Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ubastlení nabíječky Lion akuvrtačky

Ahojte,
používám akuvrtačku Pattfield, starý model. Jak asi víte je to vlastní "značka" Hornbachu, kupodivu jsem s ní spokojen.

K věci:
Po asi čtyřech letech zdechla nabíječka. Byl to klasický adaptér do zdi s dvoubarevnou ledkou - červená nabíjí, zelená nabito.
Jednoho dne jsem ji dal do zásuvky - a nic, dioda se nerozvítila, na výstupu 0 V.

Přestože nabíjecí kolíbka má tři kontakty, vedou z adaptéru jen dva dráty (21V/1,5A). Stejně tak vrtačka má jen dva kontakty do akumulátoru, takže třetí kontakt zdá se býti k ničemu.

Uvnitř akubloku se nachází 5 článků 3,6V 1300mAh, akumulátor je deklarován jako 18V. Akublok je třívývodový, ale jak jsem psal, k nabíječce i vrtačce se připojuje jen červeným a černým, tedy plus a minus.

Dál je uvnitř akubloku víc elektroniky, než jsem čekal.

Už mám sice novou vrtačku, ale tuhle starou bych si rád nějakým bastlem udržel při životě a v bezdrátové verzi. Akumulátor i přes svůj věk vydrží dlouho nabitý. Jde jen o to, že si netroufám do akumulátoru pustit tvrdých 21V, protože netuším, jak probíhala detekce ukončení nabíjení (kdy se adaptér ve zdi přeblikl z červené na zelenou LED a akumulátor přestal hřát) - jakou roli hrála elektronika v adaptéru a jakou v akumulátoru...

Kdo se vyznáte, poradíte?

Děkuji.

[93050-aku-vnitrek1-jpg]

[93051-aku-vnitrek2-jpg]

[93052-nabijecka-elektronika-jpg]

[93053-nabijecka-parametry-jpg]

Nabíjet můžeš jakoukoliv nabíječkou - adaptérem s výstupním napětím těch 21V - 24 V DC a proudem 1,5-2A. Vybití i nabití packu řídí modul PCB-BMS (typ 5S - ta elektronika u LiIon aku). Ten adaptér co jsi objednal bude OK. S opravou poškozených moc dobré zkušenosti nemám. Možno nanejvýš provést kontrolu usměrňovacích diod, případně výměnu kondíků. Výhoda ručního nářadí s LiIon akumulátory má velkou výhodu, oproti s aku NiCd a NiMh, v tom, že LiIon mají opravdu velmi malé "samovybíjení", takže uložené zařízení, s nabitou baterií, je použitelné i po měsíci i déle bez nabíjení.;-)