Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak spravedlivě odečítat proud ze zásuvky ve společném sklepě/kočárkárně?

Ahoj, mám zajímavý dotaz.

Chtěli bychom si ve sklepních prostorách / kočárkárně našeho bytového domu udělat zásuvku pro nabíjení elektrovozítek, ale nejsme schopni vymyslet, jak to udělat s měřením a odečtem proudu. Sousedi jsou samozřejmě proti v případě, že tam bude jen zásuvka - to by si proud mohl odebírat kdokoli a jakkoli. Já bych tam zásuvku zbudovat chtěl a chtěl bych taky, aby to bylo spravedlivé, aby mi mohli nějak spotřebu napočítat, ale zároveň aby nikdo jiný nemohl spotřebovávat proud a hodit to na mě. Ideální by bylo, kdyby si každý byt mohl pod nějakou svou identifikací odebrat proud dle potřeby.

Neexistuje nějaký elektroměr s čipem, který by zapnul proud po zadání určitého např. čtyřciferného kódu a pak by vyhodil nějakou "databázi odběrů", rozlišených právě podle zadaných přístupových kódů?

Nebo jak by se toto dalo jinak vyřešit? Je jednoduché do sklepa dotáhnout elektřinu, ale sousedi budou brečet kvůli tomu odběru :-)

Děkuji za všechny rady.

Předmět Autor Datum
http://www.fiveco.cz/1-faz.-elektromer-na-nabijeci-kartu.html elektromer_na_mince.html
jirka44 13.01.2021 21:58
jirka44
Problém je v tom, že by to malo byť štandartné a certifikované zariadenie. Mal by si si dať nainštal…
ok 13.01.2021 22:17
ok
Zjistit, kdo by potřeboval tu přípojku používat, jak moc a kolik by z toho chtěl tahat. Bytový dům -…
Yarda 13.01.2021 22:51
Yarda
Můžete to řešit mincovním elektroměrem jak je v prvním odkazu, ale bude se to týkat pouze jedné zásu… poslední
nerady 14.01.2021 11:21
nerady

Problém je v tom, že by to malo byť štandartné a certifikované zariadenie. Mal by si si dať nainštalovať uzamykateľný malý rozvádzač na vstupe s ističom (vypínač), za ním elektromer, prúdové relé a stykač, resp. riadené časové relé, všetko pod plombou. Kľúčom (ktorý by si mal len ty) by si otvoril rozvádzač a stlačením tlačidla pripojil napätie. Prúdové relé by pridržalo stykač, ale len v prípade, že by bola pripojená záťaž. Po odpojení záťaže (vytiahnutie zástrčky, resp. dokončenie nabíjania) by prúdové relé odpojilo stykač a pripojiť by ho bolo možné len po ďalšom otvorení rozvádzača. Každý, kto by chcel nabíjať, by musel mať svoj takýto rozvádzač.
Problematika je to zo dňa na deň aktuálnejšia. Ak to vyriešiš akýmkoľvek spôsobom, tak daj vedieť na tejto poradni (technické riešenie, ale aj postoj susedov).

Zjistit, kdo by potřeboval tu přípojku používat, jak moc a kolik by z toho chtěl tahat.
Bytový dům - majitel - správce.
Pokud to povolí, tak objednat elektrikáře, ten by měl vědět, kam to ohlásit a jak to udělat, revize.

Co takhle tam dát notes a tužku a každý kdo by se chtěl připojit by tam napsal stav elektroměru na začátku a na konci?
Napadlo mne, kolega byl v garážovém družstvu, tak měli jeden elektroměr co zajímal rozvodné závody a z toho se platilo. Pak tam byly nějaké podružné v každé garáži a podle nich se pak rozpočítávalo, kdo a kolik dá do spolkové kasy.

IMHO je nejdůležitější tohle:

Sousedi jsou samozřejmě proti

Ještě mne napadlo, jak by to bylo s bezpečností - kočárkárna s jednou žárovkou je asi něco jiného než místo pro nabíjení elektrovozítek.

Můžete to řešit mincovním elektroměrem jak je v prvním odkazu, ale bude se to týkat pouze jedné zásuvky. Můžete to také řešit jedním normálním elektroměrem a následně u každé zamykatelné zásuvky odpočtový elektroměr což se domnívám bude nejlevnější řešení a bude možné napájet více strojů. Zamykání zásuvek udělat tak aby i když tam bude zasunuta vidlice na nabíjení nešlo ji vytáhnou a manipulovat cizí osobou. Zda to tak lze při dodržení všech předpisů ale nevím.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru