Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Smrk - uříznutí kořenů - nespadne?

Ahoj,

začali jsme na zahrádce dělat nový chodník - ten starý byl křivý a jednotlivé dlaždice nám začal zvedat smrk svými kořeny.

Začali jsme kopat rygol a přeřezali některé tlusté kořeny toho smrku, ale trochu jsme teď začali mít obavu, zda smrk nespadne při menším větru - dva kořeny měli cca 12cm a jeden který nás čeká má asi 20. Posílám foto smrku a kořenů.

P8092221.jpg
P8092222.jpg
P8092223.jpg
P8092225.jpg
P8092226.jpg
P8092227.jpg

Do budoucna bych se smrku nejraději zbavil - je od předchozích majitelů pozemku a začal se blížit elektrickému vedení, ale sám si na to netroufám a ani to teď není priorita.

Ak sa stromu nadobro nezbavíš, škoda roboty, za tri roky ti chodník znovu nový, tentoraz "obrazený" koreň zduje, nadvihne. Jedine dvoma vrstvami (spodná a vrchná kvôli ťahu a tlaku) viazaným roxorom armovaný, podkladový betón o hrúbke min. 12cm na ktorý sa položí trebárs finálna zámková dlažba.

Smrek je v tomto ničení chodníkov, ale aj nosných základov stavieb sviňa, odpovie dvanásť z desiatich expertov z oblasti "dendro_smrekológov".

Dôvod je ten, že smrekové korene vyslovene priťahuje naakumulované teplo betónových, šutrových chodníkov zo slnečného svitu, pod betónom sa tvoria ideálne podmienky skondenzovaného pôdneho vlhka, vhodné zloženie pH zásad z rozleptaného vápenca cementu v ktorých si korene hovia, rochnia blahom.

Dokonca smrekové korene svojimi agresívnymi živicami, šťavami, rozleptajú vodovodné, pozinkované potrubie zakopané v zemi, ak im vadia v rozlete, šírom rozhľade rastu.

Veľmi zaujímavá odpoveď
vyzerá to ako citát z nejakého odborného článku ale nejako márne som hľadal ale nič som nenašiel
potom som skúsil "hledat" a nič použil som aj "search" znova nič, pri "szukaj" to bolo celkom ... ale nič ohľadom tvojho tretieho odstavca
proste Nuda a ничего нигде

Dosť bolo srandy a teraz vážne.
problém je v tom že pri pomníku mojich rodičov tiež rastú smreky (podobnej veľkosti a sily a veľmi sa im tam páči) a nemôžem presvedčiť "tupých správcov cintorína" aby to spílili
takže hľadám niečo ako odborný článok, nejaká štúdia, čokoľvek z nejakého odborného zdroja
ak o niečom viete bol by som vám vďačný