet nátěr,motor je jako nový,starej kvalitní,mezáckej těžkej.:-)

Samozřejmě i tak to jde. Můj postup byl vždy snadnější, když jsem dělal svářečky triodyn k-320.
Svářečka přišla bez přepínače a z otvoru krytu motoru koukalo jen šest drátů. Bylo potřeba dát jen přepínač. Celá svářečka 320 kg, jen stator v krytu 60 kg. Motor 15 kW.
Pro práci s kompasem by bylo potřeba demontovat stator ze svářečky. Dost rozcvička.

Kdepák,to bych uvedl,motor je při tom postupu komplet ustrojený,jen z boku přidržíte kompas,prostě jednoduchá pomůcka.Jo triodýny znám,nejlepší svářečky,ale stěhování je pocuc,jako mlaďas jsem pracoval v JZD a tam nic jinýho nebylo,stěhovali jsme triodýnu každou chvíli,nejdřív na plošinu za traktor a pak někam dovalit do chléva desítky metrů.Nadřel jsem se v životě jako vůl,ale nelituji toho,každou práci dělám s chutí,to je základ úspěchu.To dnešní mlaďáci nepochopějí,měli jsme větší páru než oni dnes z posiloven,jenže jsme sílu získali tím,že jsme něco udělali pro společnost.:-)

Takže zerozero má pravdu,jednou paralelně,další v sérii.Jen dodatek,pokud by tam byl běhový kondenzátor jak jsem uvedl, tak se to dá poznat podle odporu cívek,motor je konstruován tak,že na jedněch vývodech je podstatně nižší odpor než na druhých,prostě cívky jsou různě navinuty kvůli kondenzátoru.Pokud mají cívky odpor stejný,jedná se o normální čtyřpólový.:-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru