Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak poznat, co je to za vodiče?

Zdravím,
mám po rodičích starou chalupu a v jedné místnosti se vykuchaná zásuvka a chtěl bych tam dát novou. Ze zdi čučí tři hliníkové kabely, všechny černé. Fázi jsem zkoušečkou určil, to není problém, ale jak určit nulu a zem? Je to na to nějaká fligna?

Díky

Kabely jaké? Je to můstkový vodič? Ten má barevné značení až pod černou vrchní bužírkou. Jestli jsou to jednotlivé dráty, tak se to určí těžko, leda zjistit krabici, odkud to vede. případně proměřit Vadaskou (ale ne doutnavkou, ale elektromagnetickou zkoušečkou vadasky). Divné je, jestli je to stará instalace, že by tam vůbec byl PE a N vodič, tenkrát se instalace dělala dvouvodičová - F a PEN. Může to být sice nějaká později dodělávaná zásuvka, ale pak by stejně v předchozí rozvodné krabici byl PE a N spojený.

Jsi si jistý, že je to zásuvka? Nebyla to jen zaslepená krabička, ve které mohl být dvojitý vypínač či přepínač na nějaké světlo poblíž?
Tedy pokud to bylo někde u země, tak je to jasné......

S tím elektrikářem souhlasím.
Jinak by nebylo od věci dát sem fotku co by na ní bylo něco vidět.
Ty hliníkové dráty - nemají pod černou izolací ještě jednu jiné barvy?
Nevíš, kdo a proč tu zásuvku vykuchal?
Jak je ta chalupa stará? Ta elektroinstalace je původní nebo dodatečně dodělávaná?

Jestli ty dráty neměly být 4. Dva od zdroje (předchozí zásuvky) a dva do další zásuvky. Ve spojení s hliníkem se dvouvodičová instalace používala téměř výhradně. A smyčkování (tedy kaskádní řazení až 10 zásuvek) se používá dodnes, ono by bylo nesmysl vést ke každé zásuvce dráty zvlášť.
Pokud je to třívodič, nulu a zem bude možné zjistit jedině odpojením na druhém konci a prozvoněním. Asi by se našly i jiné metody, ale tohle by hohlo být nejjednodušší. Třeba: Pochybuju, že by tam byl proudový chránič, pokud ano, dalo by se to rozlišit ještě žárovkou (klasickou aspoň šedesátkou, úsporky nepřekročí vybavovací proud), pokud se zapojí mezi fázi a zem, měl by vypadnout, zatímco proti nule by vypadnout neměl. Ale jak už tu bylo napsáno, svěřil bych to elektrikářovi, pokud je to možné.

Dobrý den! Malé doplnění. Ano, ve velmi starých rozvodech s hliníkovými vodiči se používala dvouvodičová instalace. Ale "smyčkování (tedy kaskádní řazení až 10 zásuvek)" je postup novější, modernější. Tehdy, hodně dávno se rozvody zásuvek dělaly převážně odbočováním z rozvodných krabic k jednotlivým zásuvkám. Ostatně ty velmi staré zásuvky nebyly konstrukčně řešeny tak, aby bylo možné na jejich svorkách zapojit spolehlivě dva vodiče.