Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ucpaný odtok zároveň z vany, z umyvadla, z dřezu

Dobrý den, najednou se nám ucpal odtok z umyvadla, z vany i z dřezu. Včera jsem si všimla, že umyvadlo správně neodtíká, malinko ano, ale trvá to. V dřezu běžně někdy voda stojí, když se ucpe odtokové sítko a taky to pomalu odtíkalo, tak jsem to ani nezaznamenala. Dnes jsem si všimla, že je ve vaně cca 20 cm vody. Když navíc odtekl obsah dřezu (myla jsem na etapy nádobí) a párkrát i voda z umyvadla, ve vaně vody přibývalo. Když jsem do dřezu vylila mléko a do vany začala stoupat bílá voda, bylo jasné, že prostě voda ze dřezu i z umyvadla sice pomalu odtíká, ale do vany. Mám zvon, tak jsem to zkoušela všechno "prošťumpat", u umyvadla i dřezu to stříkalo tím otvorem proti přetečení ven. U vany se to ani nehlo a nic nevytíkalo ani tím otvorem. Záchod splachuje a funguje normálně. Jen doplním, že jde o 1kk, jsou tam asi odtokové trubky spojené. Přímo nad námi rekontruují byt, napadlo mě, jestli to nemohli způsobit oni...Když bourali koupelnu, bylo slyšet rány, jak něco hází do šachty, kde jsou měřidla a trubky...Zevně trubku ucpat nemohli, ale spíš mi přišel jejich styl poněkud divný..Šachtu mám zalepenou izolepou, tak jsem se ještě nedívala, jestli tam ty měřidla vůbec ještě jsou nebo jestli nejsou rozbité. Ale to s tím nesouvisí...
Co prosím s tím? Přijde se na to podívat švagr, ale když jsem mu to do telefonu popisovala, vypadal dost bezradně...Obávám se, že zvon ani nějaká hadice, kterou si chce přinést a zkusit prošťouchnout nebude stačit...
Děkuji

Předmět Autor Datum
To znamená, že se to ucpalo v místě, kde se všechny odpady setkávají - třeba klidně až uspáním ze zá…
Jan Fiala 09.03.2021 17:24
Jan Fiala
Vyčistit pro jistotu SIFONY, jestli se neucpaly nějakým sajrajtem. Jestli to zkoušíte zvonem, je pot…
Lukas1982 09.03.2021 17:33
Lukas1982
Tak jsem znovu zkoušela zvon ve vaně a nic. A asi po deseti minutách jsem si všimla, že stojící voda…
Hanka 123 09.03.2021 17:55
Hanka 123
Stejně bych použil ten louh!!!! Používám ho cca co půl roku. Preventivně. A není drahý, To instalaté…
severak 09.03.2021 18:47
severak
Ano, je to ucpané. Vlasy, tuk, odpadky. Já používám preventivně louh, neboli Hydroxid sodný. Koupím…
severak 09.03.2021 18:45
severak
Mě se osvědčil na odtok vany slavný Domestos a odtok odtéká setsakra rychle. No akorát, že dost dlou…
jezekhifi 09.03.2021 20:04
jezekhifi
A hlavně je potřeba pamatovat, že rozpouštění louhu je silně exotermní, takže roztok se hodně zahřív…
czcharlie 09.03.2021 21:31
czcharlie
JJ, proto jsem napsal, že to má rozpustit nejdřív kýblu. Nenapsal jsem, že má nejdřív nalít do kýblu…
severak 10.03.2021 20:30
severak
No a právě to jsem udělal za tebe, pokud nejdřív nasype louh a pak zaleje vodou pecičky se "spečou"… poslední
czcharlie 11.03.2021 19:24
czcharlie
Děkuju, louh vyzkouším :-)
Hanka 123 09.03.2021 21:59
Hanka 123
Jen opatrně, jedna kapka může vypálit oko.
umfa 09.03.2021 22:14
umfa

Vyčistit pro jistotu SIFONY, jestli se neucpaly nějakým sajrajtem. Jestli to zkoušíte zvonem, je potřeba ostatní výpustě zacpat, jinak je to k ničemu. Po vyčištění, pokud by to nepomohlo bych to řešil louhem sodným. S ním ale opatrně, je to žiravina. Další možností je pomocí přetlaku vody nebo "pérem".

Tak jsem znovu zkoušela zvon ve vaně a nic. A asi po deseti minutách jsem si všimla, že stojící voda ze dřezu je najednou pryč, jdu do koupelny a vana prázdná :-)...Sice to absolutně nechápu, po tom prošťouchnutí vany jsem tam stála pár minut a opravdu se to ani nehlo, nic jsem pak už ani nepouštěla ani nedělala a najednou se všechno vypustilo. Zázrak :-). Každopádně všem děkuji. Hezký večer.

Ano, je to ucpané. Vlasy, tuk, odpadky. Já používám preventivně louh, neboli Hydroxid sodný. Koupím ho běžně v každé drogerii, a i náš vietnamský prodejce ho má. A když to nepomůže, jak psal kolega výše, zavolat instalatéra a prošťouchnout tzv. pérem. Hlavně nesypat ten hydroxid do syfonu. Nechat rozpustit v plastovém kýblu. POZOR, je to žíravina!!!!!!!!!

A hlavně je potřeba pamatovat, že rozpouštění louhu je silně exotermní, takže roztok se hodně zahřívá (při vyšší koncentraci klidně i na bod varu). A pecičky louhu se zásadně sypou do vody. U louhu sice tolik nehrozí, že by vyprsknul z nádoby jako to rády dělají kyseliny, ale při opačném postupu se pecičky spečou na jednolitou hmotu, která se jen velmi neochotně rozpouští.

No a právě to jsem udělal za tebe, pokud nejdřív nasype louh a pak zaleje vodou pecičky se "spečou" bude se to rozpouštět věčnost což je proti kyselině ještě ten lepší případ, kyselina při opačném postupu prskne přímo do ksichtu. Proto má v kýblu být vždycky nejdřív voda.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru