Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyhazování pojistek a jističe

Dobrý den, za poslední týden se mi staly tyto události: 1)žehlička, která poslední dobou vyhazovala jistič (ne ten hlavní v plechové zamčené krabici na chodbě domu v paneláku, ale v krabičce nad vstupními dveřmi do bytu) se najednou z ničeho nic přehřála tak,
že nejdřív po přiložení na látku ji hned spálila a pak se z ní začalo kouřit a plast na ní se místy roztavil...
2) mixér ve vteřině po zapnutí (otočením knoflíku) bouchnul a vyhodil pojistky - tentokrát ten hlavní jistič na chodbě
3) praskla v bytě žárovka a vyhodila opět všechno, takže jsem to nahazovala na chodbě

Kde prosím může být problém?
Nebo je to jen shoda náhod a prostě vada těch spotřebičů?

Moc děkuji

Hanka

Žehlička byla zapojená v jiné zásuvce než mixér. A jak dřív vyhazovala pojistky, dělala to i u jiné zásuvky.

Můžu se zeptat k té žehličce, nikdy by mě nenapadlo, že se může rozehřát na vyšší teplotu než je dané maximum
na tom teplotním rozmezí. Byla nastavená navíc paradoxně na minimum a najednou se začala šíleně přehřívat,
bylo to během pár vteřin, vyndala jsem ji hned ze zásuvky, ale nechat ji tam pár vteřin dýl, tak by začala hořet...
I tak se z ní kouřilo ještě dlouho a smrad byl v bytě ještě dva dny, i přes větrání...
To se stane s žehličkou jak? A může to udělat třeba notebook, že by se najednou rozžhavil na 300°C a roztavil se?

A to, že žárovka nebo jiný spotřebič vyhodí hlavní jističe na chodbě je normální?

V dětství jsme bydleli taky v paneláku, ale co vím, tak vždycky otec nahazoval pojistky jen v bytě nade dvěřmi,
nepamatuju si, že by na společné chodbě šel do skříně s hlavními jističi...

Kdyz se uvnitr neco blbe zkratuje, tak se muze rozehrat na jakoukoliv teplotu (muze tam vzniknout napriklad elektricky oblouk, ve kterem taje i zelezo jak nic. 1.000 C zadna mira).

Nam takhle zehlicka vyrazila pojistky a v nastale tme byl videt jen plamen z privodni snury ...

A ano, v principu muze mit podobnou poruchu prakticky libovolny spotrebic, i ten notebook. (A pred par lety tohle umely i mobily v kapse.)