Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kamenné obklady v interiéru

Dobrý den,

chtěl bych v interiéru obložit stěnu kamenným odkladem.

Stěna je ze sádrokartonu.

Je možné na tuto stěnu použít obkladový kámen a jaké zvolit lepidlo a penetraci? Musím ještě nějak zdrsnit povrch kartáčem?

Díky za reakce

Daj link na šuter. Alebo uveď váhu, hmotnosť na meter štvorcový prípadne na m3.

Budeš nútený najprv v mieste plánovaného obloženia sadrokartón vystužiť. Najprv hĺbková penetrácia, nasleduje natiahnutie cementovej malty s plastifikátormi do ktorej ešte za vláčneho stavu zatlačíš králičie prípadne keramické pletivo (keramické je lepšia voľba, saje vodu z malty).

Ideálne bude pri strope ukotviť pod lištu pletivo zvinuté v rolke a následne pletivo rozvinúť do čerstvo natiahnutej malty, z vrchu smerom dole, ako rolky tapety.

Po zavädnutí malty nanesieš na vmačnkuté pletivo do malty ešte jednu zarovnávaciu vrstvu, ktorú povrchovo zdrsníš, napríklad krúživým pohybom polystyrénového hladítka, aby vyvstali z malty zrnká piesku obalené cementom.

Po vyzretí takto pripraveného podkladu by si mohol lepiť obkladový šuter.

(predpokladám, že sa nejedná o originál pláty 50x50cm obkladového lešteného sienitu, žuly, andezitu, mramoru o hrúbke cca 15mm do exteriéru) lebo váhu by sadrokartón neuniesol. Ani štiepený remienkový obklad, ten je obdobne ťažký.

Zde je odkaz na obklad, který bych chtěl použit.

https://www.siko.cz/obklad-vaspo-kamen-lamany-tmave-seda-10-7x36-cm-v53006/p/V53006

Pokud bude ovšem instalace snažší kvůli nízké hmotnosti obkladů, zvolim klidně i tento obklad.

https://www.siko.cz/obklad-incana-spain-volcano-10x37-5-cm-spainvo/p/SPAINVO.

Ideálně, pokud bych mohl jen koupit vhodne lepidlo s penetraci a rovnou začít odkládat.