Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aku vrtacka - repas baterie

Ahoj,

mam hobby aku vrtacku Black&Decker CD14C , 14.4V, s nefunkcnou bateriou, vydrzala 12 rokov prilezitostneho pouzivania. Rozobral som ju, bolo tam 12 clankov NI-CD 4/5 SC1200. Objednal som z Aliexpress Ni-Cd 1.2V 4/5 SC3200mAh clanky s uz nabodovanymi letovacimi kontaktami. Pocas vymeny sa mi podaril aj 'pruser', na niekolko desiatok sekund sa mi dostali dva clanky do skratu, stihli sa oba zohriat na cca 40 stupnov, kym som si to vsimol.

Problem je, ze ani po nabiti nema vrtacka silu, zastavim ju normalne rukou, po par skusobnych vrtoch do dreva je baterka prazdna. Opat nabitie cez noc, rano rovnako slaby vykon. Adapter na prazdno dava 18.6V, bateria uplne prazdna pred nabitim ma 13.3V, po nabiti 16.74 (nominalne podla napisu by mala mat 14.4V).

Otazky:
1. Dosli mi nekvalitne falosne clanky? Ako to zistim?
2. Moze to sposobovat to kratkodobe vyskratovanie tych dvoch clankov, co spominam vyssie?
3. Mam este zvysne nepouzite 3 ks clankov, viem ich nejak preverit obycajnym digitalnym voltmetrom, aby som zistil ich realnu kapacitu? Ako ich nabit a zmerat? Specialnu nabijacku nemam.

Takze zasielam update.

Zmeral som jednotlive clanky, vsetky mali okolo 1.3V. Dalej som na vsetkych zmeral prud v skrate, tri clanky davali okolo 6A, zvysne 8A a viac. Tie tri najslabsie som vymenil za tie co som mal zvysne. Aj som ich zvazil, povodne stare 3 ks 113g, tieto novo kupene 3 ks 91g, takze evidentne lahsie. Nabijanie a pocitanie kapacity som nerobil. Aj po vymene tych 3 ks to nema silu, ako by clovek cakal na normalne pouzivanie. Takze som pouceny, 15Eur v lufte, z AliExpress ziadne neoverene baterie kupovat uz nebudem.

Zhliadol som video, co ste mi prilozili vyssie na prerobenie na Li clanky.
Otazka:
Viete mi doporucit, konkretne spolahlive clanky, presny typ riadiacej jednotky na nabijanie? Konkretne overene a spolahlive veci, ziadnu macku vo vreci uz nechcem skusat. Bude sa dat pouzit povodny adapter 14.4V (naprazdno 18.6V)?