Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno hifi věž Sony 771 - po výměně kondenzátoru nejde

Zdravím

Měnil jsem elyt kondenzátor v hifi věži z důvodu šumění a bručení do reproduktorů.

Po výměně ovšem zvuk nejde vůbec, navíc jsem zjistil že se brutálně hřeje dvojice výkonových tranzistorů na plechových chladičích v bezprostřední blízkosti měněného kondenzátoru.

Co jsem udělal špatně? Díky za každou radu. Umístění tranzistorů na přiložené fotce.

Lukas

Změna tupého předmětu, původně: hifi věž (host)

Je to tak, že už po první výměně elytu to nehrálo, ale ještě jsi to 2x přepájel, aby sis byl jistý, že jsi to udělal správně? Pokud ano, nezkusil jsi tam vrátit ten původní (který ale zřejmě také nepomohl)? Pokud jsi tam dával 3x ten samý elyt, mohlo se stát, že poprvé jsi ho přepóloval, tím se poškodil a další přepájení také nepomohlo.

Odhadované příčiny:
- nový elyt vadný
- nový elyt při prvním osazení přepólovaný
- nový elyt při osazení pájením přehřátý
- prodloužené přívody elytu - jak píší i ostatní, může to kmitat
- došlo k jinému problému - nezapojení některého z konektorů nebo zapojení opačně, utržení některého vodiče...

Návrh opravy: koupit nový elyt. Odpájet původní elyt i s drátky - nejlépe mikropájkou s regulovanou teplotou nastavenou tak, aby se cín tak tak rozehřál. I za cenu toho, že se původní měděný spoj z plošného spoje odloupne, a bude se muset nahradit tenkým měděným vodičem (zase ze strany spojů). Pokud máš, použít odsávačku cínu. Pokud ne, do otvoru po vývodu elytu strčit tuhu od Pentelky, dokud je cín rozehřán. Tím si zajistíš volný otvor nezalitý cínem, výměna bude snažší. Osadit nový elyt - dát pozor na polaritu, před zapájením několikrát zkontrolovat. Zapájet tak, aby se při rozehřátí cín pěkně roztekl po mědi plošného spoje. Nepřehřát! Pokud kousek plošného spoje již chybí, příslušný vývod elytu ohnout a vytvarovat před zapájením tak, aby spoj nahradil. Pak zapájet. Pokud je plošný spoj kromě pájecích vývodů pokrytý zelenou nepájivou maskou a kousek spoje odpadl, masku v místě napojení vytvarovaného vývodu elytu oškrábat a pocínovat, aby se drátek "chytl". Před prvním zapnutím zkontrolovat, jestli někde na plošném spoji nezůstal kousek odštípnutého vývodu (drátku), kulička cínu, nebo jestli při pájení nedošlo ke zkratu - propojení se sousedními kontakty nebo spoji.

To je kondenzátor kterej jsem 3x měnil

čili ta výměna žádný smysl neměla, jen jsi spálil plošný spoj z tvrzeného papíru, viz tvoje foto.

se ho zeptej co je v tom jeho krámu nefunkční:
https://elektro.bazos.cz/inzerat/134698774/hifi-vez-sony-mhc-771-audio-prehravac.php

ale jestli je to tento hnus, nic neřeš a rovnou ten analogový krám vyhoď. bez podpory mp3 a usb a nejlépe i bt jsou historické pseudohifi věžičky k ničemu.
https://audio-video-tv.hyperinzerce.cz/hifi-veze/inzerat/5330453-sony-771-nabidka-olomouc/

Použil jsi trafopáječku nebo mikropáječku?
Každopádně je to podivné. Neznám tuhle hifi věž ale jsi si jistý, že jsi zastrčil všechny konektory správně zpět (neotočil!)? Nezatoulala se ti někam na desce "kulička cínu" jak jsi to pájel, případně odštipovaný drátek z připájeného konektoru? Nezkoušels funkčnost opravy dřív, než jsi všechno zapojil dohromady, nebo snad na vodivém podkladu?

Jsou to všechno triviality ale člověk kolikrát opomene různé samozřejmosti.

Pokud to před "opravou" fungovalo a pak ne, zřejmě jsi někde vyrobil zkrat, nebo něco.
Zjisti, co je na těch chladičích. Budou mít nějaké označení. Předpokládám, že jsou to stabilizátory symetrického zdroje. Ještě jednou zkontroluj polaritu kondenzátoru.
Pokud to jsou stabilizátory a silně hřejí (může být už po nich), tak asi jedou do zkratu.
Zdroj bývá tak, že jsou velké kondenzátory, pak stabilizátory a za nimi menší kapacita. Možná ten co je vidět pod velkým kondíkem. plus ještě jeden někde. Může být ve šlusu tento menší kondenzátor.
Jinak na dálku těžko říct, je potřeba měřit. Koncové tranzistory (nebo IO), něco bude ve zkratu.