Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení vypínače a pokračování fází do druheho pokoje

Dobrý den všem,chtěl bych se zeptat,jestli někdo poradí!
Mám přivedený kabel cyky 3x1,5mm do krabičky vypínače(standart-hnědý,modrý,žlutozelený).Z teto krabičky mi vede ten samí kabel jeden ke světlu a druhý do druhe místnosti do krabičky na vypínač světla druhe místnosti.A potřeboval bych slyšet názor:jak propojit fázi v první krabičce?Samozejmě chápu-modrý propojím s modrýma wagovkou a žlutozelený propojím wagovkou žlutozelene!Ale fázi propojit jak nejlpe?Přívod do vypínače a ze stejne svorkovnice vypínače pokračovat do druhe místnosti?Nebo (co se mi líbí víc)přívod do troj wago a napíchnout do wago druhý pokoj a vzít si fázi pro první vypínač(pokoj?)
Ps:kamarád elektrikář mi povídal,že je to jedno,ale druhá varianta se mi líbí víc!
Děkuji všem
Upravena velikost písmen. (Kurt)

Kamarád elektrikář si dělá srandu. To nejdůležitější = jaké vypínače použít, ti neřekl.Není vypínač jako vypínač. Jestli na to máš odvahu, mrkni sem: https://www.svet-svitidel.cz/clanky/jake-typy-zapojeni-muzete-mit/

Ale za mě už tu správná odpověď padla. Ať to zapojí ten kamarád.

Dodatek: mezi prvním a posledním vypínaček je pouze fáze. Tomu by měly odpovídat barvy vodičů. ( tj. černá nebo hnědá ). V žádném případě tam nesmí být žlutozelená.

Já to nechci zapojit dva vypínače na jedno světlo!!!!jsou to dvě místnosti,v každé jednoduchý vypínač a světlo!!jen jestli do rozdvojit wagosvorkou,nebo přes vypínač!
Pár schodištaků mám,ale ty nechám na něj!!Na to nemám koule!:-)))

Dříve se to řešilo montáží rozvodných krabiček někde nad vypínači. Dnes většinou tak že se to propojí přímo v krabičkách vypínačů. V podstatě je jedno, jestli se to spojí svorkou a odbočí k vypínači, nebo pokud to svorky vypínače umožňují, spojí se to přímo na vypínači. (zásuvky se také řetězí spojením na svorkách zásuvky).
--- Pro Nol: Tvé odpovědi nerozumím ani já. :-)
Proč by v krabičce vypínače nemohla být i modrá, nebo žlutozelená?
Modrá se hodí například pro nějaký PIR spínač, žlutozelená tam může být, i když se nezapojí.

Já vím, ale v každém paneláku co má puvodní hliník ve zdi je vždy jen přerušovaná fáze a nic víc. To znamená když chceš změřít 230V v lustru (objímka na žárovku) tak potřebuješ od někad zem, jinak nic nenaměříš.

Pro tazatele: jednoduše zapoj drát (fázy) co vede do jiné místnosti na stejný šroubek v prvním vypínači a hotovo.

Tedy fáze spojená s hnědým drátem co vede do druhé místnosti a tam ho zapoj jako fázy.

Díky za odpověd!Ono my šlo,jen jestli bych to vylepšil,kdybych to propojil wago a stoho si vytáhl fázi pro jeden a pro druhý pokoj.Zapojím pres vypínač.
Jinak,jedná se o novostavbu,tak jsme to takhle tahali v celem baráku(3x1,5),na všechny světla.Jen mezi schodistakama se natahli
3x1-1,5 kabel(černý,hnědý a šedý)

Pokud se v tom jako laik budeš šťourat (nedoporučuji), zajisti, abys po sobě někde nechal nějakou informaci, jak to učuníš. Až po nějaké době (klidně za deset let nebo i déle) tam někdo bude chtít něco změnit - třeba i ty - aby mu bylo jasné, jak je to spáchané a kde může být případný problém.
:beer:

...zem už podle barvy...

Tak tomu bych nevěřil dokud si to bezpečně neověřím, kdo ví, které prase to drátovalo. Už jsem viděl leccos.
Jaká zem? Černozem, hnědozem...? Pokud je to písčitá zem, ta prý elektriku špatně vede:-D
Když tak PE nebo PEN (případně jen N). Nebo třeba jen drát co není nikam zapojený. To je oč tu běží.