Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak výkonný topný panel pořídit

Dobrý den,

chtěl bych vás poprosit o radu, jestli někdo z vás má zkušenosti nebo se aspoň trochu vyzná v topných panelech.

Dělám rekonstrukci starého domu, který má vnější tlusté kameno cihlové zdi, ale vnitřní prostory, místnosti jsou kompletně udělané ze sádrokartonu, zateplené vatou, nová plastová okna. Obytné prostory nejsou v přízemí, ale v patře.
Uvažuji nad tím, že bych jako hlavní zdroj vytápění zvolil právě topné panely do každé místnosti, ale nevím, jak výkonné bych měl pořídit. Sice jsem narazil na několik obchodů, kde se buď jasně píše, že tolik wattů vytopí takhle velkou místnost, ale také jsem našel obchody, kde se ten vytápěný prostor a výkonnost panelu velice liší tím o jaký druh stavby se jedná, kde do žádné kategorie asi úplně nespadá má situace nebo ji jen neumím zařadit.

Jednalo by se mi o vytápění dvou samostatných pokojů o velikosti 12,5 metru čtverečních s cca 2,5 metru vysokým stropem, tedy 31,25 metru krychlových. V každé by byl jeden panel.
A o otevřenou kuchyň s předsíní o velikosti cca 25 metru čtverečních, takže 62,5 metru krychlových.

Dokázal by mi někdo prosím poradit, jak výkonné panely by byly potřeba na vytopení těchto místností, abych nekupoval zbytečně výkonné?

Děkuji

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Zdravím, pokud máte ny mysli infrapanely, podělím se o své zkušennosti. Mám podkrovní byt, kompetně…
Honza - Doubravice 07.07.2021 09:06
Honza - Doubravice
Nepochopil jsem, jestli myslí infrapanely. Ty jsou na vytápění bytu zcela na prd. Infrapanel ohřívá… poslední
Rce 07.07.2021 22:21
Rce

Zdravím,
pokud máte ny mysli infrapanely, podělím se o své zkušennosti. Mám podkrovní byt, kompetně ze sádroše. Podhledy, šikminy, příčky. Izolace ve střešním plášti mám 350 mm. Nikdy nejde byt pořádně vytopit, je to topení úplně na prd. Pokud nastavím termostaty tak, aby to natopilo na vyšší teplotu, např.23°C, nechtějte vidět hukot na elektroměru.
Dále, jakmile vypne sazba, okomžitě je cítit obrovský pokles teploty dolů. Mě to tenkrát nedošlo, ale je to tím, že sádrokarton má velice špatnou akumulaci, tudíž ho vůbec nejste schopen prohřát.
Toto topení bych již nikdy nechtěl a rozhodně bych na vašem místě zvolil něco jiného.

A další věc. Infra topení má jednu velice zásadní nevýhodu. Vzduch se v místnosti v podstatě nehne a můžu Vám velice zodpovědně říct i ukázat foto, že není v celém našem podkroví snad jediné místo, kde by nebyla plíseň, je to katastrofa. Jediné místo bez plísně je ložnice, kde je přímotop 1Kw, protože dva infra panely o příkonu 1500W tu místost v zimě natopili na max 11 °C .

Najděte prodejce, který Vám panel půjčí na vyzkoušení a zapojte ho přes měřič spotřeby. Uvidíte.

Doufám, že jsem Vám alespoň trošku pomohl.

Nepochopil jsem, jestli myslí infrapanely. Ty jsou na vytápění bytu zcela na prd. Infrapanel ohřívá pouze předměty, na které míří, vzduch (jako špatný vodič tepla) neohřeje vůbec. A u vytápění bytu jde právě o teplý vzduch. Ohřát si čelo nebo skříň je zcela k ničemu. Není to tím, že sádrokarton nic neakumuluje (sice je to pravda), ale není dobře prohřátý vzduch.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru