
Kamenné obklady v interiéru
Dobrý den,
chtěl bych v interiéru obložit stěnu kamenným odkladem.
Stěna je ze sádrokartonu.
Je možné na tuto stěnu použít obkladový kámen a jaké zvolit lepidlo a penetraci? Musím ještě nějak zdrsnit povrch kartáčem?
Díky za reakce
Daj link na šuter. Alebo uveď váhu, hmotnosť na meter štvorcový prípadne na m3.
Budeš nútený najprv v mieste plánovaného obloženia sadrokartón vystužiť. Najprv hĺbková penetrácia, nasleduje natiahnutie cementovej malty s plastifikátormi do ktorej ešte za vláčneho stavu zatlačíš králičie prípadne keramické pletivo (keramické je lepšia voľba, saje vodu z malty).
Ideálne bude pri strope ukotviť pod lištu pletivo zvinuté v rolke a následne pletivo rozvinúť do čerstvo natiahnutej malty, z vrchu smerom dole, ako rolky tapety.
Po zavädnutí malty nanesieš na vmačnkuté pletivo do malty ešte jednu zarovnávaciu vrstvu, ktorú povrchovo zdrsníš, napríklad krúživým pohybom polystyrénového hladítka, aby vyvstali z malty zrnká piesku obalené cementom.
Po vyzretí takto pripraveného podkladu by si mohol lepiť obkladový šuter.
(predpokladám, že sa nejedná o originál pláty 50x50cm obkladového lešteného sienitu, žuly, andezitu, mramoru o hrúbke cca 15mm do exteriéru) lebo váhu by sadrokartón neuniesol. Ani štiepený remienkový obklad, ten je obdobne ťažký.
Zde je odkaz na obklad, který bych chtěl použit.
https://www.siko.cz/obklad-vaspo-kamen-lamany-tmave-seda-10-7x36-cm-v53006/p/V53006
Pokud bude ovšem instalace snažší kvůli nízké hmotnosti obkladů, zvolim klidně i tento obklad.
https://www.siko.cz/obklad-incana-spain-volcano-10x37-5-cm-spainvo/p/SPAINVO.
Ideálně, pokud bych mohl jen koupit vhodne lepidlo s penetraci a rovnou začít odkládat.
Zkusil bych samolepící kamenný obklad, je tenký a moc neváží.
https://search.seznam.cz/?q=samolep%C3%ADc%C3%AD+kamenn%C3%BD+obklad&oq=samolep%C3%ADc%C3%AD+kamenn%C3%BD+obklad&aq=-1&sourceid=firefox&sId=3Gmee1loDPn0UBpnOBmX&sgId=MTQ3NDQ4NTcgMTYxODY3Nzc5NC42MTA%3D