Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lepidlo na boty

Dobry vecer. Zajimalo by me, jake lepidlo na boty pouzivaji v opravnach obuvi, jestli to neni tajemstvi. Chtel bych pouzit opravdu pevne lepidlo. Jestli se teda vubec da nekde sehnat.. Dekuji za reakce, zdravi Petr.

Když se u nás boty ještě vyráběly tak si obuvnický průmysl vyráběl i svoje lepidla. Někde v knihovně mám ještě katalog lepidel z 80 let minulého století. Po skončení výroby bot asi také skončila výroba lepidel ve velkém a to co se používalo i v opravnách obuvi. Nyní budeš muset zakoupit něco ze současné nabídky. Nepíšeš co chceš slepit : guma-guma, kůže-guma, kůže-kůže, atd.

Na lepení opravdu problematických míst na botách používám Gear Aid Aquasure (dříve McNett Freesole).

Je to polyuretanové lepidlo vytvrzující vzdušnou vlhkostí, hodně husté, dá se s ním i zrekonstruovat chybějící kousek podrážky. Zkoušel jsem s ním i lepit vyloženě natupo prasklou podrážku - drží. Lepil jsem už vším možným, co se nabízí, samozřejmě i chemoprenem, ale Freesole je pro mě daleko nejlepší (i díky stylu, jakým se s ním pracuje - není potřeba nechávat lepidlo odvětrávat a nic takového, prostě natřeš, přitiskneš, zafixuješ minimálně na den). Případně když chybí kousek podpatku, tak z lepicí pásky uděláš ohrádku, vyliješ Freesole a za dva dny je z toho tvrdá guma.

Prasklou, rozpůlenou podrážku, asi ničím neslepíš. Pokud šlo o takovou opravu dříve, většinou se přelepila novou vrstvou podrážkoviny, buďto z kůže, nebo z gumy. Pak se používala "kontaktní" lepidla na bázi dnešního chemoprenu. Nyní se již takovéto opravy většinou nevyplatí a neprovádí se. Na přilepování odtrhlých podrážek, gumových, používám tento chemopren, případně, na vietnamské "šlapky", většinou dnes, "mamuta".

Pod značkou chemoprén jsme měli i něco, co bylo přímo na obuv (něco jako chemoprén/pattex obuv extra super silný pro pevné spoje ... prostě reklamní latina (reklamština)). Ale nedá se říct, že by mě nějak přesvědčil. Drželo to jako normálním chemoprénem takže ne že by to bylo na nic, ale žádný zázrak to nebyl.