Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vlastný stĺp na optiku

Potrebujem postaviť v záhrade cca 7 metrový drevený stĺp (smrekové drevo, priemer dole cca 25 cm, hore zo 20 cm) kvôli optike. Je k tomu potrebné nejaké povolenie? V okolí cca 15m sa nenachádzajú žiadne iné stĺpy. Tiež rozmýšľam ako hlboko ho bude potrebné zakopať a ako upevniť (je nevyhnutné betónovať?). Na stĺpe bude len optika, čiže v podstate žiadne zaťaženie.

Smrek nie je drevo, je to papír, zhnije aj morené.

Na rovnej ploche zašaluj rantlík o rozmeroch cca d;180cm x š;15cm x v;10cm, zaarmuj 6mm roxormi v rohoch aj po vonkajšom obvode, vylej šalung silnou betónovou zmesou, uvibruj riedky betón, aby sa zbavil vzduchových bublín. Po 20 dňovom vytvrdení dostaneš po odšalovaní bočných dosiek finálny betónový masív.

Do riedkeho betónu na troch miestach od od 120cm zasuň 3/4" pozinkované vodovodné trubky. Diery v betóne budú určené pre dlhé skrutky k upevneniu smrkového kmeňa.

Vykop jamu hlbokú 110cm do ktorej osadíš odliatok betónu. Diery s trubkami 3/4" ponechaj hore, nad pôdou.

Udusaj zem okolo betónu prípadne spodok základu zasyp drveným makadamom.

Na takúto betónovú patku môžeš po vztýčení priskrutkovať smrekový stĺp vo výške cca 15cm reznej plochy nad pôdou.

Suché drevo sa morí v lete silným roztokom modrej skalice, ktorá pôsobí ako fungicíd a na záver sa napustí, 3x napenetruje asfaltovým penetrákom zn.: Alp.

Takto ukotvené smrekové poleno na betónovej patke ťa prežije, priam bude slúžiť večne.

Nemám po ruke vhodný obrázok, ako sa robili telegrafné stĺpy na betónových patkách;
https://www.odkazprestarostu.sk/image/w552/public/alerts/21015/images/55eec5eebd3fd.jpg

Dobrý den! níže odkazy ke studiu, jak se to dělá a z čeho v telekomunikacích a v energetice. Potřebujete sloup 7 m, patku EZP H 20/290, 2 svorníky nebo šrouby M20, 4 podložky 20 na dřevo, 2 nebo čtyři matice M20, cca 2m ocel. drátu prům. 4 mm

file:///C:/Users/user/AppData/Local/Temp/PNE-34-8210.pdf

https://www.elektrokorecek.cz/shop/katalog/8/drevene-sloupy-pro-telekomunikace/1558/sloup-dreveny-7-m-korasit

https://www.slouparna.cz/UserFiles/files/Katalogov%C3%BD%20list%20-%20patky%20pro%20d%C5%99ev%C4%9Bn%C3%BD%20sto%C5%BE%C3%A1r.pdf