Jakou popínavou rostlinu na plot- pletivo?
Zdravím ,dokázal by mně někdo poradit,jakou nějakou pnoucí okrasnou kytku vysadit podél 3D plotu aby to vypadalo hezky?Chtěl jsem původně vysázat Thúje,ale to je moc práce ,proto bych potřeboval vysadit něco,co je celoroční a vypadá to dobře a bude to co nejvíce bezúdržbové.Někdo má Břečťan ...ale to se mně moc nelíbí...Myslel jsem třeba vysadit nějaké malé smrčky...ale moc se v tom nevyznám ,proto budu rád za vaše typy....
Túje ani smrčky opravdu nejsou popínavé rostliny. Asi to bude chtít nejprve promyslet, že.
Mimochodem, co je s tujemi za tak strašnou námahu, která u jiných rostlin není?
Jsou různé zakrslé jehličnany. Poptejte se v zahradnictví, kde vám to i ukážou jak to vypadá a uvidíte to ve skutečnosti. Takto je těžké radit.
https://www.lumigreen.cz/eshop/okrasne-dreviny-jehlicnany/c-803.xhtml
Díky, ale já se na nic neptal.
no protože thuje rostou hrozně rychle...bych potřeboval něco bezudržbového...jako beton....No myslel jsem jako všeobecně živý plot.Je nějaká Thuje ,co neroste?
Ale potřebujeme vědět, jestli to má být popínavé (tedy přímo na plot) nebo to má růst vedle plotu. Túje bych nedoporučil, protože se mi subjektivně nelíbí.
Čili, pokud popínavé, pak třeba Hedera (břečťan, existují stálezelené druhy), pokud vedle plotu, pak je výběr ještě širší od klasiky jakou je Ligustrum (ptačí zob, opět vyberte stálezelené druhy), nebo třeba Cornus mas, tedy dřín, jež je velmi zajímavý jak barevně, tak tím, že kvete brzy na jaře a navíc má chutné plody.
Bezúdržbový je beton a možná tahokov. Z břečťanu padají listy. Z jehličnanů jehličí. Pomalurostoucí dorostou výšky plotu za dlouhá léta. Rychlerostoucí se musí řezat.
Existuje pomalu rostoucí thuje, Miss Frosty má v 10 letech 1 metr výšku. Holmstrump má po 10 letech 2 m.
Zkuste google.
Když chceš pomalu rostoucí, budeš na ten plot čekat deset let. Rychle rostoucí musíš pak řezat. Zkus třeba habr, ten tak rychle neroste. Nebo bezúdržbové řešení, co je hned a neroste vůbec.
Podľa môjho objektívneho názoru je vhodný popínavý brečťan na pletive.
Síce opadáva nonstop celoročne lístie ako blbé, ak ho necháš zakvitne, plody, bobule ti operenci roznesú po celom okolí, že by si parcelu, stavby, prístupové chodníky obrastenú semenáčmi brečtana po desiatich rokoch nepoznal, ale brečťan je možné lištovou, zastihávacou mašinou vkusne zostrihávať, omladzovať, skracovať, "kosiť", aby neprerastal do šírky čím sa po strihu každoročne obnovia mladé letorasy s novým, svetlozeleným, zahusteným olistením. Na skorú jar máš nové, svetlozelené olistenie. Po hlbšom reze lištovou mašinou na neskorú jeseň síce blbo hlboký strih, ako po nízko nastavenej trávne kosačke vypadá, ale brečtan má jedinečný spôsob obnovy, rastie, vyháňa popínavé výhonky takmer celoročne, už od teploty 0°C.
https://www.toppredaj.com/KRAFT-DELE-KD1763-AKU-NOZNICE-NA-ZIVY-PLOT-460mm-X-SERIES-d1473.htm
Ak máš dostupných 230V, radšej ber strihač na napájanie zo siete káblom.
Každý živý plot či popínavé rastliny je nutné minimálne 1x do roka, po sezóne ak je vyzreté drevo korigovať, upraviť, inak ťa vytlačí z útulného domova.
U konifer je detto nutný pravidelný strih, aby sa v reze zahustil. Tam, kde nedopadá osvit je rastlinstvo ihličnanov nadobro mŕtve, suché, a ak spravíš strihom omylom dieru smerom k viacročnému obrastu, už sa neobnoví, nevyženie, neobrastie. U brečťanu toto nehrozí, je nezničiteľný.