
Jak nabíjet li ion akumulátory na 4.0 V?
Dle typu článku je max. přípustný napětí typicky 4.2 V (li ion) nebo 4.35 (li pol). Pak se bavíme o cca 500 cyklech nabití-vybití (ale konkrétní článek může mít i odlišný hodnoty). Jedná se o klasický články 18650 bez elektroniky.
Zajímám se o bezpečný a spolehlivý nabití článku jen na max 4.0 V; důvodem je předpokládaný zvýšení životnosti výrazně nad cca 500 cyklů (musí se pohlídat i mez vybití).
Dají se pořídit přípravky na nabíjení li ion, mají integrovaný čipy co řídí nabíjení, ovšem nabijí článek na 4.2 V.
Zatím mě napadlo s využitím profi nabíjecího obvodu:
1. na jeho výstup zapojit nízkoúbytkový diody
2. na jeho vstup zapojit regulovaný zdroj s napětím 4.2 V
Jenže nevidím do detailů, jak ten proces nabíjení funguje a co vyžaduje elektronika nabíjecího obvodu.
Ano, vím, že si uměle snížím využitelnou kapacitu, odhadem tak o 20 %, díky za upozornění
Nabíjení Li on či Li pol se řeší i u mobilů, nápadů je plno. Některý se dotáhly až do funkčního řešení, viz Chargie.
Další nesmyslnej bazmek. Ne, baterie v mobilu fakt neztrácí 20% ročně, protože jsou nabíjeny do plna. Možná ztrácí ročně 20% SOH, ale co by člověk nechtěl, ta baterie má prostě nějakou životnost v cyklech a ty prostě ubývají.
Ano, kdybych chtěl baterie skladovat měsíce, má cenu je vybít na 50-60% a jednou za 2 měsíce je zkontrolovat, že jsou v tomhle rozsahu. Ale nenabíjet je do plna je IMHO horší, protože to vede jen k hlubšímu vybíjení v provozu a to ten článek poškozuje mnohem více. Radši měsíc nabito naplno, než jedna exkurze pod 3V.
No a když se podíváš na tabulku závislosti počtu cyklů na procentu nabití -> pak zjistíš, že při nabíjení ne na 100 %, ale jen do 80 % máš těch cyklů cca dvojnásobek. Proč asi? Že by to bylo tím, že ten článek prostě šetříš?
Já se divím, že řešíš takovou hovadinu. Kup si kvalitní nabíječku a hotovo. Třeba tu Xtar vc 4 a máš vystaráno.