Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení vypínače a pokračování fází do druheho pokoje

Dobrý den všem,chtěl bych se zeptat,jestli někdo poradí!
Mám přivedený kabel cyky 3x1,5mm do krabičky vypínače(standart-hnědý,modrý,žlutozelený).Z teto krabičky mi vede ten samí kabel jeden ke světlu a druhý do druhe místnosti do krabičky na vypínač světla druhe místnosti.A potřeboval bych slyšet názor:jak propojit fázi v první krabičce?Samozejmě chápu-modrý propojím s modrýma wagovkou a žlutozelený propojím wagovkou žlutozelene!Ale fázi propojit jak nejlpe?Přívod do vypínače a ze stejne svorkovnice vypínače pokračovat do druhe místnosti?Nebo (co se mi líbí víc)přívod do troj wago a napíchnout do wago druhý pokoj a vzít si fázi pro první vypínač(pokoj?)
Ps:kamarád elektrikář mi povídal,že je to jedno,ale druhá varianta se mi líbí víc!
Děkuji všem
Upravena velikost písmen. (Kurt)

Dříve se to řešilo montáží rozvodných krabiček někde nad vypínači. Dnes většinou tak že se to propojí přímo v krabičkách vypínačů. V podstatě je jedno, jestli se to spojí svorkou a odbočí k vypínači, nebo pokud to svorky vypínače umožňují, spojí se to přímo na vypínači. (zásuvky se také řetězí spojením na svorkách zásuvky).
--- Pro Nol: Tvé odpovědi nerozumím ani já. :-)
Proč by v krabičce vypínače nemohla být i modrá, nebo žlutozelená?
Modrá se hodí například pro nějaký PIR spínač, žlutozelená tam může být, i když se nezapojí.

Já vím, ale v každém paneláku co má puvodní hliník ve zdi je vždy jen přerušovaná fáze a nic víc. To znamená když chceš změřít 230V v lustru (objímka na žárovku) tak potřebuješ od někad zem, jinak nic nenaměříš.

Pro tazatele: jednoduše zapoj drát (fázy) co vede do jiné místnosti na stejný šroubek v prvním vypínači a hotovo.

Tedy fáze spojená s hnědým drátem co vede do druhé místnosti a tam ho zapoj jako fázy.

...zem už podle barvy...

Tak tomu bych nevěřil dokud si to bezpečně neověřím, kdo ví, které prase to drátovalo. Už jsem viděl leccos.
Jaká zem? Černozem, hnědozem...? Pokud je to písčitá zem, ta prý elektriku špatně vede:-D
Když tak PE nebo PEN (případně jen N). Nebo třeba jen drát co není nikam zapojený. To je oč tu běží.