Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Teplá voda na chatu

Dobrý den,
chtěl bych na chatu vyřešit teplou vodu. Stačí mi, když nám poteče na dvorku. Zeptám se, třeba toto, bude to opravdu dávat spolehlivě teplou vodu? Budou 3kw stačit na sprchu?
Díky

loading...

Predmetné el. prietokové "obmývače" hada elektrickej, odporovej špirály fungujú, ale teplá (vlažná) voda je na hrane v prípade sprchy pri spustení prietoku na plné gule. Záleží od veľkosti priemeru či do počtu množiny výstupných dierok v priloženej sprchovej ružici (aby sa voda "sypala") a tiež od vstupného tlaku v sústave z hnacieho tlakového čerpadla vody v sústave. Pri 3,5bar prietokovú vodu jakš-taš prihreje, nemusíš byť ľadový medveď, dá sa ňou pri 3kW pri teplote vody 34°C, osprchovať.

Před instalací radši zkontrolujte velikost jističe, event. hlavního jističe. Mnoho chat má ,,úspornou přípojku,, s 10A (ten to nedá) nebo 15A jističem (ten to dá, ale nesmíte už zapnout prakticky žádný silnější spotřebič). Rovněž upozorňuji, že tyto ohřívače jsou extrémně náročné na čistotu vody, v případě studniční, tvrdé nebo znečištěné nečistotami z potrubí apod. mají malou životnost a zanesou se.

Tento průtokový ohřívač používáme doma jako paralelní baterii u dřezu na nádobí. Pro rychlé ohřátí menšího množství vody, na umytí rukou a opláchnutí toho nádobí je to dostačující. Na chatě máme dvoufázový průtokový ohřívač s příkonem 6 kW. Ten používáme i na sprchování, ovšem ani to není velký "zázrak". Pokud se sprchuje vlažnou vodou, tak to jde. Ovšem horké dá poměrně menší množství. Se zásobníkovým se to nedá srovnávat.
Jinak jak už tu někdo upozornil, pozor na jištění přívodu. Jistič 10A nestačí! Minimálně 16A.
Ale existují i menší zásobníkové 20-30 l, s příkonem 2-2,5 kW, z nichž je možno se i celkem dobře osprchovat. Ovšem zase je nutné omezit délku sprchování (množství osob). A u chaty je nevýhoda, že je nutné na zimu vypustit vodu.

Dobrý den! Podobný problém s ohřevem vody jsem řešil před několika lety při rekonstruci chalupy, jen sezónně využívané. Pro nevýhody - viz i předchozí příspěvek jsem vyloučil průtokový ohřev. Zásobníkové řešení /na dvoutarif/ je vzhledem k sezónnímu využívání také nevýhodné. Do koupelny jsem proto osadil malý zásobníkový tlakový 20 litrový ohřívač /bojler/ TO 20 Dražice o příkonu 2,2 kW. Ten při úsporném mytí a sprchování / umyvadlo u sprchy/ vyhovuje i případné návštěvě více osob. Vodu na sprchování ohřeje za půl hodiny. Než se jedna osoba umyje a osprchuje, je dohřáta voda pro dalšího. Na zimu spolu s vypuštěním vody z potrubí snadno vypustím i vodu z bojleru.

Dobrý den, tímto jsem chtěl kdysi na chalupě řešit teplou vodu u dřezu. Pouze jsem vyhodil peníze, nebylo to ani na umytí nádobí. Nakonec jsem stejně koupil průtokáč se zásobníkem ( tuším něco kolem 5-7L ) to už bylo vyhovující.
Na sprchu bych určitě použil se zásobníkem. Na chalupě by myslím cca 20- 30L ,pro běžný provoz i stačil. Když vezmu zahradní sprchu, kde je cca 20L vody ohřáté sluncem a při požití se směšovací baterií voda vhodná ke sprchování teče překvapivě dlouho.

Koupelnový přepadový "válec" se sprchou je na chatě perfektní. ;-) Instalovaný venku u chaty.
Ale doplním ještě svou "vychytávkou".
Izoloval jsem jej, po obvodu a shora, 4-5 cm polystyrenem. Nařezal jsem desky na pásky šíře cca 4 cm a na výšku délky válce, tedy asi 1 m. Může se použít deska 4-5x50x100 cm a na délku se proříznou řezy, ale tak, aby se úplně neprořízlo a drželo to pohromadě. Pak se ty desky "obtočí" kolem válce a po obvodě, v několika výškových místech, se obtáhnou a připevní dokola normální izolepou. Nakonec to vše se opět obtočí PVC běžnou fólií, nejlépe černou, která se používá třeba na zahrádce. Nahoře polystyrenový "deklík" s otvorem pro vývod komínku a opět překrýt fólií. To vše opět oblepit a upevnit izolepou. Po provedení takovéhoto "zateplení" a po nahřátí na max. teplotu se dá sprchovat a odebírat teplou vodu (pochopitelně v závislosti na odběru)i cca 2-3 dny bez dalšího topení. Občas je nutno, vždy tak po 3-4 letech, vyměnit pouze tu folii. Jednoduché, levné a velmi výhodné. Odpoledne zatopím, večer se všichni osprchujeme (3-6 lidí), pak ještě párkrát přiložím a vodu dohřeju a podle spotřeby nemusím 2-3 dny topit.
Ještě je důležité, po ukončení topení zakrýt nehořlavou deskou (eternit a pod.) horní vývod-komínek z válce, aby voda nechládla průchodem studeného vzduchu rourou ve válci, z ohniště nahoru, kterou se voda ohřívá.
Na zimu se pouze voda zastaví, vypustí z hadic a z válce se snadno vypustí spodními "bezpečnostními" špunty.
Doporučuji! Dlouhodobě vyzkoušeno (cca už 20 let).;-):puff: