Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Další ochranné prvky v elektroinstalaci 230/400V

Přemýšlím o bezpečnější elektroinstalaci.
Když pominu chrániče, a pod a nad napěťovou ochrana, jaké další ochranné prvky mohu použít pro větší pocit bezpečí, a prevenci proti vyhoření, nebo úrazu el. proudem?

Respektive něco co mi přijde např. na cca pár set korun, ale uchrání mě to před velkou škodou?

mám takový zvyk hnízda dražší elektroniky připojovat přes přepěťové zásuvky/prodlužovačky. zkouším vybírat normální značky, ne z polska. ale to znáš (podpěťovou ochranu asi neřešíš, leda výpadek fáze u 3f motoru).

jestli bydlíš na svahu kopce, do kterého semtam uhodí blesk, rozumná ochrana moc není.

kdyžtak napiš, co si představuješ jako riziko.

když sem se poprvé koukl do přepěťové ochrany v prodlužovačce, cítil jsem se podveden, když jsem zaplatil za ochranu o 200 kč víc, a jediné co v tom bylo jedna malá součástka, která spojovala L a N.
A v případě přepětí jen zafunguje jistič v rozvodnici :(

Nějak naivně jsem předpokládal, že se prostě prodlužka odpojí. :(

16A odpojovač za 100-200?

bývá tam varistor, kdysi při troše snahy i lc filtr, ale asi už zase katují kosty.
typická situace: někde vzdáleně jebne blesk blízko vedení, nebo doma někdo odpojí motor od sítě. po vedení ke mě dorazí časově omezené menší špičky - kvůli nim je tam ten varistor.
není důvod něco odpojovat, na takovou regulaci je ups, ne prodlužovačka.

Pre ochranu motorov, hejblátek: Frekvenčný menič.

Pre ochranu osôb a zdravia: Zablendovať šaltre.

Pre ochranu pred "štatistickou" elektrikou: Bleskozovdy, hromozvody, rozmiestnené zvôkoľ-vôkoľ, kolom dokola na chalupe, aby sám Prokop Diviš bledol záští.

Pre ochranu Majetku a osôb: Silná, tučná, mastná poistná zmluva uzatvorená proti živlom spôsobených medzi nebom a zemou, prepätím, výpadku prúdu vyššou mocou apod.

(Ideálne dvoma nestrannými osobami u rozdielnych poisťovní k tej istej nehnuteľnej a hnuteľnej veci. Ktohovie, ako by sa tvárili pri skutočnom plnení poistného za škody, či sú vzájomne títo šmelinári prepojení)

Pre ochranu Majetku a osôb: Silná, tučná, mastná poistná zmluva uzatvorená proti živlom spôsobených medzi nebom a zemou, prepätím, výpadku prúdu vyššou mocou apod.

(Ideálne dvoma nestrannými osobami u rozdielnych poisťovní k tej istej nehnuteľnej a hnuteľnej veci. Ktohovie, ako by sa tvárili pri skutočnom plnení poistného za škody, či sú vzájomne títo šmelinári prepojení)

Nudo, fakt se vykašli na české právo - legislativa šla rozdílnými cestami od roku 1993… Snažím se ti to vysvětlit už po několikáté, ale koukám, že asi zbytečně, nicméně - vyjma úrazového a životního není možno v ČR čerpat pojistné plnění za škodní událost od více pojišťoven. V případě, že byto někdo zkusil, má na krku pokus o pojistný podvod (minimálně)…

Aby ochrana proti přepětí (blesk) byla co nejúčinější musí být třístupňová. Samotná prodlužka s předpěťovkou toho moc nevyřeší. 1. stupeň se instaluje u hlavního jističe, 2. stupeň v domovní rozvodnici a 3. stupeň u spotřebiče, tj v zásuvkách. Každý stupeň má svou funkci. Můžete nastudovat třeba na www.saltek.cz
Ochranou proti požáru se začínají instalovat obloukové ochrany AFDD, v německu už povinné, na slovensku se to připravuje, no u nás to ještě chvíli potrvá. Nicméně cena je zatím hodně vysoká. Zařízení dokáže vyhodnotit jiskřící kontakt např. v rozvodné krabici.

libí se mi ta oblouková ochrana, ale počítám že by mě to přišlo na desítky tisíc.

počítám, že se nedá použít jeden na každou fázi, jako chránič, to by mě pak vypadlo 1/3 rozvodů, a než bych našel kde je chyba tak by mě část baráku nešla.
Asi by to chtělo dát obloukovou ochranu před každý jistič, aby se mi jednoduše pak hledala závada.

a např. jestli existuje 3 fázová oblouková ochrana, tak potom při závadě by mě vypadla el. v celém domě?
než bych odstranil kde je problém?

Jedná se o přídavný prvek, který se přicvakne k jističi a při vyhodnocení zajistí jeho vypnutí. Dá se použít jen jedna na celý barák na hlavní jistič, ale je to nevhodné. Když vyhodnotí závadu, budé problém ji v baráku najít. budete muset procházet celou elektroinstalaci. Navíc systém vyhodnocení pouze jiskření v rozvodech je složitý, musí se eliminovat spotřebiče, kde k podobným jevům dochází standartně (motory s uhlíky - vrtačka, mixéry atd.), zapínání spotřebičů do zásuvek a pod. Pokud by byla jen jedna ochrana, budou se tyto rušivé vlivy sčítat a může docházet k planým poplachům. Takže každý okruh, jedna ochrana

Proti úrazu el.proudem-chrániče a kvalitně a odborně provedená el.instalce a pravidelné provádění kontroly (případně revize) el.instalace a používaných el. zařízení. Proti ochraně el.instalace a el. přístrojů a zařízení - jističe a kvalitně "třístupňově" realizovaná ochrana proti přepětí. Proti požáru - kvalitně provedený hromosvod -bleskosvod a insatalování požárních hlásičů.