Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ostrovní solární systém.

Zdar. Elektřina nám zdražuje, tak uvažuju zda má smysl koupit fotovoltaiku.
Je to na barák kam jezdíme na víkendy a dovolenou.
Zatím bych chtěl napájet v sezóně čerpadlo na bazén o příkonu 280W a v zimě nějaké topidlo na temperování baráku ať nezamrzne voda. Myslím že nějaké topítko 500W by mohlo stačit. Je to někdo kdo poradí co koupit za rozumný peníz? Na střechu kam to mám v plánu umístít svítí slunce celý den. Absolutně se v tom nevyznám, tak mě neukamenujte. Díky za rady.

Problém je ten požadavek na temperování baráku. To nepůjde bez baterek v ceně levnější chaty. 500W je hodně (a to je to možná málo jako ochrana před zamrznutím) a klidně celej leden nemusí svítit vůbec, jako loni.
Kromě toho, tahle sestava neumí ostrovní provoz, synchronizace je sítí. Proti tomu, 500w ziskaš pálením 1.13l nafty během 24h, což asi nebude stát tolik. S nějakou automatizaci by to mohlo být i provozně levnější.

Ano, tři běžné petrolejky MEVA je ten správný počet na 500W. Plus nějak zajistit, aby braly rovnou z kanystru a vydržely tak dva a půl týdne. Nebo plynová lampa připojitelná na 33kg láhev, ta by měla vydržet dva měsíce a stojí litr. Nebo nějaký jiný řešení, který bude levnější než akumulatorovna většího datacentra.
A tím furt nezavrhuji solary na letni provoz, proc ne, ale topit skládaná přes zimu není reálný.

Z 25g propanu vznikne 40g vody ve forme pary, za den tedy skoro litr vody -z butanu o neco mene. Jestli to vadi nebo ne, zalezi na baraku. U me doma by to treba vadilo, v chate to vadit nemusi.
Taky je tu varianta vytapet jenom ty trubky, coz mozna je dost velky stavebni zasah, ale taky by stacil podstatne mensi vykon - na 1m trubky zabaleny do mineralni vaty se 5W ukazalo jako zbytecne moc.

Fotovoltaika je dobrá pouze v létě, v zimě by byla asi, bez odstraňování sněhu z panelů, nefunkční. Pokud by se ale jednalo o temperaci v zimě, proti zamrznutí, tak mě napadlo, co takhle spíš použít krbová kamna/kotlík na peletky? Sice "trochu" dražší (ale co je to "rozumný peníz" ? ;-)), ale využitelné i po celý rok. Ta je možné ovládat jak dálkově, tak i programově, takže by šla určitě i "startovat" na základě poklesu teploty. A je je možné i dálkově ovládat a využít pro vyhřátí před příjezdem. Dají se většinou i doplnit dostatečně velkým zásobníkem, takže, při nastaveném malém výkonu, by vydržela temperovat i delší dobu. ;-)

https://e-shop.geocore.cz/krbova-kamna-na-pelety-basic/
https://www.haassohn-rukov.cz/produkty/peletova-kamna/05-hs2p2-peletova-kamna-hsp-viano

Dobrý den,rozepište se o typu a velikosti domu,jak je to uvnitř členité a kde potřebujete udržovat nezámrznou teplotu.Podobnou problematiku mám vyřešenu v chovatelských zařízeních pro exotické ptactvo,aby nezamrzala voda.Mám sice na pozemku plyn,ale zařízení je členité a velké na zahradě.Řeším termostaty a topidly s ventilátory,ventilátor je důležitý,odebírá ze zdroje teplo s větší účinností a malým tělískem ohřejete velký prostor proti zámrzu.Nemá smysl topit stále ,bude to drahé.
Čím topíte doposud?Můj kamarád má chatu na horách podobně jako Vy.Vše má automatizované a sledované přes mobil.Kdykoli když tam jede,prostě v předstihu přidá na termostatu a plynový kotel natopí chalupu,je to zděná vilka,odhaduji 10x10m2 .Plyn má v pronajaté nádrži vedle domu.:-)