Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
To je otázka do školy, nebo chceš měnit kotel? Protože jiný, než kondenzační kotel už v EU nekoupíš a ani ti ho nenamontují. Takže pokud měníš kotel, stejně ho koupíš, pokud máš obyčejný kotel, tak jen kvůli úspoře se to v krátkodobým horizontu nevyplatí, neb investice je to vcelku velká.
Pokud jde o odpověď na tvoji otázku, stačí ji zadat do google a kliknout hned na první odkaz, např:
https://www.plyn.cz/ucinnost-plynovych-kotlu
Ušetří tak 10-40% ale to záleží na mnoha různých vlivech. Jiné kotle se již nesmí vyrábět, tak EU nařídila. Jestli máš kotel, který ještě běží, nech jej v klidu dosloužit.
Já tedy nevím, ale ještě nedávno, možná ještě dnes vyráběla Destila plynové kotle, které nejsou kondenzační.
Pokud je mi známo, již asi 4-5 let se jiné kotle nesmí prodávat. O výrobě nikde není řečeno.
Nevím, jestli je to tak, ale kondenzační se doporučovaly kdysi, když jsem se o to zajímal, především pro podlahová topení, protože jejich účinnost klesala s teplotou vody a při teplotě vody 50 st.C. měly kondenzační a nekondenzační stejnou účinnost.
Ono hlavně záleží na teplotním spádu horká voda--zpátečka. Jen tak vzniká kondenzát, ze kterého se doluje to teplo nad 100%.
Přesně tak, naprosto souhlasím. Ideálně, pokud se do kotle vrací chladná voda. Máme kondenzační kotel Baxi a naprostá spokojenost, ikdyž jsem mu zrovna nevěřil. Jediné, co bych ještě dodal je, že bych kupoval kotel, kde je nejdostupnější možnost servisu, ideálně v místě bydliště.
U nás to dělá rozdíl cca 7500,- ročně oproti starému plynovému kotli, který jsme měli předtím, což není zrovna málo.
Ohřev topení, tak i TUV.
Pokud se osadí kondenzační plynový kotel, místo kotle třeba na uhlí a soustava byla původfně celá dimenzována na teplotní spád 90/70 st.C, což bylo to běžné (tím je dán výkon topných těles) a nebylo předimenzováno, pak, pokud bylo nutné topit často i na max. teplotu, bude v tomto případě účinnost kondenzačního kotle klesat na úroveň klasického. Kondenzační pracuje s optimální účinností někde kolem teplotního spádu 50/30 st.C. (Poznámka- což je i běžná teplota, na níž pracují i tepelná čerpadla). Takže v jarním a podzimním období možná OK, ale v zimě bude účinnost podstatně klesat.
Jinak i klasické se ještě asi vyrábět budou - viz Destila.
https://www.destila-slavkov.cz/plynove-kotle
Souhlasím. Je ale možnost usadit další radiátory, tak by problém odpadl.
Ano. Ovšem v tom případě je většinou potřeba provést celkovou rekonstrukci celého systému topení. Nebo alespoň dosti radikální změny. Což vždy zdůrazňuji, pokud někdo zamýšlí takovouto změnu topného zdroje provést.
Další případné řešení také je, pokud jde o starší objekt, provést dodatečné zateplení objektu, čímž se sníží tepelné ztráty a výkon topných těles pak stačí i při nižším tepelném spádu. A má to i tu další výhodu, že se tím sníží náklady na vytápění celkově. Ovšem je zase potřeba, aby i to bylo provedeno s ohledem na další souvislosti (větrání, zvyšování a kondenzace vnitřní vlhkosti a podobně).