Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak zregulovat 19V na 12V

Nazdar panové a dámy. Zbylo mě trafo od notasu Asus, má 19V cca 4A. Dotas je jasný, jak z 19V udělat 12V?
Jasně vím, že se dá koupit za pár korun nové trafo, ale ne já chci upravit tohle od notasu co mě zbylo a je mě nanic.

Ošemetná situácia, dopyt na telo.

Dopyt:
Merané na nepripojených svorkách DC (jednosmerný) vo výške 19V?

V tom prípade vec nerieš, smelo napájaj každý noťas.
---------------------------------------
Ak má tvoje trafo na sekundáre AC 19V (striedavý), stačí túto 50Hz polvlnu sínusoidy okresať jednou diódou, čím bude na výstupe 9.5V DC merané na svorkách.

Teda sme v ažurite pri každom noťasi.

Problém vznikne pri nabíjaní akumulátora lebo sa každá baterka chová ako kondenzátor a ak sa prekročí nabíjanie lion baterky (3.95V na čnánok) hrozí jeho zničenie.

Ale to je pre teba zrejme španielska dedina......

Nejsem si úplně jistý jak to myslíš s těmi 30W - ano, pokud by byl použit lineární stabilizátor pak by na něm opravdu vznikala výkonová ztráta kteru popisuješ. Jenže DC-DC konvertor z odkazu je spínaný, takže výkonová ztráta se pohybuje při nejvyšším zatížení v jednotkách W. Na YT lze nalézt několik testů s těmito čínskými moduly, 3A dávají i když to je na hranici jejich možností. Osobně provozuji (a do mnoha zařízení jsem vestavěl) tyto moduly, většinou s vestavěným voltmetrem, zvládají trvalý provoz při odběru téměř 2,5A aniž by se nebezpečně zahřívaly. Samozřejmě ovšem nějaký chladič určitě neškodí. Měnič z tvého odkazu je při téměř stejné ceně bohatě předimenzován a pokud nevadí jeho velikost je rozhodně vhodný. A jen dodám, že tyto měniče díky konstrukci nepotřebují žádnou externí zátěž jako tomu bývalo u starých AT zdrojů pro PC, které bez zátěže dokázaly vytvořit i docela slušný ohňostroj.

Takže jelikož mám v šuplíku těchto modulů dost, jeden jsem vzal jen velmi krátce otestoval. Při vstupním napětí 30V výstupním 5V a zatěžovacím proudu necelých 2,4A se LM2596S zahřál (a teplota se stabilizovala) na 50-54°C v průběhu cca čtvrt hodiny. Takže s tím zjevně čínský modul nemá problém (což samozřejmě nechci zevšeobecňovat). Bezpečně se ovšem dají odebírat 2A, obvody se při zatížení nemusí chovat všechny stejně. V popisu je špičkový odběr 3A a na YT lze najít testy těchto modulů až do těch 3A. Nevím co si výrobce představuje pod pojmem špičkový odběr, ale rozhodně to nebude na dobu delší než pár vteřin. A ano, už při těch 2,4A je IO na hranici svých možností. Na desce mám osazeny originální LM2596MXA Semiconductor, jestli tomu tak je u všech prodávaných modulů ovšem netuším. Jak jsem psal, pro odběr vyšší než ty 2A je určitě vhodné použít výkonnější modul, třeba ten z tvého odkazu.
Obecně zatěžovat výkonové obvody na maximum není vhodné ani u součástek těch nejlepších výrobců, vždy je potřebná nějaká záloha.

Tyhle s chladicem jsou vyborne, teda - bereme uz par let menice d RCNUN - https://rcnun.aliexpress.com/store/1725318 a maximalni spokojenost. Pouzil jsem jich uz nekolik stovek, doted jsem mel jeden jediny vadny - vse v nonstop provozu. Bereme hlavne ty co maji vstup 8-40V a vystup 12V = napajeni stabilnimi 12V z jedne nebo dvou 12V baterii.

Mel jsem i nejake ty Daygreen, taky v poradku a nekde doted bezi. Ale pri stejnych parametrech byly o neco lehci = netusim co maji uvnitr/na cem se usetrilo.