Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdy oholit dráty na zásuvky a vypínače?

Dobrý den,
dělám si na chalupě nějaké drobné elektro práce jako světla, vypínače a zásuvky. Když zasádruji krabice a roztahuji kabely, mám je hned v krabici oholit od té černé izolace nebo to jde i po omítnutí. Zdá se mi, že se do krabice s jokari nožem špatně dostává. Ale pokud to jde, udělal bych to potom.
Jak to děláte vy?

Díky

Zasádruji krabice, pak natáhnu kabely a oholím je než je zastrčím do krabic. Tu vrchní izolaci oříznu tak, že přesahuje jen asi půl centimetru dovnitř krabice. Pak dosádruji kabely okolo krabic. Vrchní izolace by se špatně holila, když by byl kabel v krabici. Délku vodičů střihám tak, aby přesahovaly pár centimetrů přes krabici, aby byla určitá rezerva. Vodiče pak pro připojení oholím až před zapojováním. Vodiče pak při zapojování namáčkneme do krabice, aby zůstala rezerva, která se může hodit. Je to běžná praxe, nemá cenu nechávat zbytečně dlouhé kusy kabelů přesahovat, pak je stejně odstřihnete, protože by se vám do krabice tolik nevešly. Je to plýtvání.

Dělám to stejně jako Paron. Pro případ, že to dodělávám po někom, kdo zasádruje neoholené kabely, mám speciálně upravený nůž, ale i tak je to zbytečná a zdlouhavá práce. Nechávat koukat v krabici víc než 15 cm kabelu je zbytečnost, protože mezi přístroje nebo pod zásuvku se vám stejně víc kabelu nevejde a už vůbec ne pod věnečky, pokud tam máte víc kabelů než jeden.

Tyhle kleště by jen zdržovaly. Já používám celý život elektrikářský zavírací nůž a řekněme posledních asi dvacet let ještě kleště Weidmüller, které neštípou, ale střihají (https://www.boukal.cz/kabelove-nuzky-kt8-165mm-weidmueller/17635/produkt?gclid=CjwKCAiA1aiMBhAUEiwACw25MXwYDy1PkLcDJHcnF5lm3AAUrYNO9M2xKz-amzy64wLLrFZi3HHhOBoCQbEQAvD_BwE). Je to otázka zvyku a mě to vyhovuje. Pro mě nejlepší kleště na střihání vodičů a kabelů, které jsem kdy měl v ruce.

Súhlas s "Paronom" len doplním všade kde môžeš použi hlbokú krabicu.
v krabici nemá byť kábel ale jen jednotlivé žily z kábla, ktoré potom ľahko skrátiš a odizoluješ potrebnú dĺžku žily
je dobré keď káble trčia viac, ľahšie sa potom zapojuju zásuvky alebo vypínače
a v hlbokej krabici ich ľahko schováš

Vážně potřebuješ radu kdy sundat slupku z káblu? Udělej to tak aby se ti to dělalo co nejjednodušeji. Zkus použít hlavu. Sundej ji tesně před tím, než prostrčíš kabel do krabice.Nějakým způsobem si označ přívodní fázové vodiče, které přijdou zapojit na sebe (třeba odizolováním konce, zbytek není většinou potřeba), aby jsi se pak nezdržoval při zapojování. (Nesmíš tam mít ale "zedníka", který ti to ustřihne pro trošku mědi do sběru).