LED svítí i vypnuté
Koupil jsem do pětižárovkového lustru na 220 V LED žárovky.
https://www.aliexpress.com/item/1005002100783834.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.15ab4c4djacYYe
Problém je, že všech 5 LED žárovek trochu svítí, i když je lustr vypnutý, ve dne to není vidět, ale v noci trochu jo. Co s tím? Zapnutý lustr svítí OK.
u méně kvalitních výrobců led žárovek je to normální.
pomůže přemístit ty ledky na chodbu, kde bude v noci člověk možná rád, že se nezabije.
častější je to u žárovek s nižším výkonem.
nejspíš je někde po cestě / v krabici svod, který stačí ke slabému svícení.
zkouší se to řešit kondenzátorem (na rozdíl od odporu netopí), přemostit by se mělo to svítidlo, svod už potom k rozsvícení nestačí. je to spíš alchymie.
https://www.smdledzarovky.cz/elektroinstal.material/instalacni.technika/ostatni/odrusovac.blikani.led.kondenzator
Zpravidla to nedělá svod jako takový, to by byla dost vážná závada v instalaci.
Dělá to kapacita vodičů vůči sobě. Střídavý proud se částečně dokáže přenést tou kapacitou i přes dokonalou izolaci. Ale pro slabé svícení nízkopříkonové LED to někdy stačí.
Většinou to omezí uvedený kondenzátor. Pokud jeden nestačí, můžou se dát dva vedle sebe.
Takže mi to bude imrvere žrát elektriku? To je raději hodím do popelnice a vrátím tam klasické žárovky (dnes je v obchodech nazývají tepelné zdroje). Jsem myslel, že s LED žárovkama ušetřím.
Indukované napětí se na vodičích vytváří bez ohledu na to, jakou žárovku máš osazenou. Rozdíl je v tom, že tepelnou kouli to nerozsvítí (energie se přemění na skoro neměřitelné teplo) kdežto pro rozsvícení LED to stačí.
Jinak by možná stačilo používat nějaké normálnější žárovky a ne nějaké příšerné šity z aliexpresu za půl dolaru kus. Oni všichni ti Filipsové a Osramové mají nejenom vyšší cenu, ale taky lepší osazení elektroniky.
Ty kondenzátory "žerou" tolik elektriky, že kdybys je měl zapojené sto let, tak by možná sežraly tolik, co jedna tepelná koule za sekundu.
Kondenzatorem tece jalovy proud a ten elektromer nemeri, elektromer meri pouze cinny proud. Krome toho, skrz ty nanofarady potece prd.
Jak tomu mám rozumět? Kondenzátor tam nemám. Když mi při vypnutém lustru svítí slabě imrvere 5 LED žárovek, tak mi to elektroměr měří nebo neměří?
Kondenzátor tam nemáš, proto to trochu svítí. Elektroměr to nejspíš neměří, což lze vyzkoušet vypnutím zbytku domácnosti.
V konečném důsledku mi ale ani tak nevadí, že to po vypnutí svítí, spíš mě vadí, že to nejspíš elektroměr měří.
na tak nízký proud nejspíš není wattmetr dost citlivý. i když dnešní digi měřáky jsou na tom líp, půjde max o zanedbatelné číslo na posledním místě - řekl bych že méně než v zásuvce celoročně zapojená nabíječka mobilu.
- fouknout shitové ali-žárovky někam, kde večer nevadí.
- kupovat dražší žárovky známějších značek. cenový rozdíl ovšem bude vyšší, než poslední cifra na elektroměru.
- koupit svodový kond k přemostění lustru: snížením impedance klesne úbytek na lustru, nebude procházet svítící proud, elektroměr nebude mít co měřit.
Zkuste místo jedné ledky dát halogenku nebo žárovku. Stačí 15 W.
to je pravda, toto musí zabrat. ale mě tepelné koule vadí z principu, i když mají 15w.
Jen k doplnění - on by to měřil, i kdyby tam byla klasická žárovka, akorát bys byl v klidu, protože tu tak malý proud rozsvítit nedokáže (a ty bys to neviděl) - proto jsou "úsporky" úsporné, protože jim stačí na svícení mnohem méně energie…
Za celou životnost těch LED žárovek tohle "doutnání" spotřebuje méně elektřiny, než hodina svícení běžnou žárovkou…
Díky za vysvětlení. Takže normálními žárovkami bych si stejně nepomohl. Odběr elektřiny ze zhasnutého lustru by byl stejný.
On bude u těch LED odběr nulový. Rozvítí je kapacitní proud a jalový výkon elektroměr nezměří.
Dík, to by bylo OK, pokud to tak opravdu funguje.
Nemas prehozenou fazi a nulak?
To může na to mít nějaký vliv?
Zkoušel jsem to teď takovým tím testovacím šroubovákem a nemám to přehozené, fáze vede na spodek žárovky.
Je normální, že mi testovací šroubovák ukazuje při vypnutém světle na fázi napětí 36 V?
je to něco takového zkousecka-napeti-voltcraft-ms-100
Připojil jsem na LED světlo nechtěně jen fázi tam, kde měl být nulák, nulák ani zem tam připojené nebyly a světlo začalo mírně svítit. Pomaličku se dostáváme k využívání statické elektřiny (Tesla, Troska)
(s křížkem po funuse, ale přece) - ten šroubovák není k ničemu připojený, ale stejně měří napětí. Doutnákové zkoušečky (starší verze takovýchto šroubováků, místo lcd v nich slabě svítila doutnavka) to samé. A tomu se nedivíš.
Ty LED to dělají podobným trikem
Tohle dělají občas i zářivky s elektronickým startérem. Patrně kapacitní proudy. Co mám vysledováno, často to bývá, pokud jsou někde poblíž ve vypínačích doutnavky. Chodby atd.
Mám venkovní Led svítidlo 10 w do krbu na kabelu do zásuvky. Pokud je v zásuvce tak o.k., pokud tam dám rozdvojku, která prohodí přívody, tak prosvěcuje.
Ještě něco. Co se týče kvality LED žárovek, uvedený jev může nastat jak u méně kvalitních, tak i u značkových. Ale s jedním rozdílem. Méně kvalitní žárovky, vyskytuje se to často u reflektorových (náhrada hal. bodovek na 230V), nemají elektronický zdroj, ale pouze omezení proudu sériovým kondenzátorem.
Takové žárovky na kapacitní proud slabě trvale svítí.
Kvalitnější LED mají elektronický zdroj. Ten má na vstupu kondenzátor a z něj je napájen měnič.
Tento kondenzátor se kapacitním proudem zvolna nabíjí a když dosáhne napětí určitou hodnotu, tak naběhne měnič. Ale ten rychle náboj spotřebuje a vypne se. Kapacitní proud nestačí na trvalý běh měniče.
Tím LED krátce blikne. Pak se kondenzátor zase začne nabíjet atd.
Tedy LED jen s kondenzátorovým omezením proudu slabě trvale svítí a LED s elektr. měničem krátce blikají.
V obou případech jev eliminuje přiřazený kondenzátor.
Proud, který ať s kondenzátorem, nebo bez něho (se slabým svícením), je tak malý, že je zcela zanedbatelný.
Půjdeme li do detailu, tak přidaný kondenzátor, i když malou měrou, kompenzací jalového proudu v síti, může i když nepatrně snížit spotřebu.
Přehození fáze a nuly na přívodu k LED, v podstatě nemá vliv. Ale k velmi malému svitu LED, stačí tak malý proud, že se může projevit i kapacita okolí žárovky. Například vůči kovovému krytu svítidla.
V tom případě se skutečně prohození přívodu může projevit. Jeden pól serie LED je spojen s chladičem. Tento chladič má k okolí větší kapacitu, než druhý přívod LED. Pokud se tedy fáze připojí na přívod co není na chladiči, tak na chladič se kapacitně z okolí přivede "zem". Ale spíš se to týká LED s předřadným kondenzátorem.
Pro pokusnitele: Ale pozor na úraz el.proudem!!!
Uchop žárovku za izolovanou část, obejmi prsty, ale tak že se nedotkneš přívodních kontaktů.
Vezmi fázi ze zásuvky a dotkni se jednoho přívodního pólu, nebo druhého. Některé žárovky se na kapacitní proud maličko rozsvítí. Nemusí to fungovat, pokud stojíme na dobře izolovaném podkladu, například PVC krytina a podobně.