
Smrk - uříznutí kořenů - nespadne?
Ahoj,
začali jsme na zahrádce dělat nový chodník - ten starý byl křivý a jednotlivé dlaždice nám začal zvedat smrk svými kořeny.
Začali jsme kopat rygol a přeřezali některé tlusté kořeny toho smrku, ale trochu jsme teď začali mít obavu, zda smrk nespadne při menším větru - dva kořeny měli cca 12cm a jeden který nás čeká má asi 20. Posílám foto smrku a kořenů.
P8092221.jpg
P8092222.jpg
P8092223.jpg
P8092225.jpg
P8092226.jpg
P8092227.jpg
Do budoucna bych se smrku nejraději zbavil - je od předchozích majitelů pozemku a začal se blížit elektrickému vedení, ale sám si na to netroufám a ani to teď není priorita.
Ak sa stromu nadobro nezbavíš, škoda roboty, za tri roky ti chodník znovu nový, tentoraz "obrazený" koreň zduje, nadvihne. Jedine dvoma vrstvami (spodná a vrchná kvôli ťahu a tlaku) viazaným roxorom armovaný, podkladový betón o hrúbke min. 12cm na ktorý sa položí trebárs finálna zámková dlažba.
Smrek je v tomto ničení chodníkov, ale aj nosných základov stavieb sviňa, odpovie dvanásť z desiatich expertov z oblasti "dendro_smrekológov".
Dôvod je ten, že smrekové korene vyslovene priťahuje naakumulované teplo betónových, šutrových chodníkov zo slnečného svitu, pod betónom sa tvoria ideálne podmienky skondenzovaného pôdneho vlhka, vhodné zloženie pH zásad z rozleptaného vápenca cementu v ktorých si korene hovia, rochnia blahom.
Dokonca smrekové korene svojimi agresívnymi živicami, šťavami, rozleptajú vodovodné, pozinkované potrubie zakopané v zemi, ak im vadia v rozlete, šírom rozhľade rastu.
Veľmi zaujímavá odpoveď
vyzerá to ako citát z nejakého odborného článku ale nejako márne som hľadal ale nič som nenašiel
potom som skúsil "hledat" a nič použil som aj "search" znova nič, pri "szukaj" to bolo celkom ... ale nič ohľadom tvojho tretieho odstavca
proste Nuda a ничего нигде
Dosť bolo srandy a teraz vážne.
problém je v tom že pri pomníku mojich rodičov tiež rastú smreky (podobnej veľkosti a sily a veľmi sa im tam páči) a nemôžem presvedčiť "tupých správcov cintorína" aby to spílili
takže hľadám niečo ako odborný článok, nejaká štúdia, čokoľvek z nejakého odborného zdroja
ak o niečom viete bol by som vám vďačný
Díky všem, nechám ho porazit. Nevím zda se hodí jako vánoční strom - ve výšce cca 1.5m ho kdysi asi někdo zařízl, takže od toho místa se kmen rozděluje na 3 a to se pak výše dále rozděluje.
Myslíte že bude potřeba na pokácení nějaké povolení? Nechal bych to udělat firmou...
Jedná se o velký strom, bez povolení bych značnou pokutu neriskoval. Ochránci přírody bývají velmi aktivní.
Právě proto bych zkusil tu nabídku na Vánoce. I se třemi vršky je to krásný stříbrný smrk a po ozdobení by byl
velmi atraktivní. Skoro škoda ho jen tak zlikvidovat.
no v okolních vesnicích si zdobí strom, který roste ve vesnici, takže to chtít nebudou. Klidně si to povolení vyřídím - jen jestli to projde - důvod může být že roste přímo u drátů + v případě pádu může ohorzit jak sousedy tak nás + jeho kořenys parádně ničí zídku na uli a pokud to probourá, tak hrozí sesuv...
Kromě ovocných dřevin můžete na zahradě bez povolení kácet i ty neovocné, ale jen za podmínky že ve výšce 130 cm nad zemí nepřesahuje obvod jejich kmene 80 cm. Bez povolení je možné kácet i souvislé porosty dřevin (tj. dřeviny, které se dotýkají, příp. prorůstají) o rozloze menší než 40 m2.
Bez povolení lze kácet i staré, suché nebo poškozené stromy, které ohrožují pádem vás nebo kolemjdoucí. U mohutných stromů jen tuto skutečnost nahlaste do 15 dnů od pokácení. Vyhláška upravující kácení se totiž sice snaží bránit zbytečnému kácení neovocných stromů, ale ustupuje v případě jejich špatného stavu (zvlášť když je kácení spojené s výsadbou nových dřevin).
Pokud sousedi taky uvítají, že půjde pryč, tak to prostě nechte pokácet a kdyby se snad někdy někdo ozval, řekněte, že jste měřil kmen a měl pod 80 cm.
A to vše platí mimo hnízdní období (vegetačního klidu), nebo to můžeš fakt pokácet kdykoli?