Praktická zkušenost s barvami
Hezký večer,
má někdo praktickou zkušenost s těmito barvami? Jedná se mi o odolnost venku a odolnost proti rzi při použití přímo na rezavý kov bez základovky.
Dělají vodou ředitelné i synťák.
Jejich některá ředidla jsou "tajuplná". Jsem zvyklý na aceton, 6005, 6006, epoxidové a podobné.
Díky za ev. podělení se o zkušenost.
Vodou ředitelné barvy na rezavý kov nepoužívám. Na železo kdy se vždy snažím odstranit rez, používám jako základovku Telkyd a pokud mi na tom opravdu záleží a chci mít jistotu, že to nebude korodovat tak Bilak Zn. Jako vrchní syntetickou barvu. Acetonky jsou daleko dražší a obchodníci je nabízejí v omezeném množství.
Pro venkovní prostory bych nikdy nepoužil vodou ředitelné barvy, ani nitro. Venku jedině syntetický základ na dobře očištěný povrch a pak syntetický email. Ideální je suříková barva, kterou sice ještě mám, ale už se nesežene.
Ale sežene. Fermež asi máš.
OK, díky. Po nějakou dobu se neprodával. Možná má jiné složení. Tenkrát bylo uváděno, že s ohledem na přítomnost olova a dalších prvků je zakázán, že je jedovatý. Současnou funkčnost tedy neznám. Ještě dodám, že suříková barva je vynikající jako základovka.
A ja bych naopak uz nikdy nedal syntetiku jako vrchni barvu na ven. Pruznost spatna, po case dost vadi uv zareni a barva zacne sprasovat. Pokud jde o cisty nebo rezavy kov, tak synteticky zaklad od rustoleum (jsou tusim tri druhy), na to eternal nebo pu vodoureditelny lak. Na pozink nebo osetreny kov rovnou eternal. Ani po deseti letech se nic neloupe. Syntetika je za stejnou dobu uz pekne vysisovana.
Pokud se něco „otírá“, tak jsou to fermežové barvy. Eternal jsem použil před lety na střechu garáže ( přes třicet let starý pozink) a druhý rok začala rezivět. Nyní tam mám Superkov, který jsem po očištění střechy naředil a nastříkal. Je to OK. UV záření vadí každé barvě, pokud je tmavá. Já jsem takový problém nikdy venku neměl.
Jestli zacla strecha rezavet, tak tam ten pozink uz nebyl nebo se rozpadal. Za to nemuze eternal, ale spatna priprava povrchu. Od toho je obrouseni, odmasteni a spravna zakladovka. Kde jsem dal penetrator od rust oleum a na to vodak, nikde nic nezaclo rezivet. Zato kvalitni syntetika se mi v tmavem odstinu na exponovanem miste loupe, protoze nepruzi a teplotnimi cykly praska.
S touto barvou sice nemám žádnou zkušenost, ale vždycky jsem na kovy používal značku Hammerite. Za mě paráda.
Použití na rezavý kov? Obávám se, že tohle nefunguje. Tu rez vem nejprve šmirglem a pak ještě dočistit. Vodou ředitelné barvy pro venkovní použití nejsou ideální. Na to je dobrá syntetika.
Pokud se jedná o vnější použití pro povrchy vystavení vnějším vlivům, tak používám nejčastěji klasickou fermežovou barvu základní (červenohnědý Unibal) a pak druhý nátěr tentýž v barvě požadované. Ale rez je vždy nutno, pokud možno, co nejvíce odstranit. Fermežové barvy se po delším čase trochu smývají, ovšem nepraskají. Stačí je pak, pokud nejsou rezavé fleky, pouze opětně přetřít. Syntetika po čase může popraskat (zejména silnější vrstva) a těžko se odstraňuje. Na pozink je také dobré přímo Etarnal. Hemmerite jsem rovněž kdysi použil, ovšem má zkušenost nebyla dobrá. Z pozinku (zoxidovaného) se oloupala a na rezavém povrchu sice držel, ale po čase povrch opět začal rezivět.
Na konstrukce, které nejsou vnějším vlivům vystaveny stále (různé stroje a zařízení), používám pak klasickou syntetiku, případně ty syntetické "3 v 1", spojující základ i vrch.
Vše, mimo eternal, ředím ředidlem S 6006, nebo S 6001 (fermežové i syntetiky) a štětce vymývám i benzinem.
A pokud natírám třeba plotové pletivo (žebírkované) je nejlépe použít fermežovku a chlupatý váleček. Jde to velmi rychle a dobře se kryje i na spojích. Syntetika, v tomto případě, je moc rychle schnoucí.