Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Renovace" koupelny a WC

Zdravím,

chceme zrenovovat koupelnu a záchod. Asi bychom začali koupelnou. Dotazy budu mít očíslované, takže kdybyste chtěli odpovědět pouze na určitý dotaz, můžete ho označit odpovídajícím číslem.

1) Strop
Rozhodli jsme se pro polystyrenové kazety lepené přímo na strop. Strop je čistě jen omítka(přiložím foto). Chtěly bychom vědět, jestli máme vše co je na instalaci tohoto stropu potřeba. Lišty, Špachtle, Vytlačovací pistole, Lepidlo na polystyren, Ulamovací nůž, Malířská škrabka. Také bych se chtěl zeptat, jestli mohu ty spáry mezi jednotlivými kazetami něčím vyplnit(třeba silikonem?), aby nemohla skrz projít vlhkost.

Fotka stropu:

[198813353_389273832760994_1548004667586808325_n.jpg]

2) Spáry
Také chceme opravit, či vyměnit spáry (jen některé spáry jsou na vyměnění). Četl jsem, že je možné je "vyříznout" škrabkou na spáry, ale nejsem si jistý, kterou použít. Také jsi nejsem jistý, kolik spárovací hmoty bude potřeba. Spáry mezi kachlíky, co máme na zemi jsou šedé, ale my bychom radši kdyby byly světlejší(bílé). Viděl jsem různé bělící fixy a zajímalo by mne, jestli jsou opravdu tak "kouzelné", nebo jestli mám použít barvu na spáry. Rád bych, kdybyste mi doporučili produkty s vaší pozitivní zkušeností.

Fotka podlažních dlaždic:

[199736775_1094162934410806_565311034372629032_n.jpg]

Fotky špatných spár:

[199505805_900545553842173_408819715637413274_n.jpg]

[199521315_385350549563131_8742049687074922740_n.jpg]

[199448125_205994584599287_6357539002468832043_n.jpg]

3. Umyvadlo/Radiátor
Naše umyvadlo je zavěšené(spíše položené) na kovové podpěře, která je dosti zrezavělá. Přemýšleli jsme, že bychom podpěru vyměnili za nerez, nebo umyvadlo zakotvili normální cestou(to bychom ale museli vrtat nové díri do dlaždic). Je možné koupit nové umyvadlo a podpěru/konzoly a namontovat ho stejným způsobem(přikládám fotku), avšak se mi nedaří najít vhodnou konzoli a navíc z nerezu nebo podobného materiálu.

Co se týče radiátoru, ten také dosti zrezivěl. Chtěli jsme se jenom zeptat, jestli je v pořádku když ho vyměníme za tento radiátor, aby to nedopadlo stejně.

Fotka rezavé podpěry k umyvadlu:

[198867804_1902576263252212_8522854798722718234_n.jpg]

4. Dveřní zárubně
Barva u zárubní se na některých místech odlupuje a základ rezne. Četl jsem jednu diskuzi tady na fóru a tam říkali, že je třeba je odmastit, obrousit rez a barvu, nanést odrezovací roztok, poté nanést základní barvu a pak nanést syntetickou barvu.

Nakonec bych chtěl říct, že mé zkušenosti v tomto oboru nejsou nic moc, a tak se omlouvám, pokud mé otázky nejsou správně položené, nebo jestli jsem na něco nezapomněl. V domácnosti žádného "zručného muže" nemáme a já mám do něj daleko, tak vás prosím o shovívavost.

1. Polystyrenove kazety jsou humus vhodny maximalne nekam na chatu. Ale budiz, kdyz se vam to libi. Kdybyste ten strop natahli sadrovou sterkou, bude to levnejsi, rychlejsi a nehrozily by problemy. To naradi co na to mate staci. A spary bych neresil a uz vubec bych nedaval ke kazetam s dekorem tu bilou listu. Staci to dorazit ke zdi poradne a kraj vzit pripadne akrylatem.

2. Skrabani spar je nesmysl, rucne to budete delat veky a bruskou bude vsude tuna prachu, navic to neni sranda udrzet a neriznout do dlazby. Barva na spary je lepsi reseni, pouzivam fixu od knaufu a funguje dobre, jen si to chce na kouslu vyzkouset, za jak dlouho umyt dlazdice. Jen u te vany nebude drzet na silikonu. Ten bych odrezal a nanesl znovu, vcetne te listy. A bile spary se na podlahu vetsinou nepouzivaji, protoze se do nich zaslape bordel a nejde to z nich pak dolu. Kde se spary droli to samozrejme vyskrabnete, skrabku vezmete s diamantovym posypem, ne se zubatym ostrim.

3+4. Pokud je umyvadlo v poradku, tak nevymyslejte silenosti s nerezem, sundejte umyvadlo, konzole obruste a natrete spolu s dvermi a dejte je zpatky. Postup mate ok, jen bych si nedelal vrasky s odrezovacem a po obrouseni pouzil jako zakladovku penetrator koroze rustoleum. Na to pak nejakou vodoureditelnou barvu, ne smrdici syntetiku. PU lak, balakryl nebo eternal vydrzi velmi dlouho. Bilym balakrylem jsem takhle natrel orezlou smycku topeni a po deseti letech je stale pekna.

Ty je asi prodavas a tohle ti kazi ksefty, ze? Ano, je to humus. Maskovani skutecneho stavu. Prodava se to protoze to je jednoduche a zvladne to nalepit kazdy. Na zakryti stropu kde to nemusi nic moc vypadat a ma to byt do nejmin prace, treba nekde na chate, asi ok. Ale jestli ten strop cely vypada jak na fotce, tak natahnout to sterkou je mnohem lepsi reseni. Nevim, proc by mel nekdo neco stehovat, z dlazby to umejes i po zaschnuti vodou jak nic. A bude to vypadat jak hladky strop, ne levna napodobenina.
A kdyz je to tak uzasna vec, videls nekdy v posledni dobe v novostavbe polystyrenove kazety na strope?

O možnosti stěrky slyším prvně, měl bych na ni pár dotazů. Taky trochu doplním informace o domě. Rozhodně nejde o novostavbu, dům je starý a na hodně místech docela vlhký(na stropě v koupelně se formuje plíseň, na severní časti domu i stěny). Je ta stěrka odolná vůči vlhkosti/plísni a je omyvatelná? Pokud ne, je možné po nanesení stěrky vymalovat latexovou barvou a mezery mezi stropem a stěnou vyplnit silikonem(tím pádem by byl strop vodovzdorný)? V jaké cenové kategorii se tyto stěrky pohybují? Taky jste se zmínil o problémech které EPS kazety přináší. Můžete uvést o jaké problémy se jedná.

Jestli ten dum je tak vlhky, ze se dela na zdech a strope plisen, mel byste resit uplne jine veci, nez nejake spary v koupelne. Idealne novou hydrozolaci, nebo aspon nucene vetrani apod. Normalni sadrova sterka, bud specialni, nebo i bezny univerzalni tmel. Sadra vaze vodu a omyvatelna rozhodne neni. Natrit omyvatelnou barvou ale jde. Problemy s kazetami budou prave kvuli vlhkosti, pod nimi se vlhkost bude hromadit, plisen tam bude rust a zjistite to az tehdy, kdyz zacne vylezat po stenach. Pak to sundate a budete se divit, co pod tim mate. A i kdybyste to dokonale utesnil, coz se vam nepovede, kam ta vlhkost pujde?
Vlhkosti podle toho kde vznika musite bud zabranit se do domu dostat (pokud vzlina nebo treba tece strechou) nebo umoznit se dostat ven (vetrat koupelnu). Pripadne muze kondenzovat kvuli rozdilu teplot a pak se da bud zateplit, nebo lepe topit a vic vetrat. Pokud mate vlhko nejen v koupelne, bude to nejspis prvni moznost a doporucuju resit pricinu. Maskovanim to nejen nevyresite, ale muzete to i zhorsit.

S popisem jsem to asi přehnal. vlhký je jen na severní straně(půda je vysoko a zeď není odvodněna), což chceme řešit příští rok. Plíseň v koupelně je nejpravděpodobněji způsobena pravidelným "cákáním"(koncentrace je větší nad vanou). Nejedná se taky o žádnou plesnivou "příšeru"("ostrůvky" jsou docela malé <=1cm)

Vyfocená konzola pod výlevku je odlitek a koroze je jen povrchová. Pokud není jiný důvod pro výměnu výlevky bude bohatě stačit konzolu obrousit od staré barvy a koroze a znovu opatřit novým nátěrem a pak přežije celý dům.

Osobně žádný fígl na vrtání skrz obkládačky nemám - "vidiový" vrták a hlavně bez příklepu. Zatím jsem vrtal bez ztráty kytičky. A vrtat pokud je to možné spíš blízko středu obkládaček, "lívanec" lepidla nebývá až do rohů dlaždic a při vrtání v takovém místě popraskání hrozí.

Mám celkem dobré zkušenosti s vrtáním dlaždiček a vidový vrták v žádném případě nedoporučuju. Používám vrták na sklo, samozřejmě bez příklepu. Nejdřív se musí trochu víc tlačit, jakmile se dostane špička pod glazuru tak už jenom jemně. Staré obklady, kde jsou pod dlaždičkou "buchty" z malty vrtám zásadně pokud možno uprostřed, novější, kladené na lepidlo kdekoli.
[93108-vrtak-jpg]

Ak je to kachlicka (ale da sa pouzit aj na dlazbu), tak osobne mam gulaty brusny kamen na stopke do vrtacky, odbrusim vrchnu glazuru o nieco malo ako priemer buducej diery (vrtaka) . . . potom uz ziaden problem, stavalo sa ked som vrtal bez tejto pripravy, trosku pohbut vrtackou, vrtak zachytil kusok glazury a ta sa vystiepila, raz menej, raz viac . . . Alebo ako pise kolega, vrtak na sklo (vid obr), nema srobovicu, aby zachytil glazuru . . .

2 - Běžné spárovací hmoty jsou nasákavé a voda z vytírání je špinavá. Takže se světlou spárovačkou na podlaze bych brzdil.
Zkoušel jsem tuhle a je to docela blbá práce. Sofistikovanější je s kolečkem, ale pořád obrušuješ betonovou směs. Na té sprše by hodně pomohl kartáč na vrtačku a čistící prostředek na koupelnu, klidně levný smradlavý z Kauflandu.

Mapei nabízí barvu na spáry, snižuje nasákavost spár a umožňuje barevné sjednocení spár. Název FUGA FRESCA