Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem náhrada schodů na půdu jednoduchou zdviž

Před časem jsem něco takového měl vymyšlené, ale dodnes nezrealizoval.
Mám takový přístavek, kde mám dílnu, vstupy do sklepa a skládku paliva. Nad tím půdu, kde jako kutil mám
různý materiál a podobně. Schody tam nejsou a lezu tam po žebříku, což je nepohodlné.
Princip byl asi takový. Do čtvercové základny asi metr2, zakotvené nahoře a dole čtyři vodící profily U.
Podlaha výtahu, deska do daného rozměru, s vodícími kladkami z ložisek. Okolo zábradlí asi do jednoho metru,
dostatečně tuhé, aby udrželo další čtveřici vodících kladek na horní straně. To by stačilo na stabilitu. Samozřejmě dvířka, která se musí vždy zavřít. Určeno pro jednu osobu. Pohon by byl malým stavebním vrátkem s nosností 125/250kg (s kladkou). Nahoře a dole koncové spínače, pro jistotu zdvojené.
Výtah by neměl žádné bezpečnostní prvky, jako pádovou brzdu, v tomto případě by se jednalo o pád zhruba z dva a půl metru, což by se dalo přežít.
Výtah by neměl uzavřený prostor, takže i v případě výpadku proudu a zastavení v mezipoloze by se dalo vylézt zkrz zábradlí. V případě zastavení v zcela horní poloze by byl možný (v mém případě) únik oknem.
Ovládání by bylo uvnitř klece a navíc dole mimo klec, bylo pořítáno s tím, že se může výtah zaparkovat nahoře a tím uzavře otvor ve stropě (v zimě kvůli úniku tepla).
Bylo počítáno, že to budu používat jen já. V případě používání jinými osobami, by byl nutný okolo otvoru ve stropě pohyblivý rámeček s koncovým spínačem, který by vypnul v případě třeba vystrčené ruky. Pro úplnost v tomto, by ale byl vhodný i z horní strany. To bych asi v mém případě nedělal, vybavil bych to spínacím klíčem, aby to nikdo nepoužíval bez mého vědomí.
To byl jen jeden z možných návrhů. Další při montáži ke stěně, by byl jen s dvěma vodícími profily, připevněnými na stěnu.Plošina zavěšená jen z jedné strany. Dokonce i takový, že plošina vedená z jedné strany, bez zábradlí a bez jakýchkoliv bezpečnostních prvků. Prostě jen deska, pohybující se nahoru a dolů. Samozřejmě zabezpečené zamknutím proti použití jinými. Ovládací tlačítko by se muselo držet. V případě problému by člověk tlačítko pustil.
Možností provedení by bylo více, tohle bylo jen takové přemýšlení před usnutím. :-):beer:

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny