Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Moje svítidlo - předřadník, cívka, startér?

Dobrý den.
Mám na Vás velmi primitivní dotaz, se kterým si vy určitě budete vědět rady a nějak mě „navedete“.
Jelikož mi včera odešla zářivka (trubice) Trixline T8 18W 1000lm 4200K, rozhodl jsem se, že si zakoupím novou, tetokrát již LED-trubici do obou těles (svítidel).
Bohužel jsem ale narazil na problém, a to takový, zda moje svítidlo obsahuje předřadník, startér či cívku - potřebuji to vědět z důvodu takového, protože LED-trubice by samozřejmě s předřadníkem nesvítily, proto je nutné jej odpojit; pakliže by obsahovalo svítidlo startér, je nutné jej vyměnit za startér většinou dodávaný k Led-trubicím (tedy pro LED-trubice).

Asi jsem jantar, ale po odejmutí staré trubice nevidím v mém svítidle ani předřadník, ani startér a tak si říkám, na co ta zářivka celou dobu svítila a taky tím pádem zda mám něco odpojovat, aby pak následně svítila i nově koupená LED-trubice či nic nebude třeba řešit a odpojovat?
Bohužel konkrétní typ tělesa (svítidla) neznám, je to zkrátka svítidlo na jednu trubici T8 o výkonu 18W (patice samozřejmě G13). Taková svítidla mám nad linkou dvě, takže proto chci do každého pořídit LED-trubici, ovšem než trubici zakoupím, potřebuji vědět, co svítidlo "obsahuje" a jak je jej potřeba upravit, abych objednal případně s LED-trubicí i startér, případně zda bude svítidlo potřeba úpravy s odpojením předřadníku.
Bohužel ani startér ani předřadník jsem nenalezl a docela pochybuji, že se předřadník nachází v těch tenkých lištách, kam vedou dráty z patic?

Díky moc!
viz fotografie

[92381-img-6633-jpg]
[92382-img-6634-jpg]
[92383-img-6635-jpg]

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Led trubice určené jako náhrada trubic se startérem jde osadit přímo do původního zapojení, jen se v… poslední
Zerozero 27.02.2021 17:07
Zerozero

Led trubice určené jako náhrada trubic se startérem jde osadit přímo do původního zapojení, jen se vyzkratuje tlumivka (ani se to nemusí, jen se málo zhorší účinnost) a místo původního startéru se dá "LED startér", což je jen zkrat v pouzdře startéru.
To ale je pro LED s jednostranným napájením. Při dvoustranném napájení se startér jen vyhodí.
To ale není tento případ, kde je elektronický předřadník startér není vůbec. El. předřadník je potřeba vždy odpojit.
Tedy ty tři vodiče jsou fáze, pr. nulák a žlutozelený ochranný vodič, ten na kostru.
Kam zapojit ty dva vodiče záleží na typu LED trubice, jak má napájení řešeno.
K tomu je nejlepší koupit nějakou s potřebnými parametry a velikosti. Potom na obalu, nebo v přiloženém návodu
bude naznačeno, jak je trubice napájená. Buď z obou stran, nebo z jedné nějak označené strany. Podle toho se vodiče zapojí na patice. Já s tím moc praxe nemám, ale ty, které jsem v ruce měl, měly přiložený návod se zapojením.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru