Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rada s obezděním kouřovodu kamenem

Zdravím všechny kutily,
mám postavenou udírnu a nahoře jsem udělal ze 130 mm černé silnostěnné roury kouřovod se stříškou, asi tak 120 cm vysoký.
Spodek roury bych chtěl obezdít asi do výšky 50 cm kamenem. Kameny jsou velké asi od 10 do 20 cm.
Můžu použít na zdění i spárování klasický betonový potěr nebo raději koupit flexi lepidlo?
Udírna je samozřejmě venku a bude na ni pršet i sněžit. Mám strach, aby si s tím voda a mráz nepohráli.
Díky za každý postřeh.

Předesílám, že tedy nejsem zedník, pouze mám celkem dost zkušeností. :-p Osobně bych ale nejdřív tu ocelovou rouru omotal nějakým měkčím nehořlavým materiálem (čedičová vata a pod.) , nebo ještě na ni nasunul šamotovou komínovku, tak aby byla mezera kolem té roury. Případně tedy aspoň obezdívat tak, aby byla kolem té roury každopádně mezera. Ta roura bude teplem dilatovat (a měnit i obvod) a podle mne by přímé obezdění mohlo být touto obvodovou dilatací roztrháno. A i svislá dilatace by, v případě spojení roury s obezděním udělala totéž.
Co se týká vyzdění, možno použít běžnou VPC maltu a zaspárovat pak buďto cementovou kaší, případně s trochou jemného písku (snad i tím potěrem), nebo nějakou spárovací hmotou. Takto se většinou staví a spárují i klasické komíny z cihel. A vrchní část by měla být krytá také nejspíš rovněž betonovou (nebo i plechovou) "čepicí", jako klasický komín, aby voda nezatékala shora do svislých spár.

Je pravda, že jakousi logiku to má. Mám zbytek 200mm šamotu na komín. Ale otázka je, jak to zadělat ze zhora, aby mezi šamot a tu rouru nezatíkalo? Plech tam nechci, protože stříška už je nahoře na rouře. Jedině to zamatlat betonem a malými kaminky, ale obávám se, že to moc těsnit nebude, leda nabodovat do roury nějaké trny a zabetonovat.

Dobrý den,osobně bych udělal kroužek tak ze dvojky plechu,rantlik,stačí dva centimetry,dokola ovařil k tomu kouřovodu,mírně doklepnout dolů do spádu.Ten kroužek těsně nad přechod zděné-roura kouřovodu.Kroužek zastřeší dilatační spáru.Něco málo tam třeba při přívalu vody zateče,to množství nebude doufám postačovat k roztržení mrazem.:-)

Vzhledem k tomu, že spaliny z udírny nebudou zřejmě tak horké, ta by to bylo možno okolo roury utěsnit třeba i PU tmelem, který zůstává pružný a teploty do 100 i více stupňů snese.
Jinak, já mám na mobilheimu udělaný komínek od krbových kamínek rovněž ocelovou kouřovou rourou a přez střechu a nad ní nasunuty šamotové komínovky. Spoje komínovek i u střechy těsněno tím PU tmelem, stříšku nad nimi zhotovenu z nerezové misky průměru tak 30 cm na držáku rovněž z nerezu. Takže ta miska kryje i tu mezeru mezi rourami. A odzkoušeno už po dobu 5 - ti měsíců, jak tepelně, tak i při "průtržích" a vše OK. :-)

Je lautr fuk, čím komín obmuruejš a šutre zalepíš, najdôležitejšie je použitie lepidla určený do mrazov, do exteriéru.

Nenasiakavú murovaciu, následne aj spárovaciu zmes si môžeš namiešať sám, pálenú, cementovú maltu. (Cement s kremenným, vymývaným, drveným pieskom bez vápennej malty. Kvôli plastifikácii, vláčnosti malty, je možné pridať dva deci Modrý duvilax, ten funguje ako pridané vápno, malta je vláčna, ako másielko). Vápno sa nesmie do vonkajšej malty pridávať, lebo je hydroskopické a v mrazoch sa takáto spojivová malta trhá, lepený materiál sa urve od podkladu a tiež časom aj medzi sebou.

Hlavne, aby ti časom skondenzovaný deht nekvapkal z rúry komína priamo na chutné, mňamky klobásky či kusy nasolených mias počas údenia.

Údi sa na teplo, do 80°C alebo dlhodobo na studeno, vyhoretým tvrdým drevom, žeravými, vyhoretými uhlíkmi iba kvôli šmaku, deht konzumovať je svinstvo.

Obezdění, pokud by to šlo, bych udělal až nahoru ke konci trubky. Trubku ovinout minerální vatou, nebo zajistit alespoň mezeru.
Nejen kvůli dilataci, ale také tepelné izolaci.
Pokud by obezdění po celé výšce bylo problematické, obezdil bych jen část a zbytek třeba obložil impregnovaným dřevem.
Zastřešení spáry, by pak tvořila stříška nad komínem.
Není vhodné aby i jen část komínové trubky byla holá. Při uzení se z masa i dřeva uvolňuje vlhkost, tím se tvoří dehet
a kondenzuje v ochlazované trubce (zejména při uzení v zimě). To potom způsobí zarůstání trubky a také skapávání na uzené
maso. (Sám jsem s tím měl problém, než se to předělalo, musel jsem pod komín udělat záchytnou misku).