Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Obklad za kamny.

Ahoj. Obkládám pokoj sádrokartonem. Dost blízko něj mám kamna Plamen Trenk. Na sádrokarton jsem nalepil a našrouboval izolační desku Skamotec 225 30mm. Tu bych chtěl obložit nějakým kamenným obkladem. Je to reálné a neodpadne to? Díky za případnou radu.
XLC6LqY

Prodávají na to lepidlo. Protože mě obkládání bytostně nebaví tak to řeším tak, že si koupím tak široký obklad jaký potřebuji (u tvých kamen si 60 cm) a stavím to na sebe. Co s tím provede teplo nevím ale u toho lepidla tvrdí, že je do 1250 stupňů (kamnářské lepidlo Silaterm).

S tímhle materiálem nevím. Nebude se ta dlažba hodně přehřívat ? Když je to takový izolant . Já jsem na dřevostavbě udělal odvětrávanou mezeru cca 3cm a na pár profilech pak přišrouboval cetris . Na to pak nalepil obklady cca 33x33cm a už to pár let drží . Kamna mám cca 20cm od obkladu a měřil jsem infrateploměrem a teploty obkladu se pohybují přes 100°c.
A nebo ta zadní stěna kamen je dvojitá ? Tedy nahřívá se tam sekundár ? Pak by to bylo podstatně chladnější a asi bych si nedělal takové starosti.

Záleží na tom, z čeho je povrch té izolační desky. Ale asi bych na to obklad nalepil silikonovým tmelem. Ten by asi teplotu, na kterou se to ohřeje vydržel, navíc je trvale pružný a roztažností by to nepraskalo.
Ale zadní stěna kamen musí být i tak trochu dál od obkladu, aby tam mohl dobře proudit vzduch.
Pokud je zadní strana kamen hodně žhavá, tak bych na zadní stěnu kamen s mezerou asi pět cm zavěsil stínicí plech v rozměru kamen. Díly obkladu nedávat na sraz k sobě, ale udělat spáry alespoň jeden mm a spárovat silikonem. Je nutno počítat s pracováním tepelnou roztažností. Silikon to odpruží.

Ještě mě napadlo vlastní hlavou.:-)Kup ekonomické Účko, které bude mít vnitřní šířku na sílu Skamotecu + sílu obkladu a zasuň to do dvou úček nebo to dej celé do rámu z úček. Pak to můžeš odsadit i od stěny pomocí delších šroubů a dilatačních podložek či trubiček. Je to suchý proces a když tam necháš nějakou vůli na tepelnou roztažnost tak tě to přežije. Pokud neseženeš přesnou šířku účka tak to ze zadní strany můžeš podložit plechovým páskem. Ještě poznámka. Před pár lety jsem měl velkoformátovou dlažbu 60x60x1 cm ve výšce 7 cm nad plotnou uhelného sporáku v kterém se topilo a dlažba praskla takovým zajímavým způsobem - prasklina měla tvar velké vlnovky.

Jaká je správná skladba materiálů, pokud chci krb obkládat?
Podle váhy obkladu vždy volte tloušťku desky a konstrukci stavby. Desku napenetrujte správnou penetrací, sponkovačkou připevněte kamnářskou perlinku, naneste nosnou vrstvu WHITE 600. Po úplném zaschnutí nosné vrstvy stejným lepidlem lepte obklad. NEDOZVĚDĚLI JSTE SE VŠE? NEVÁHEJTE SE OBRÁTIT NA NAŠI TECHNICKOU PODPORU.

skamotec225.cz