Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AKo rozviest privod elektriky v altanku

Do alatanku je privedeny 3 zilovy kabel, z ktoreho by som chcel spravit 3-4 zasuvky a svetlo s vypinacom.
Ako to spravit co najelegantnejsie?
Moja predstava by bola, keby idealne existovala uz na to rozvodova skrina, kde len pripojim kabel a mam v skrinke dostatocny pocet zasuviek...+ vystup na to svetlo, ktore by som si vyviedol potom z nej zvlast cez listu do vypinaca.

Nedostatek informací. Jaký kabel, jaké jištění? Zásuvky jistíme jističem 16A/B, světla 10A/B. Na světelný okruh je možné připojit jednu zásuvku, která pak bude jištěná těmi deseti ampéry. Je potřeba také použít proudový chránič.

Na jedno světlo bohatě stačí 6A Nepředpokládám, že by tam dával světlo, který bude mít odběr víc jak 1300W. Co se týče zásuvek, je potřeba si spočítat, jaká zátěž se počítá na jistič. Pokud bude běžné, tak stačí 10A (max 2200W) Pokud tam budete používat nástroje, jako pilu a podobně, tak poté 16A (max 3500W) Ale důležité je, jakým jističem je chráněn přívodový kabel. Pokud je chráněn jen 10A, tak tam nemá cenu dávat silnější jistič.

V případě altánu bych asi neřešil jištění a nechal bych to na jištění přívodu v místě napájení (v rozvaděči, nebo připojené přes zásuvku). Předpokládám, že už je tam chránič, pokud ne, tak přívod do altánu chráničem vybavit.
V altánu bych třeba použil nějakou rozvodnou skříňku něco takového, https://shop.elektro-sychra.cz/rozvodnice-n16m-1-elcon-na-omitku-p6553/#gallery do dvířek vyřízl otvor na montáž zásuvky, nebo dvou, co by se vešlo a z ní udělal vývod k vypínači a světlu. Uvnitř krabice nasvorkoval přímo na svorkách zásuvek, nebo pomocí svorek (třeba wago).
Složitější instalaci bych nedělal, je to pro altánek zbytečné.
Sám to mám v altánku obdobně. Přívod do rozvodné krabičky, odtud k dvěma zásuvkám a do krabičky s několika vypínači na světlo v altánu a dvě světla mimo altán. Už to tak je mnoho let.
Ten odkaz je jen co se mi našlo na první pokus, je možno vybrat, co se hodí.

Takto som uvazoval aj ja, dalsie istenie vzhladom na predpokladane pouzitie (wifi, kamera, svetlo, mozno radio do zasuvky nejake) pokladam za zbytocne.
Uvazoval som nad krabicou s hotovymi zasuvkami, nicmenej je mozne, ze sa budu pozadovat zasuvky v roznych castiach, takze sa budu od skrinky viest v listach.
Ja sam mam v bude spravenu len dvojzasuvku s vypinacom na svetlo a vyvodom na vonkajsie svetlo, co je podobny typ instalacie az na to, ze nemam rozvodnu krabicu, pretoze kable mi idu poza stenu a nie je ich vidiet. Tam, kde som si ich spajal wagovkami som si vyrezal montazny a servisny otvor s dvierkami.

Hlavně se ujisti kolik budeš potřebovat zásuvek a které spotřebiče tam budeš používat např. - rychlovarná konvice, rádio, notebook, nabíjení telefonu, elektrická sekačka na trávu, různé nářadí atd. Dle toho by měly být osazeny zásuvky. Mám zásuvky v altánu na 3 místech a občas je to málo, jelikož v chladných dnech si přitápím pomocí topných panelů.