Jak zregulovat 19V na 12V
Nazdar panové a dámy. Zbylo mě trafo od notasu Asus, má 19V cca 4A. Dotas je jasný, jak z 19V udělat 12V?
Jasně vím, že se dá koupit za pár korun nové trafo, ale ne já chci upravit tohle od notasu co mě zbylo a je mě nanic.
Ošemetná situácia, dopyt na telo.
Dopyt:
Merané na nepripojených svorkách DC (jednosmerný) vo výške 19V?
V tom prípade vec nerieš, smelo napájaj každý noťas.
---------------------------------------
Ak má tvoje trafo na sekundáre AC 19V (striedavý), stačí túto 50Hz polvlnu sínusoidy okresať jednou diódou, čím bude na výstupe 9.5V DC merané na svorkách.
Teda sme v ažurite pri každom noťasi.
Problém vznikne pri nabíjaní akumulátora lebo sa každá baterka chová ako kondenzátor a ak sa prekročí nabíjanie lion baterky (3.95V na čnánok) hrozí jeho zničenie.
Ale to je pre teba zrejme španielska dedina......
Ano je to 19V stejnosměrných, to jsem zapoměl napsat. I když by to mělo být jasné, když je to trafo k notasu. Je mě jasné taky to, že to jde zregulovat diodama. Ale to chce něco sofistikovanějšího.
Za par korun si kup stepdown modul na 12V.
Vstupni napeti byvaji obvykle v docela velkem rozsahu
Něco takového?
https://www.hadex.cz/m406-napajeci-modul-step-down-menic-3a-s-lm2596/?gclid=EAIaIQobChMIsNSOtpz57gIVApCyCh23Zgn3EAQYASABEgLut_D_BwE
Ano, tohle bezne pouzivam, vzdy mam nejake v supliku. Jen tem 3A bych uprimne moc neveril - bez chlazeni.
To se dá řešít, a už jsem to obědnal. No akorát si musím koupit i nějakou větší krabičku. A bude hotovo. Jinak pokud jde o výkon (A) tak nemám co by tolik žralo.
Třeba klavesy Yamaha psr e 373 mají napsánou spotřebu 5W, a nic dalšího víc jak 2A nevezme. Např kamera Sony DCR-TRV 310 E (ta přes podobné zařízení co zrovna kupuji má dc 8,4V puvodně do auta)
A ted mě napadlo, že to udělátko co už mám doma, mužu zregulovat klidně na 5V a udělat s toho rychlo nabíječku na muj mobil....
Souhlas. Prodavaji se bloky s integrovanym chladicem.
Psal o 4A, to pri poklesu o 7V dela skoro 30W
Pro ilustraci, myslel jsem neco takoveho
https://m.aliexpress.com/item/32585868224.html
Ale zase to neprehanet s vykonem. Je to spinany obvod, ktery potrebuje pro svou praci urcity minimalni odber na vystupu
Nejsem si úplně jistý jak to myslíš s těmi 30W - ano, pokud by byl použit lineární stabilizátor pak by na něm opravdu vznikala výkonová ztráta kteru popisuješ. Jenže DC-DC konvertor z odkazu je spínaný, takže výkonová ztráta se pohybuje při nejvyšším zatížení v jednotkách W. Na YT lze nalézt několik testů s těmito čínskými moduly, 3A dávají i když to je na hranici jejich možností. Osobně provozuji (a do mnoha zařízení jsem vestavěl) tyto moduly, většinou s vestavěným voltmetrem, zvládají trvalý provoz při odběru téměř 2,5A aniž by se nebezpečně zahřívaly. Samozřejmě ovšem nějaký chladič určitě neškodí. Měnič z tvého odkazu je při téměř stejné ceně bohatě předimenzován a pokud nevadí jeho velikost je rozhodně vhodný. A jen dodám, že tyto měniče díky konstrukci nepotřebují žádnou externí zátěž jako tomu bývalo u starých AT zdrojů pro PC, které bez zátěže dokázaly vytvořit i docela slušný ohňostroj.
Ja si s nimi taky hrál a pokud ten z odkazu tazatele zatizis 2A, pak bude hřát a to dost. A až to nevydrží, může to odnést zařízení na výstupu.
Proto raději volím (hlavně u čínských výrobků) prefimenzovani. A zase tak velký ten modul s chladičem není, to co tu mám je tak 5x4cm.
Sakra to bude problém, muj mobil si cucne klidně i 3A a co na to ten modulek
No kus hliníku to jistí.
Takže jelikož mám v šuplíku těchto modulů dost, jeden jsem vzal jen velmi krátce otestoval. Při vstupním napětí 30V výstupním 5V a zatěžovacím proudu necelých 2,4A se LM2596S zahřál (a teplota se stabilizovala) na 50-54°C v průběhu cca čtvrt hodiny. Takže s tím zjevně čínský modul nemá problém (což samozřejmě nechci zevšeobecňovat). Bezpečně se ovšem dají odebírat 2A, obvody se při zatížení nemusí chovat všechny stejně. V popisu je špičkový odběr 3A a na YT lze najít testy těchto modulů až do těch 3A. Nevím co si výrobce představuje pod pojmem špičkový odběr, ale rozhodně to nebude na dobu delší než pár vteřin. A ano, už při těch 2,4A je IO na hranici svých možností. Na desce mám osazeny originální LM2596MXA Semiconductor, jestli tomu tak je u všech prodávaných modulů ovšem netuším. Jak jsem psal, pro odběr vyšší než ty 2A je určitě vhodné použít výkonnější modul, třeba ten z tvého odkazu.
Obecně zatěžovat výkonové obvody na maximum není vhodné ani u součástek těch nejlepších výrobců, vždy je potřebná nějaká záloha.
Tyhle s chladicem jsou vyborne, teda - bereme uz par let menice d RCNUN - https://rcnun.aliexpress.com/store/1725318 a maximalni spokojenost. Pouzil jsem jich uz nekolik stovek, doted jsem mel jeden jediny vadny - vse v nonstop provozu. Bereme hlavne ty co maji vstup 8-40V a vystup 12V = napajeni stabilnimi 12V z jedne nebo dvou 12V baterii.
Mel jsem i nejake ty Daygreen, taky v poradku a nekde doted bezi. Ale pri stejnych parametrech byly o neco lehci = netusim co maji uvnitr/na cem se usetrilo.
Kondenzátor a odpor. Výpočet je na youtube. A je tam docela dost návodů
Pokud se dostaneš dovnitř, tak se to většinou dá upravit přímo na 12V bez dalších přídavných obvodů, úpravou děliče zpětné vazby.
No jo, zas tolik tomu nerozumím. Pospojovat a oživit udělátka není problém, ale změny v zapojení pulzního trafa, na to fakt nemám.