Lepidlo keď lepim železo s drevom alebo železo so železom
Môžte mi poradiť. Keď lepim železo s drevom alebo železo so železom. Je lepšie použiť lepidlo uhu 300end fest alebo tekutý kov?
Změna předmětu, původně: Lepidlo (Kurt)
Môžte mi poradiť. Keď lepim železo s drevom alebo železo so železom. Je lepšie použiť lepidlo uhu 300end fest alebo tekutý kov?
Změna předmětu, původně: Lepidlo (Kurt)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Na lepení dřeva s ocelí je potřeba vzít především lepidlo s dobrou adhezí k oceli, v tomto bodě je Váš výběr správný, ale zbytečně drahý, tam by stačil asi jakýkoliv epoxid.
Na lepení železa se železem bude UHU endfest dobrá volba, i když podle aplikace by se také dalo doporučit nějaké ne tak předražené.
Tekutý kov je především tmel, ten se použije tam kde je tlustá spára nebo je potřeba vyplnit dutinu. Lepit bude taky, ale díky plnivu bude náchylnější ke kohezní poruše.
Nechci ti do toho kecat, ale epoxidové lepidlo stojí normálně i 350Kč, a to tazatelovo jen 189Kč, to je normální cena. To já mám lepidlo Durabond 1203 black, sice je to polyuretanové lepidlo, ale kov a spol to lepí také. Až na cenu cca 450Kč bez dph..
Podľa lepenej plochy, epoxidy sú dnes v tlačných tyčinkách automaticky premiešané s tužidlom, žiadne patlanie, miešanie, nanášanie: https://skr.sk/dda4n
Já vím, proč mě to píšeš, ten Durabond 1203 je také v tubě 50ml (dvě stříkačky).
Bereš v potaz i hmotnost lepidla?
To je pravda. Možná to mám trochu zkreslené, jsem člověk z průmyslu a my nakupujeme CHS Epoxy 1200 za 200 Kč kilovku Ale pravda, taky se nám občas vyskytne hi-tech speciál od Loctite jedna tuba za pětikilo, tak se to asi vyrovná
Vďaka.
Ať použiješ cokoli (epoxid, polyuretan, chemopren) nebude to mít žádnou pevnost. Nebude to držet a časem to upadne. To co povídaj výrobci jsou tzv. Kecičky babičky neboli Franto podrž to, jdu pro pivo. Zvol jiný způsob připevnění
nevím co budeš lepit a kde. Spíš bych sázel v interiéru na lepící pásku.
Dřevo je tradičně dobře lepitelný materiál a ocel též (kromě nerezi, litiny, některých legovaných ocelí). Záleží samozřejmě na tom co bude lepit, v jakém prostředí se to bude používat a jak to bude namáhané, ale pokud to nebude něco divného, tohle by mohlo vydržet.
Nerez
"...má pravdu, předsedo....." Problém je v tom, že každý z lepených materiálů -lepidlo/tmel/ nevyjímaje, má jinou roztažlivost(dilataci). Takže dříve či později dojde k rozpadu spoje. Jako kutil používám "Mamut, nebo Bizon a další podobná, která vytvářejí pevný ale pružný spoj.
Děkujeme za informaci po 3 letech od dotazu.
Pekne ďakujem za rady. Takže spresnim usko odtrhnuté od kovového podkladu pokrievky. Jedna sa o hrniec. Ta druha pracoval som s uhu end fest 300 rúčky na nože. Zatiaľ spokojný.
Aha, takováhle drobnost, tak tam zjevně cena lepidla nehraje roli. Jestli je to obyčejné železo, tak je šance. Za nerez bych se ale nesázel.
Bohužiaľ nerez.
Tak to je blbý. To už znamená chemickou úpravu povrchu, v domácích podmínkách je levnější koupit nový hrnec. Nebo to slepit mamutem (MS polymer) a doufat, že to upadne až za dlouho
hmm. Kup si lepší hrnec. Tohle neudrží nic. Jsou tam velké rozdíly teplot na kovu a dřevo bude pracovat vlhkostí. Akorát se budeš trápit a dávat prachy za lepidlo. Provrtat a nerezový vrut? Myslíš že jsi schopnější jak výrobce tohoto šuntu, který má všechno nové?
Dobré zkušenosti mám s lepidlem MAMUT.
Já jsem ještě oldschool - při spojování dřeva s železem automaticky dělám spoj na vrut nebo na šroub, podle toho, co je v dané situaci lepší. Možná to nevypadá tak kůl jako čistě lepený spoj ale na to sere pes.
Na rukojeť nože lepidlo ok, na nerez také, ale jako u nože na větší styčné plochy.
Také jsem stará škola - kam to jde cpu šroub, vrut nebo nýt a lepidlo jako dodatečné jištění.
Na ucho hrnce - teplotní změny - plný nerez nýt.
Lepenie nejakej úchopnej hmoty tuhého telesa na neustále rozpínajúcom sa povrchu tepelnými šokmi je velice obtiažna záležitosť. Navyše pri kondenzujúcej vlhkosti, máčanie vo vode apod. Tu časom odpadne aj silikón či plastické lepidlá.
Skrutka, vrub, durch šróub s kontramatkou vec zaručene, ba doživotne istí.
Já chodím s úspěchem ke svářeči.
Drevo se dobre svaruje i po 3 letech od dotazu
A požíváš bukové či dubové elektrody?
Když jsem stavěl pergolu z rybízových trámů,použil jsem ke sváření oba druhy,nevidím žádný rozdíl,drží to perfekt.
Něco podobného mi povídal děda v nemocnici, když spadl ze žebříku při česání zahradních jahod.
Asi měl ten dřevěný žebřík špatně svařený.
Nesmí ale ty sváry napadnout dřevomorka, jinak můžeš za pár let svařovat znova.
Jinak já používám na sběr kanadských borůvek raději kovový žebřík.
No měl na to dva roky tak už snad to slepil.