Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aku vrtacka - repas baterie

Ahoj,

mam hobby aku vrtacku Black&Decker CD14C , 14.4V, s nefunkcnou bateriou, vydrzala 12 rokov prilezitostneho pouzivania. Rozobral som ju, bolo tam 12 clankov NI-CD 4/5 SC1200. Objednal som z Aliexpress Ni-Cd 1.2V 4/5 SC3200mAh clanky s uz nabodovanymi letovacimi kontaktami. Pocas vymeny sa mi podaril aj 'pruser', na niekolko desiatok sekund sa mi dostali dva clanky do skratu, stihli sa oba zohriat na cca 40 stupnov, kym som si to vsimol.

Problem je, ze ani po nabiti nema vrtacka silu, zastavim ju normalne rukou, po par skusobnych vrtoch do dreva je baterka prazdna. Opat nabitie cez noc, rano rovnako slaby vykon. Adapter na prazdno dava 18.6V, bateria uplne prazdna pred nabitim ma 13.3V, po nabiti 16.74 (nominalne podla napisu by mala mat 14.4V).

Otazky:
1. Dosli mi nekvalitne falosne clanky? Ako to zistim?
2. Moze to sposobovat to kratkodobe vyskratovanie tych dvoch clankov, co spominam vyssie?
3. Mam este zvysne nepouzite 3 ks clankov, viem ich nejak preverit obycajnym digitalnym voltmetrom, aby som zistil ich realnu kapacitu? Ako ich nabit a zmerat? Specialnu nabijacku nemam.

Nákup článků v Číně je vždy sázka do loterie. Zejména, pokud jsou podezřele levné, ale i u dražších není záruka.
Kapacita bývá uváděná až nereálná, 3200mAh, je pro danou velikost a NiCd nepravděpodobná.
Proč asi originální měly jen 1200? Protože se do velikosti pouzdra a požadavek velkých vybíjecích proudů větší kapacita
vejde ztěží.
Tak se zpravidla měřením zjistí, že takové 3200 mAh, jsou ve skutečnosti třeba 800mAh.
Už to, že se článek při zkratu několik desítek sekund sotva ohřál, znamená neschopnost většího proudu.
Zkus zvážit starý článek a ten nový. Zpravidla jsou falešné články o dost lehčí.
Prý některé falešné firmy "repasují" staré články přebalením do nové vnější folie s "dobrými" parametry.
Zkus kapacitu, asi takto. Nabij článek. Pomocí žárovky, nebo nějakou kombinací žárovek nebo odporů udělej zátěž asi
jeden ampér. To by články do vrtačky měly dát bez problémů.
Měř napětí, při asi něco pod volt vybíjení ukonči. Vynásob proud v mA x vybíjecí čas v hodinách. vyjde ti kapacita v mAh.

Diky za odpoved, skusim to rozobrat a este premerat jednotlive clanky.

K tvojej rade, ako bez origo nabijacky nabit pokusne jeden z tych zvysnych clankov? Mam nejake stare adaptery z mobilov, zrejme vsak budu na 5V a stavene na maly prud. Ake nabijacie napatie odporucas pre jeden clanok (nominalne 1.2V)?

Máš li nějaký zdroj, třeba nabíječku od mobilu, zjisti (bývá to na ni značené), kolik je schopná dát proudu, aby nedošlo
k přetížení. Pokud dá třeba 1A, tak udělej improvizovanou nabíječku tak, že do série s článkem dáš nějakou kombinaci žároviček do baterky (na 3,5V pro plochou baterii), odporů a podobně, aby tekl proud asi půl A. Tak se dá článek nabít, při zdroji 5V i tři články v serii. Čas nabíjení, protože není známá kapacita nelze určit, tedy nabíjej, dokud články nezačnou hřát. Oteplení znamená, že už je článek nabitý. Nabitý článek může mít napětí asi 1,4V, může se to trochu lišit.
Vybíjením obdobným způsobem přes žárovky a měřením proudu a času určíš kapacitu. Článek pod 1V je prakticky vybitý.
Zkus nabitý článek (multimetr musí mít alespoň rozsah 10A=) krátce zkratovat přes multimetr na měření A.
Pokud článek nedá nejméně 5A (měl by víc), je do vrtačky nanic.

Takze zasielam update.

Zmeral som jednotlive clanky, vsetky mali okolo 1.3V. Dalej som na vsetkych zmeral prud v skrate, tri clanky davali okolo 6A, zvysne 8A a viac. Tie tri najslabsie som vymenil za tie co som mal zvysne. Aj som ich zvazil, povodne stare 3 ks 113g, tieto novo kupene 3 ks 91g, takze evidentne lahsie. Nabijanie a pocitanie kapacity som nerobil. Aj po vymene tych 3 ks to nema silu, ako by clovek cakal na normalne pouzivanie. Takze som pouceny, 15Eur v lufte, z AliExpress ziadne neoverene baterie kupovat uz nebudem.

Zhliadol som video, co ste mi prilozili vyssie na prerobenie na Li clanky.
Otazka:
Viete mi doporucit, konkretne spolahlive clanky, presny typ riadiacej jednotky na nabijanie? Konkretne overene a spolahlive veci, ziadnu macku vo vreci uz nechcem skusat. Bude sa dat pouzit povodny adapter 14.4V (naprazdno 18.6V)?