Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nedovolené nákupy na Aiexpress

Ahojte, nevíte někdo, jaké zboží není dovoleno nakoupit např. na Aliexpress a nechat doručit? Objednal jsem si puškohled na vzduchovku, no jakmile dorazil do ČR tak prodejce mi napsal, že dle změn v legislativě v naší zemi není možné tento produkt doručit a že mi vrátí peníze.
Abych se vyhnul dalším nezdarům a zklamání, existuje nějaký seznam, co z číny neprojde celnicí?

Ale, ale - laserový zaměřovač nebo noktovizor také nejsou hlavní částí zbraně a přesto podle Zákona o zbraních a střelivu, § 4 písm. c patří mezi zakázané dplňky. Tedy - nerozhoduje jestli jde nebo nejde o hlavní část zbraně, ale o to zda je takový doplněk taxativně jmenován v uvedeném paragrafu (což opravdu běžný puškohled není a nepatří tedy do kategorie "A").

A pro tazatele - je otázkou, kterou zde nerozřešíme, jak byl puškohled prezentován. Věřím tomu, že mohla rozhodovat např. zmínka v návodu o tom, že onen puškohled "nahradí noční vidění" či laserový zaměřovač nebo jiný, byť silně nadnesený popis doplňku, který nemá jiný účel než přilákat kupce a ve skutečnosti na něm není ani zblo pravdy.

Písmeno c) bylo zrušeno až poslední novelou z 30.1.2021 (pokud tato novela již byla k tomuto datu zveřejněna ve Sbírce zákonů): "14. V § 4 se na konci písmene b) středník nahrazuje tečkou a písmeno c) se zrušuje." a Robisek2222 popsal stav před 28.1.2000. Ale to není podstatné, podstatné je, že aby něco bylo zbraní kategorie A nemusí to nutně být hlavní součástí zbraně, ale může to být zákonem definováno jako zakázaný doplněk a naopak - skutečnost, že něco není hlavní součástí zbraně nevylučuje to automaticky z působnosti Zákona o zbraních a střelivu jak píše ...xxx.... To, že v tento okamžik nejsou zakázané doplňky zbraní zákonem definovány na postatě věci nic nemění.

Dne 15. 1. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 13/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní a střeliva, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.

popsal stav před 28.1.2000

To snad ne! ::)

Pardon, ale celé je to nesmysl, Číňan si něco vymyslel a my tu spekulujeme o tom, jestli se na to vztahuje náš Zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu.

Ale samozřejmě, že to je blbost. Kdybys pořádně četl všiml by sis, že můj příspěvek byl reakcí na tvrzení ...xxx..., že pokud něco není hlavní částí zbraně nevztahuje se na to ustanovení Zákona o zbraních a střelivu. Nic víc. A taky by sis možná (nevím, nechci tě přeceňovat) všiml mého dovětku, že je například možné, že Číňan do popisu napsal třeba něco jako "nahradí noktovizor" nebo "nahradí laser" (což v době dotazu byly zakázané doplňky spadající do kategorie A), celník nad ničím nepřemýšlel a poslal balíček zpět.