Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spojení dvoj a trojvodiče.

Dobrý den,
měl bych dotaz, na chalupě mám staré hliníkové rozvody elektřiny. Postupně to natahám nově. Až bych měl např. dvě místnosti, chtěl bych to alespoň provizorně zapnout, aby mi jeli zásuvky a světla. Až by toho bylo víc, zavolám elektrikáře ať to v rozvaděči zapojí.
Moje otázka: jak mám provizorně spojit nové třívodičové zásuvky se starými dvoj? Uvnitř té staré je vlastně propojená nula se zemí. Mám teda na kabel (cyky 3x2,5) dát např. vidlici a zapojit klasicky a zastrčit do staré zásuvky na dva vodiče? Bude to dočasně fungovat?

Žádné obavy. Jsem sice elektrikář se selským rozumem, jak píše Oldoo, ale s velkou odpovědností, i když to tak někdy nevypadá. To co napíšu nikdy není to, co by mělo někomu jakkoliv ublížit. Někdy to trochu neodpovídá velmi přísným normám, ale tak, aby to bylo po elektrické stránce dostatečně bezpečné.
Jako například v minulém příspěvku, napsaném trochu žertovným tónem.
Rozdělení PEN na PE a N, se sice normálně v krabici zásuvky nedělá, ale po elektrické stránce se v podstatě může udělat kdekoliv. I tak jak jsem jako příklad uvedl. Když se do staré (PEN) zásuvky připojí třížilový spotřebič, nebo prodlužovák. Po elektrické stránce je to stejné.
Proto jako provizorní řešení je to v naprostím pořádku, spojit to takhle při postupné rekonstrukci instalace.
Tohle píšu jen proto, že moje příspěvky někdy vypadají jako "kacířské", ale vždy po pečlivém
zvážení všech možných rizik.
Jako elektrikář jsem dělal celý život až do důchodu. Ale v mém podání nikdy elektřina nezabíjela ani nijak neublížila.
Tak jen, kdyby nějaká moje rada zase vypadala "kacířská", abych nebyl upálen. 8-):puff::beer:

Nejen kdysi, ale někde ve světě se to stále dělá. Na Pinterestu běhá video, kde dokonce mají na kroucené spoje strojek - přípravek do vrtačky. Zasunou vodiče, spustí vrtačku/šroubovák/, v přípravku se vodiče odizolují, zkroutí a nakonec odstřihnou konce. A je to hotovo...., nikdo to nijak neřeší! :-)