Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zpevnění hmoždinky v drolícím podkladu

Dobrý den,
mám triviální problém, bohužel v okolí bytu nemám nikoho známého v tomhle oboru.
Potřeboval bych radu ohledně možného zpevnění vyvrtané díry do nosných cihel (původně to měl být beton, ale vypadá to na něco jiného, je to v domě přes 100 let starém). Přesto že jsem hmoždinky doklepával kladivem, tak stejně horní z nich nejspíše neudrží potřebnou zátěž, alespoň doufám že podklad se pouze drolí. Před cihlou je klasická vrstva omítky a ta mi bohužel popraskala a vydula se.
Uvažuji o sádře, ale jelikož se jedná o hrazdu do zdi (horní část hmoždinek musí udržet s rezervou asi 25 kg každá navíc působí tlak i různými směry díky mé váze při cviku), tak bych raději zvolil něco pevnějšího - chemickou kotvu popřípadě o dost levnější a sehnatelnější montážní pěnu. Rád bych se vyhnul nutnosti použití větších hmoždinek. Aktuálně tam jsou 12 x 60mm, má v tomto případě smysl zkusit pořídit delší (12x80)? Nemáte někdo zkušenosti s možností zachránit tu velkou část omítky nějakým lepidlem?
Děkuji za jakékoliv rady, vím jsem blbec, že jsem to rovnou nezpevnil a až poté dal do provozu.
https://ctrlv.cz/Ka4O
https://ctrlv.cz/LCk2

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
60 hmozdinky nejsou kratke, ale v normalni stene. Sam to tak mam, ale je to poctiva cihla. Tyhle sta…
re4zon 22.04.2021 16:57
re4zon
Děkuji, mám podobný názor, jen jsem se potřeboval ujistit. Takže klasická malta a jak s hmoždinkou?… poslední
Amatér001 22.04.2021 17:27
Amatér001

60 hmozdinky nejsou kratke, ale v normalni stene. Sam to tak mam, ale je to poctiva cihla. Tyhle stare zdi byvaji v hroznem stavu a ani stovka v tom nemusi drzet. Nejsi nahodou navic ve spare? Ve stare zvetrale vapenopiskove malte nebude drzet nic.
Na tvem miste bych si koupil male baleni rychletuhnouciho cementu, hmozdinky 12*80, diry prohloubil a vyskrabal sroubovakem trochu do konusu (aby v hloubce byla dira sirsi nez na kraji) dokud se neprestane tak moc drolit. Do diry pak naprat strikackou hodne ridkou cementovou kasi (spis mleko) zdivo to nasaje a tim otvor zpevnis (zacpat hadrem, at nemas na zdi fleky). Po chvili bych diru z pulky naplnil uz normalne namichanym cementem a vmacknul do nej hmozdinku. Co vyleze utres. Pockas do druheho dne a pak povesis hrazdu. Stejnym zpusobem jsem povesil na starou drolici se zed kuchynskou linku a nehne se to. Delat konus smerem ven, cpat do toho sadru a na to veset hrazdu, to je hodne odvazny napad, vypadne to pri prvnim shybu i se sadrovou zatkou...

Děkuji, mám podobný názor, jen jsem se potřeboval ujistit. Takže klasická malta a jak s hmoždinkou? Stačí obyčejná univerzální nebo raději kovová kotva? Počítám, že ta tam zůstane, max se při stěhování přemaže.
Chápu, že záleží hodně na čistotě otvoru a zvlhčení díry před aplikací malty.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru