Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spinaní rele přes expander.

Dobrý dem.
Předem upozornují že nejsem eletrikař, takže trochu s rezervou.
Mam expander PCF8574.
https://www.aliexpress.com/item/4001107853272.html
A potřeboval bych spinat tato relatka na 12 V, ktere žerou 70 mA. Bude jích 8.
https://www.aliexpress.com/item/33033942743.html

Trochu jsem patral a nejjedodužší řešení je ULN2803.
Ale podle tohoto odkazu se mi rele sepne, když je na GPIO pin te PCF8574 HIGH.
https://km4nmp.com/2019/05/26/uln2003-and-arduino-programing-and-testing/

Nebylo by řešení, abych mohl spinat rele s LOW?
Děkují.

Hardwarově nejjednodušší je použít mezi výstup expanderu a vstup ULN2803 invertor, třeba 74x04 (x = LS, ALS, AS).
Softwarově nejjednodušší je upravit program, negovat proměnnou, která se posílá na expander. Asi takhle:

Wire.beginTransmission(adresa);
Wire.write(~vystup);
Wire.endTransmission();

Nikdy není pozdě se něčemu novému přiučit. To zvládneš, zvlášť když jde o učivo fyziky na ZŠ (to vím náhodou velmi přesně, dcera ji učí).
Výkonová ztráta na jeden kanál se spočítá P=U×I. Kde U je napětí Uce při saturaci (můžeš uvažovat to nejnižší, při 100mA), I je proud relátkem. Celé to vynásobíš osmi, výsledná hodnota musí být menší než celková ztráta z Tab2. Pozor na jednotky, když použiješ mA, dostaneš samozřejmě mW.
Použiješ graf 14, pro teplotu okolí 70°C, ať máme rezervu. Pak tě zajímá na vodorovné ose hodnota úplně vpravo. To je činitel plnění 100%, tedy trvale sepnutý. Křivky jsou pro počet sepnutých kanálů. Podle bodu, kde příslušná křivka protíná hodnotu 100% si na levé straně najdeš hodnotu proudu, která může být v každém kanále současně.

Máš doma přebytečnou skříň a chceš se ji zbavit. Maji o ni zájem Tví rodiče. Nemáš řidičák a nemáš auto.
Zajdeš za sousedem, který Ti auto půjčí, ale nemá čas Ti ji odvést, a da Ti takovou dobrou radu jako Ty mi. Udělej si řidičák. Nikdy není pozdě se něčemu novému přiučit.
Co Ty na to?
Půjdeš si ho udělat když jsi nikdy řidičák nepotřeboval a zbytečně strávíš spoustu času učením kvůli něčemu, co potřebuješ jen jednou za život?