Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Buben nové pračky děsivě mlátí...

Dobrý den, předchozí pračka (5 let stará) začala hrozně při ždímání mlátit, jakoby chtěl buben vyletět z pračky, při vypouštění do vany tam byly odřezky plastu, jak asi buben odíral vanu. Pak se zasekla úplně, motor jel, ale buben se netočil. Tak jsem koupila novou pračku, mám ji sotva 3 týdny a je to jako deja vu...Při ždímání někdy začne na začátku a na konci úplně šíleně mlátit, podle mě ten bube zase mlátí o ten kovový obal pračky...Prádla tam nemám ani moc, ani málo, normálně naplněná pračka do 3/4...Nedělá to vždycky, tak v polovině případů...Je pravda, že když jsem to zaznamenala poprvé, tak jsem tam zrovna prala jednu věc, lehký nylonový batoh, ale tím to být nemůže. Neperu v takto málo naplněné pračce často, ale někdy ano a ta předchozí pračka vydržela 5 let. Šrouby dole při instalaci podle návodu pracovník, co mi ji přivezl, neutáhl, nicméně pračka stojí stabilně, když se do ní opřu ze všech stran, drží. Podlaha (dlaždičky) je podle mě taky rovná. Mám pračku reklamovat? Čím to může být? Jinak když zrovna tak děsivě nemlátí, tak při ždímání vibruje, řekla bych že se tak o půl centimetru pohybuje určitě. Vůbec si nevybavuju, jestli to ta předchozí dělala, mám za to, že ne...Ale nevím, jestli to do nějaké míry může být i normální...
Děkuji

Předmět Autor Datum
Vytáhnul při instalaci ten pracovník transportní šrouby zezadu? Pokud ne, může to být příčina toho,…
Prasak 13.04.2021 17:48
Prasak
Byly tam dvě kovové tyčky, ty jsou pryč, v místě, kde byly zůstala kovová část vzadu, ale podle mě j…
Hanka 123 13.04.2021 18:39
Hanka 123
Ja dufam, ze pracovnik, co ju priviezol vytiahol aj poistne skrutky, ktore drzia bubon v prepravnej…
fleg 13.04.2021 17:50
fleg
Buben se pohybuje zepředu dozadu, nahoru a dolů ne. Byly tam přepravní tyče, dvě tak asi 30 cm dlouh…
Hanka 123 13.04.2021 18:35
Hanka 123
Vana pračky (ne buben, ten je uvnitř vany) musí být pouze zavěšena na čtyřech horních pružinách a ze…
George63 13.04.2021 19:10
George63
A jak se to pozná? Peru třetí pračku a dělalo to jen u první, u těch dalších ne. Paradoxně, jak se ř…
Hanka 123 13.04.2021 21:13
Hanka 123
Zda je vana volná je možné zjistit, hýbáním vanou, nejlépe po demontáži zadního krytu pračky, kdy je…
George63 13.04.2021 21:38
George63
Možná že tam bude zakopaný pes...Potřebovala jsem totiž delší výtokovou hadici, tak ji tam švagr při…
Hanka 123 14.04.2021 17:54
Hanka 123
Nemusel si toho všimnout, zase tak dobře na všechna uchycení vidět není. Vypadnout by to při položen…
Zarniwúp 14.04.2021 21:53
Zarniwúp
Ä jak se pozná ohnutá hřídel bubnu? Je to vidět, když to zezadu oddělá?
Hanka 123 14.04.2021 17:59
Hanka 123
otvor dvierka, otačaj rukov bubon a sleduj medzeru medzi bubnom a vanov.ak sa nemeni tak je rovna hr… poslední
jimbim 16.04.2021 11:32
jimbim
Zhoď zadný dekel, je na štyri skrutky a skontorluj ťahom, oboma rukami mixluj za remenicu voľnosť po…
Nuda 14.04.2021 05:59
Nuda
Je nova-reklamuj.nerob žiadne zasahy-prideš o zaruku.
jimbim 14.04.2021 10:33
jimbim
A je to možné i z důvodu, že se tam měnila výtoková a přívodní hadice? Ty originální byly hrozně krá…
Hanka 123 14.04.2021 17:56
Hanka 123
To nemá na záruku vliv.
kejki 15.04.2021 07:35
kejki

Buben se pohybuje zepředu dozadu, nahoru a dolů ne. Byly tam přepravní tyče, dvě tak asi 30 cm dlouhé, ty jsou vytažené. Na zadní straně jsou ještě takové kovové úchyty, ty se měly taky vyndat a dát tam do kruhových otvorů takové plastové dílky, to pryč není, ale vypadá to, že to je jen zevněa dovnitř maximálně dosahuje kousek těch šroubků. Klidně to vyšroubuju, to není problém.

Vana pračky (ne buben, ten je uvnitř vany) musí být pouze zavěšena na čtyřech horních pružinách a ze spodní strany jsou na ni připojeny pouze tlumiče. A musí se pohybovat volně, více méně ve všech směrech. Pokud ji něco aretuje, je nutné to odstranit.
Jinak se může stát (což se stalo zřejmě u té první), že se může, při praní třeba 1 ks nějaké vlněné těžké deky (velká nevyváženost), i ohnout hřídel bubnu a pak buben tluče do vany, případně se i zadře. Což je v podstatě neopravitelné bez výměny kompletního bubnu. (Stalo se mé dceři).

A jak se to pozná? Peru třetí pračku a dělalo to jen u první, u těch dalších ne. Paradoxně, jak se říká, že je problém spíš míň prádla, tak ta první várka, kdy to opravdu mlátilo hodně, měla cca 3 kila a normální menší kousky oblečení a ty další dvě měly tak cca 2 kila a nedělalo to...

Zda je vana volná je možné zjistit, hýbáním vanou, nejlépe po demontáži zadního krytu pračky, kdy je možné rovněž zkontrolovat zda není ještě někde něco zaaretováno. Jinak je to možné i z přední strany silnějšími pohyby za buben směrem do stran a nahoru a dolů. Ale lepší je určitě ten první způsob. Jde o to, kdo pračku osadil, uvolnil vanu a uváděl pračku do provozu.
Vyjímečně by mohlo jít případně i uvolnění závěsu na některé z pružin, pokud by bylo s pračkou radikálně manipulováno (nějak položena) a nebyla vana při tom aretována. Případně i u uvolněný tlumič ve spodní části.
A nejde ani tak o množství prádla, pokud je lehčí a je vice kusů, jako spíše o jeden těžší kus, který zůstane v jedné sekci bubnu a způsobí silnou nevyváženost. Některé pračky mají dokonce i funkci, která, při velké nevyváženosti, pračku zastaví. Což tato asi nemá.

Možná že tam bude zakopaný pes...Potřebovala jsem totiž delší výtokovou hadici, tak ji tam švagr přidělával, pračku přitom položil na zem a nijak předtím nezajistil, ty tyče už byly pryč...Ale na druhou stranu, pokud tam viděl, je možné, aby si nevšiml, že se přitom uvolnila třeba vana z jedné pružiny?
Takže to asi chce zkontrolovat...Nejdřív tedy dát ty tyče a pak zezadu prohlídnout...
Děkuju

Zhoď zadný dekel, je na štyri skrutky a skontorluj ťahom, oboma rukami mixluj za remenicu voľnosť pohybu celej vani kde a do čoho sviňa búcha, kde drhne. (Vytiahni "drncavej maslóstroj" najprv z napájania 230V).

Tiež je možné opatrne položiť práčku na hrubú deku, nežne ustlať, ľahom položiť na bočnicu práčky a zo spodku sa pozrieť na črevá práčky, voľnosť pohybu, či nemláti do aretačných rozšprajcov. Niektorí výrobcovia fest aretujú vaňu, nielen hore, ale ako bonus aj zo spodku. Obvykle sú aretačné železá lakované na červeno, k rozdráždeniu býka.

Zavolaj si nejakého chlopa, mocného siláka z radov blízkych osôb vybavený vercajkom, skrutkovač, prípade nástavcové, trubkové, šesťhranné kľúče od 6 po 10 na povolenie zadných skrutiek dekla práčky. Filcovú deku, starý paplón určite doma máš, aby sa nepoškriabala lakovaná bočnica práčky o zem.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru